WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Товста кишка, травлення в товстій кишці - Реферат

Товста кишка, травлення в товстій кишці - Реферат

таким чином недаремно, така конфігурація і розміщення його сприяє найкращому обігріванню черевних органів, крові і лімфи. Жирова тканина, що сполучає кишечник, служить своєрідною тепловою ізоляцією, попереджує втрату тепла, через передню стінку живота і боки, з-за спини з м'язами, з низу - кістки тазу, вони являються опорою і каркасом. Товстий кишечник, як обігрівач крові.
6. Енергоутворююча функція товстої кишки.
Мікроби, як і люба жива істота має навколо себе свічення - біоплазму, яка заряджає воду і електроліти, що всмоктуються в товстій кишці. Електроліти - це одні з найкращих анумоляторів і переносників енергії.
7. Анимулююча система товстої кишки.
Кожна ділянка товстої кишки стимулює визначені організми (роль мікроорганізмів).
8. Знешкоджуюча функція товтої кишки.
1) очисна ступінь (виводяться токсини і непотрібні поживні речовини)
2) очисна ступінь - печінка.
3) очисна ступінь - нирки.
4) Очисна сполучна тканина (жирова тканина).
5) Очисна - можливо носоглотка.
6) Очисна пазухи - слухові проходи, піхва у жінок, очі.
7) Очисна - легені і шкіра.
Товста кишка - кінцевий відділ травного тракту. Її довжина - 1,5 - 2,0 м. Обвідна кишка ( ).
Розміщується товста кишка в черевній порожнині і в порожнині малого таза. Вона починається в клубовій ямці і закінчується задньопрохідним (анальним) отвором. В товстій кишці виділяють сліпу кишку з черв'якоподібним відростком, висхідну обвідну кишку, поперечно обвідну кишку, сигмовидну обвідну кишку і пряму кишку.
На межі клубової кишки і товстої кишки, а саме сліпої кишки слизова оболонка разом з м'язевою оболонкою утворює і моцекальний клапан. Він виконує роль сфінктера: допускає вільне переміщення вмісту тонкої кишки в товсту кишку і перешкоджає переміщенню хімусу.
Сліпа кишка, , початкова розширена частина товстої кишки нижче місця впадання клубової в товсту кишку. Очеревиною покрита з усіх сторін. Переднею поверхнею припадає до передньої черевної стінки. Черв'якоподібний відросток (апендикс), , - це виріст сліпої кишки. Покритий очеревиною з усіх сторін. Характерною особливістю є те, що складається з лімфоїдної тканини. Частіше розміщується в правій клубовій ямці.
Висхідна обвідна кишка, , являється продовженням сліпої кишки вверх. Розміщується в правому відділенні живота, пролягає спереду до попередньої черевної стінки живота. Підійшовши до вісцебральної поверхні печінки, кишка повертає наліво, утворюючи правий згин обвідної кишки і переходить в поперечно обвідну. Очеревиною покрита з трьох сторін.
Поперечна обвідна кишка, , починається від правого згину обвідної кишки і закінчується в області її лівого згину, де переходить в нисхідну обвідну кишку.
Нисхідна обвідна кишка, , починається від лівого згину обвідної кишки, йде вниз до лівої клубкової ямки, де проходить в сигмовидну кишку. Розміщується в лівому відділі черевної порожнини. Спереду - з передньою черевною стінкою. Очеревиною покрита з трьох сторін.
Сигмовидна обвідна кишка, , розміщена в лівій клубовій ямці. Межує, тобто дотикається з петлями тонкої кишки, сечовим міхурем, маткою і яєчником. На рівні крижового-клубового суглобу проходить в пряму кишку. Очеревиною покрита з усіх сторін.
Особливості будови товстої кишки.
Стінка товстої кишки складається з слизової оболонки з підшлунковою основою, м'язової і селезної оболонки. Слизова оболонка містить значну кількість слизових (бокаловидних клітин), що продовжують невелику кількість слизі.
