WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Хвороба рейно. Тромбоз та емболія - Реферат

Хвороба рейно. Тромбоз та емболія - Реферат

артерій.
Тромбоз артерій стегна в стегновому каналі чи підколінної артерії зу-мовлює появу різкого болю в нозі, зокрема в литці та пальцях, різке зни-ження її чутливості, слабкість у нозі та її похолодання. У дистальному відділі ноги (ступня та пальці) тромбоз виявляється мармуровістю шкіри - блідість її з мозаїчною синюшністю. Явища порушення кровообігу в кінцівці особливо чітко виражені при тромбозі артерії, звуження якої ще не супроводжувалось клінічними явищами ішемії (останні виникають при звуженні діаметру судин в середньому більше ніж на 50 %). Тромбоз ураженої атеросклерозом артерії з наявністю у хворого клінічних симптомів недостатності кровопостачання (переміжне кульгання, підвищена чутливість до холоду тощо) супроводжується дещо меншими больовими та ішемічними порушеннями, має сприятливіший перебіг, хоч раптове посилення болю та загострення інших ознак спостерігаються і у цьому разі.
Вплив тромбозу артерії на життєздатність кінцівки та організму вціло-му визначається видом артерії та місцем тромбозу в судині, станом та ступенем розвитку колатерального кровообігу в кінцівці тощо. При тромбозі поверхневої стегнової артерії завдяки наявності добрих колатералей між глибокою стегновою артерією та підколінною некроз буває лише у дуже старих людей з атеросклеротичним ураженням і колатеральних артерій (гомілкових та глибокої стегнової або ж і клубової). Тромбоз клубово-стег-нового сегменту, а також підколінної артерії значно частіше супровод-жується розвитком гангрени нижньої кінцівки.
Тромбоз вен спостерігається набагато частіше від тромбозу артерій, особливо в нижніх кінцівках, але дорозвитку гангрени останніх він при-зводить рідко.
Тромбоз (тромбофлебіт) вен внутрішніх органів, що має переважно інфекційну природу, в багатьох випадках призводить до їх інфаркту (тром-боз мезентеріальних вен спричинює гангрену кишечнику, тромбоз вен се-лезінки - інфаркт її, часто з розвитком великого абсцесу тощо).
Найчастіше, одначе, спостерігається тромбоз поверхневих вен нижніх кінцівок. Це пояснюється
насамперед дуже великою частотою розвитку варикозного розширення цих вен, особливо в ділянці гомілки, рідше стегна, яке сприяє виникненню тромбозу в них через наявність при цій хворобі умов для утворення тромбів. Тромбоз (тромбофлебіт) глибоких вен нижніх кінцівок спостерігається переважно у венах гомілки та підколінному сегменті, рідше - в стегно-клубовому. Тромбоз глибоких вен у будь-якому сегменті нижніх кінцівок супроводжується небезпекою емболії легеневої артерії чи її гілок з розвитком інфаркту - пневмонії чи навіть раптової смерті (у разі емболії основного стовбура чи однієї з головних гілок). Проте гангрена кінцівки спостерігається лише при тромбозі клубово-стегнового сегменту глибоких вен і ніколи не буває при тромбозі підколінного сегменту та гомілкових вен. Тромбоз останніх та підколінної вени супроводжується болем у литках, який посилюється під час згинання кінцівок (симптом Го-меса), та значним набряком ступні і частково гомілки. Тромбоз клубово-стегнового сегменту - так звана синя флегмазія (phlegmasia coerulea dolens), яка часто пов'язана із злоякісним пухлинним процесом чи інфікуванням органів таза, спричинює різкий біль уздовж всієї кінцівки та її великий набряк, що поширюється за пахвинну зв'язку, з синюшно-фіолетовим кольором шкіри. Оскільки при цій локалізації тромбозу останній поширюється також на малі судини (вени), флегмазія нерідко (у 20-40 % хворих) призводить до гангрени нижньої кінцівки, яка розпочинається з пальців та ступні і охоплює гомілку.
Для діагностики тромбозу глибоких вен нижніх кінцівок, окрім фізичного дослідження, використовують як неінвазивні методи, зокрема допле-рівську ехографію, так і особливо флебографію, яка вважається діагностичним стандартом при цій патології. Флебографія дозволяє визначити не тільки рівень (поширення) тромбозу, але й виявити можливу емболізацію, тобто наявність відриву фрагментів тромба та винесення їх кровотоком проксимальніше (в порожнинну вену). Наявність феномену емболізації є показанням для проведення оперативної профілактики емболії легеневої артерії шляхом уведення фільтра в нижню порожнисту вену або зовнішнього звуження останньої.
Тромбоз інших магістральних вен організму буває значно рідше від тромбозу глибоких вен нижніх кінцівок і спостерігається переважно в підключичній та аксилярній венах. Тромбоз цих вен виникає внаслідок травматизації її проксимального відділу в реберно-підключичному проміжку (В.Г.Савельєв, Є.Г.Яблоков, 1982) і відомий як синдром Peget-Schroettera.
Останнім часом тромбоз підключичної вени почастішав унаслідок широкого
застосування катетеризації її з лікувальними цілями, зокрема для про-ведення інтенсивної та реанімаційної терапії.
З інших поверхневих вен особливо часто уражуються тромбозом (інфекційним) патологічне розширені гемороїдальні вени, які іноді некротизують-ся у разі випадання внутрішніх тромбо-ваних гемороїдальних "вузлів" через анальний отвір і стискання їх у ньому.
Тромбоз (флеботромбоз) анатоміч-но не змінених вен, переважно по-верхневих, рідше глибоких, часто буває у хворих зі злоякісними пухлинами внутрішніх органів.
Тромбозу сприяють, крім анатомічних змін вен, інфекція та злоякісні пухлини, похилий вік, ожиріння, поліцитемія, а у молодому віці - неконтрольоване використання контрацептивних естрогенів.

 
 

Цікаве

Загрузка...