WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Холера - Реферат

Холера - Реферат

припинитись, але іноді вони по-новлюються на тлі регідратації або після її закінчення. Усі симптоми зневоднення різко виражені. Температура тіла знижується до 35°С або аж до "трупної температури" (31 °С) (М. К. Розенберг). Шкіра холодна ("як лід"), покрита липким потом, тургор і еластичність її різко знижені (складка не розрівнюється, симптом руки пралі), чутливість шкіри знижується (гірчичник не залишає сліду). Риси обличчя ще більше загострюються, типове "холерне обличчя", помітна синюшність навколо очей - симптом темних (холерних) окулярів, а при подальшому зневодненні - симптом сонця, що заходить. Очі хворого запалі, очні яблука зморщені, сліпота. Частини тіла, що .випинаються,- вуха, ніс, кінці пальців, губи - сіро-синюшного або фіолетового кольору. Голос безгучний або афонія.
Виражена задишка (50-60 дихальних екскурсій за 1 хв), часто хворі дихають відкритим ротом. В акті дихання беруть участь усі м'язи грудної клітки. Судороги тонічного характеру поширюються на всі грудні м'язи, в тому числі на діафрагму, що призводить до тривкої гикавки. Анурія. Пульс ниткоподібний (до 140 за 1 хв і більше), тони серця різко приглушені, II тон може зникати, І тон замінюється шумом, виявляється шум тертя перикарду. Хворий перебуває в стані глибокої прострації. Кров різко згущена, кількість еритроцитів 6-8*1012 в 1 л, гемоглобіну - близько 180 г/л і більше, лейкоцитів - 80*109 в 1 л, гематокритне число досягає 0,6 і більше, ШОЕ нормальна. Спостерігається гіпокаліємія - нижче 2,5 ммоль/л. Якщо своєчасне лікуваня не проводиться, хворобапереходить в фазу асфіксії, холерну кому. Смерть настає на тлі втрати свідомості, повторних приступів колапсу, тахіпное,
судорог. У летальних випадках тривалість хвороби не перевищує 3-4 дні.
Реактивний період (видужування) при холері може настати на тлі зневоднення будь-якого ступеня, в тому числі і алгіду. Його початок важко передбачити. Цей період характеризується поступовим згасанням гострих проявів хвороби, шкіра хворого набуває нормального кольору, теплішає, відновлюється її еластичність, пульс поступово наближається до норми, тони серця стають більш гучними, підвищується артеріальний тиск, міцніє голос, з'являється сеча аж до поліурії. Поступово протягом 2-3 днів температура тіла повертається до норми. Такі різкі зворотні зміни у більшості випадків швидко відбуваються під час інтенсивної регідратаційної терапії.
До атипових форм хвороби належить блискавична (фульмінантна) холера, при якій спостерігається раптовий початок і бурхливий розвиток зневоднення, внаслідок чого швидко розвиваються гіповолемічний шок, судороги всіх груп м'язів, з'являються симптоми енцефаліту, настає холерна кома. Деякі дослідники (О. Г. Ніконов) цю форму хвороби пояснюють можливістю перебування та розмноження холерного вібріона у жовчних шляхах, куди збудник потрапляє через спільний жовчний проток із дванадцятипалої кишки, де він перед цим розмножився до величезної кількості. Критичний стан розвивається блискавично внаслідок попадання в кров через неушкоджену стінку жовчного міхура великої кількості токсичних продуктів холерних вібріонів у ранньому періоді хвороби.
Суха холера (cholera sicca) - дуже тяжка ("трагічна") форма хвороби із злоякісним перебігом. У хворих на таку форму серед повного здоров'я з'являється різка слабість, швидко розвивається колапс, задишка, судороги, ціаноз, коматозний стан. Ця форма за кілька годин призводить до летального кінця при недостатності кровообігу і дихання. Такий варіант спостерігається рідко, як правило, у виснажених хворих.
Стерта форма хвороби характеризується нечіткою симптоматикою і легким перебігом (частіше спостерігається у разі холери Ель-Тор).
Перебіг холери у дітей дошкільного віку має деякі особливості. Гастроентерит, як правило, розвивається рідше і хвороба перебігає у формі ентериту. Частіше спостерігаються тяжкі форми, оскільки діти тяжче переносять зневоднення. У них частіше виникають ураження центральної нервової системи, проявами чого є адинамія, конвульсії, клонічні судороги, глибоке порушення свідомості, кома. У дітей швидше розвивається зневоднення, ступінь якого встановити важче у зв'язку з відносно більшим об'ємом позаклітинної рідини, тому показники відносної густини плазми кро-ві є менш інформативними. У дітей більша схильність до гіпокаліємії, значніше підвищення температури тіла. Пронос має виснажливий характер. Можливі менінгеальні симптоми.
Подібні прояви можуть спостерігатися також у осіб похилого віку внаслідок ареактивності (авітаміноз, інтеркурентні захворювання). Летальність досягає 20-40 % і більше.
Особливості сучасного перебігу холери пов'язані зі специфікою вібріона Ель-Тор. Холера, спричинена цим збудником, має переважно більш легкий перебіг, частіше спостерігаються стерті та атипові форми з тривалим постінфекційним, нерідко здоровим вібріоносійством. ;
Ускладнення. Одним із ускладнень холери є холерний тифоїд (Грізінгера), який часто розвивається на початку реактивного періоду внаслідок проникнення гнильних чи інших мікроорганізмів з кишок у кров на тлі глибокого пригнічення імунологічної реактивності організму. У разі виникнення такого ускладнення спостерігається раптове підвищення температури тіла до 39 °С і вище. З'являються головний біль, сонливість, тифозний стан, гепатоліенальний синдром. На шкірі можливий розеольозний висип, із крові виділяють збудників кишкових інфекцій (сальмонели, ешерихії та ін.). Якщо у хворих, які перебувають у такому стані, настає холерна кома внаслідок екстраренальної азотемії, то летальний кінець не-минучий. Видужання можливе, але наступає дуже повільно.
Іншими ускладненнями холери є пневмонія, яка часто супроводжується набряком легень, а також флегмона, абсцес, гнійний паротит, цистит та ін.
Прогноз. Завдяки широкому застосуванню патогенетичного лікування (регідратації) летальність від холери різко зменшилася, однак при зневодненні III-IV ступеня прогноз завжди серйозний. Останнім часом летальність зменшилася з 30 до 1 %.
Діагноз. Під час епідемічного спалаху холери та наявності типових проявів хвороби діагностика не є складною і може грунтуватися лише на клінічній симптоматиці. Однак при легкій формі хвороби із зневодненням І та II ступеня виникають значні діагностичні труднощі, особливо у міжепідемічний період.
Опорними симптомами клінічної діагностики холери є: а) класична тетрада - пронос, блювання, зневоднення (ізотонічна дегідратація), судороги; б) гострий початок хвороби з

 
 

Цікаве

Загрузка...