а) ворсинок слизова оболонка не утворює, бо в товстій кишці всмоктується в основному вода.
б) багаточисленні мішковидні ворсинки стінки - гаустри обвідної кишки, які замітні з середини.
в) є півмісяцеві складки обвідної кишки.
г) багато кишкових залоз.
д) м'язева оболонка слизової пластинки розвинута сильніше, ніж в інших відділах кишівника.
е) круговий шар, повздовжний шар м'язевої оболонки. Повздовжній шар утворює три шарових пучка - стрічки обвідної кишки.
й) на зовнішній поверхні товстої кишки, середня оболонка утворює пальцевидні витягування - сальникові відростки, що містять жирову тканину.
ж) діаметр товстої кишки більший, ніж тонкої.
Пряма кишка, - це кінцева частина товстої кишки. В прямій кишці накопичується, а потім виводиться з організму калові маси. Розміщена в порожнині малого тазу. Позаду розміщується крижова кістка, куприк, спереду - передміхуррова залоза, сечовий міхур, сім'яні міхурці і ампули сім'явиносних протоків у чоловіків, у жінок - матка, піхва. Частина прямої кишки, що знаходиться в порожнині малого тазу, утворюєампулу прямої кишки. Вузька частина, що проходить через промежну ділянку, називається задньопрохідним (анальним каналом), який відкривається отвором - заднім проходом.
В товщині слизової оболонки з підслизовою основою залягають, прямокишкові венозні сплетіння, вени яких можуть служити джерелом утворення гемороїдних вузлів.
М'язова оболонка має шари, що утворюють внутрішній (недовільний) і зовнішній (довільний) сфінктери заднього прохода. Серозна оболонка покриває верхній відділ з усіх сторін, середній відділ з трьох шарів, нижній відділ не покриває очеревиною. Очеревина з прямої кишки проходить на бокові стінки таза і внутрішні органи.
Травлення в товстій кишці.
Основною функцією проксимальної частини товстих кишок - це всмоктування води і залишків поживних речовин.
Роль дистального відділу товстої кишки - депонування кишкового вмісту, формування калових мас, і їх евакуація.
Секрет сирозної оболонки має виражену лужну реакцію. В секреті виявляється значна кількість клітин епітелію, лімфоцитів, слизі міститься невелика кількість ферментів (пептидази, ліпази, амілази, лужна фосфатаза).
Виділення соку стимулюється механічним подразником слизової оболонки неперевареними травними речовинами.
Важливу роль в процесі травлення належить - мікрофлорі - кишковій паличці і бактеріям молочнокислого бродіння (утворюють молочну кислоту, яка має антисептичну дію).
Мікрофлора інактивує ферменти, що поступають з тонкої кишки в складі хімусу.
Моторна функція.
Для товстої кишки характерні перестальтичні рухи і антеперестальтичні рухи - кишковий вміст повертається в напрямі до тонкої кишки. Завдяки цьому кишковий вмст тривалий час затримується в кишці, відбувається його розширення, переміщування, а внаслідок цього поживні речовини і вода всмоктуються більш повно.
Всі ці види рухової активності здійснюються повільно. Формуванню кала сприяють грудочки слизі кишкового соку, які склеюють неперетравлені частинки їжі. Відмерлі клітини товстої кишки, жовчні пігменти і в великійкількості бактерії.
ДЕФЕКАЦІЯ - це складнорефлекторний акт опорожнення дистального відділу товстої кишки через задній прохід. Дефекація відбувається при розтягуванні прямої кишки каловими масами.
РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА:
Л.Ф. Гаврилов Анатомія стр. 178-184
Е.О. Воробйова "Анатомія і ортологія" стр. 164-171
В.Я. Липченко "Атлас нормальної анатомії людини"
ПЛАН:
1. Топографія відділу товстої кишки
2. Будова стінки товстої кишки
3. Відмінності товстої і тонкої кишки
4. Функціональні значення товстої кишки

 
 

Цікаве

Загрузка...