WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Травна система. Травні залози - Реферат

Травна система. Травні залози - Реферат

міжреберному проміжку.
Нижня границя проходить в області правого підребер'я по реберній дузі. Очеревина покриває більшу частину печінки, не покрита тільки задня поверхня, яка прилягає до діафрагми. Печінка відноситься до мезоперітонеальних органів. Під серозною Під серозною оболонкою печінки знаходиться тонка сполучнотканинна оболонка. Вона щільно зрощенна з печінкою і в області воріт проникає в середину органів.
Внутрішня будова печінки: це складно розгалужена трубчаста залоза, вивідними протоками якої являються жовчні протоки. Долі печінки складаються з дольок. Кожна долька має форму призми і побудовані з печінкових клітин - гепатоцитів, які розміщені поряд і мають радіальний напрям від периферії дольки до її центру. В центрі дольки проходить кровоносна судина - центральна вена. В середині дольки між рядами печінкових клітин проходять широкі кровоносні капіляри, щоназиваються сіносоїдами, і знаходяться жовчні протоки. В центрі дольки жовчні протоки замкнуті, а на її периферії вони впадають в жовчні міждолькові протоки, а ці зливаються утворюючи великі жовчні протоки, що утворюють праву і ліву печінкові протоки. У воротах печінки ці дві протоки, в результаті чого утворюється загальна жовчна протока, що впадає в дванадцятипалу кишку.
Судини печінки: На відміну від других органів в печінку протікає не тільки артеріальна кров, але й венозна. Артеріальну дров доставляє в печінку - печінкова артерія, а венозну кров доставляє ворітня вена, яка несе всю кров з непарних органів з черевної порожнини для очищення крові (знешкоджуються шкідливі і отруйні речовини).
В печінку по воротній вені притікає кров, яка йде з шлунка, підшлунко-вої залози, тонкого і товстого кишечника.
Отже, всі продукти травлення з шлунка і кишечника поступають спочат-ку в печінку - основну хімічну лабораторію, а потім вже по печінкових венах переходять в нижню порожнисту вену.
Фізіолог Павлов вивчав роль печінки на собаках, ворітню вену вживали в нижню порожнисту вену і вся кров минаючи печінку поступала відразу в нижню порожнисту вену, собаки гинули.
Жовчний міхур (cystis лат. назва, запалення жовчного міхура - хомцистіт, від грец. - chole - жовч, cystis - міхур) - це порожнистий орган, резервуар жовчі. В жовчному міхурі проходить накопичення (резервація) концентрація жовчі за рахунок всмоктування води. Ємність його - 40-60 мл. Розміщується на вісцеральній поверхні печінки, в правій повздовжній борозні. Має грушоподібну форму, розрізняють дно - розширений відділ, середня частина - тіла, звужена частина - шийка, яка продовжується в міхурну протоку довжиною 3,5 см.
Жовчний міхур покритий очеревиною з 3-х сторін. Відноситься до мезоперітонеальних органів.
Стійка складається з 3-х стінок: середня, слизова і м'язова. Жовчні протоки: загальна печінкова протока, міхурна протока, загальна жовчна протока.
Жовчоутворення - це складний процес, який складається з 3-х взаємозв'язаних протоків. Перший компонент представлений фільтраційними процесами (поступання крові через мембрани капілярів в жовч деяких речовин - води, глюкози, іонів натрію, кальцію, хлору). Другим компонентом являється процес активної секреції печінковими клітинами жовчних кислот. Третій компонент жовчоутворення зв'язаний з воротнім всмоктуванням води і інших речовин з жовчних капілярів, протоків, жовчного міхура. Стимуляторами жовчної секреції є компоненти жовчі, що знаходяться в крові.
РОЛЬ ПЕЧІНКИ В ТРАВЛЕННІ
Печінка виробляє жовч, яка сприяє засвоєнню жирів, надлишки холестерину, гормони виходять з жовчю.
Отже, продукти секреторної діяльності печінки-жовч приймає активну участь в процесі травлення. Жовч виробляється печінковими клітинами і поступає по вивідних протоках в кишечник. Частина жовчі скопичується в жовчному міхурі. Під час травлення в р-ті скорочення довшого міхура густа жовч виділяється у 12-далу пишку.
СКЛАД, ВЛАСТИВОСТІ І ЗНАЧЕННЯ ЖОВЧІ
Жовч - це рідина золотисто-жовтого кольору, має лужну реакцію і відносну питому вагу 1,008 - 1,015. У людини жовч складається з води 97,5 % води, сухого залишку - 2,5%.
Основними компонентами сухого залишку являється жовчні кислоти, пігменти і холестелін.
Жовчні кислоти відносяться до специфічних продуктів обміну речовин печінки. У людей в печінці переважно виявляють холеву кислоту. Серед жовчних пігментів розрізняють білірубін і білівердін, які надають жовчі характерне забарвлення.
Крім того в печінці містяться муцин, жирні кислоти, неорганічні солі, ферменти, вітаміни.
У здорової людини за добу виробляється 500 - 1200 мл. жовчі.
Секреція жовчі здійснюється непреривно, а поступає жовч в 12-палу кишку під час травлення, через 5-10 хв. після прийому їжі. Виділення жовчі продовжується кілька годин і припиняється з виходом з шлунка, останньої порції харчової кашки.
Якісний і кількісний склад жовчі залежить від харчового раціону. Найбільш сильними фізіологічними збудниками виходу жовчі в 12-палу кишку являється жовтки, молоко, м'ясо, жири. Якщо травлення не відбувається жовч поступає в жовчний міхур. Тому розрізняють жовч міхурну і печінкову. Міхурна - темна, має в'язку і густу консистенцію.
Жовч виконує різноманітні функції, тісно зв'язані з діяльність шлунково-кишкового тракту.
Жовч відноситься до травних соків. Але вона виконує екскреторну функцію, оскільки з нею виводяться з крові різні екзо- і ендогенні речовини.
1. Жовч підвищує активність ферментів підшлункового соку.
2. Вона не тільки активує ферменти підшлункового соку і кишкового соку, але бере безпосередню участь в процесі перетравлювання, маючи влас-ні ферменти.
3. Жовчні кислоти відіграють важливу роль в асеміляції жира. Вияв емульгують жири, розвиваючи їх на велику кількість дрібних крапельок, полегшуючи розщеплення жирів.
4. Жовч необхідна для всмоктування жирних кислот, жироподібних вітамінів А,Д,Е,К.
5. Жовч посилює соковиділення підшлункової залози, підвищує тонус кишечника.
6. Жовч бере участь в пристінковому перетравлюванні.
7. Має бактерецидну дію (діє на кишечну флору).

 
 

Цікаве

Загрузка...