WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Анатомо-фізіологічні аспекти вищої нервової системи - Реферат

Анатомо-фізіологічні аспекти вищої нервової системи - Реферат

Участь кори в протіканні багатьох безумовних рефлексів необов'язково.
Умовнірефлекси - індивідуальні, придбані реакції вищих тварин і людини, що виробилися в результаті научения (досвіду). Умовні рефлекси завжди індивідуально своєрідні. Рефлекторні дуги умовних рефлексів формуються в процесі постнатального онтогенезу. Вони характеризуються високою рухливістю, здатністю змінюватися під дією факторів середовища. Проходять рефлекторні дуги умовних рефлексів через вищий відділ головного мозку - КГМ.
Класифікація безумовних рефлексів.
Питання класифікації безумовних рефлексів поки залишається відкритим, хоча основні види цих реакцій добре відомі. Зупинимося на деяких особливо важливих безумовних рефлексах людини.
1. Харчові рефлекси. Наприклад, слиновиділення при влученні їжі в ротову чи порожнину смоктальний рефлекс у новонародженої дитини.
2. Оборонні рефлекси. Рефлекси, що захищають організм від різних несприятливих впливів, прикладом яких може бути рефлекс отдергивания руки при болючому роздратуванні пальця.
3. Орієнтовані рефлекси, Усякий новий несподіваний подразник звертає на себе знімання людини.
4. Ігрові рефлекси. Цей тип безумовних рефлексів широко зустрічається в різних представників тваринного світу і також має пристосувальне значення. Приклад: щенята, граючи, . полюють друг за другом, підкрадаються і нападають на свого "супротивника". Отже, у процесі гри тварина створює моделі можливих життєвих ситуацій і здійснює своєрідну "підготовку" до різних життєвих несподіванок.
Зберігаючи свої біологічні основи, гра дітей здобуває нові якісні особливості - вона стає активним інструментом пізнання світу і, як всяка інша людська діяльність, здобуває соціальний характер. Гра є самою першою підготовкою до майбутньої праці і творчої діяльності.
Ігрова діяльність дитини з'являється з 3-5 місяців постнатального розвитку і лежить в основі розвитку в нього представлень про будівлю тіла і наступного виділення себе з навколишньої дійсності. У 7- 8 місяців ігрова діяльність здобуває "наслідувальний чи навчальний" характер і сприяє розвитку мови, удосконалюванню емоційної сфери дитини і збагаченню його представлень про навколишню дійсності. З півтора років гра дитини усе більш ускладнюється, в ігрові ситуації вводяться мати й інші, близькі для дитини люди, і таким чином, створюються основи для формування межчеловеческих, суспільних відносин.
На закінчення необхідно відзначити також полові і батьківські безумовні рефлекси, зв'язані з народженням і вигодовуванням потомства, рефлекси, що забезпечують пересування і рівновагу тіла в просторі, і рефлекси, що підтримують гомеостаз організму.
Інстинкти. Більш складною, безумовн-рефлекторної, діяльністю є інстинкти, біологічна природа яких поки залишається неясної у своїх деталях. У спрощеному виді інстинкти можна представити як складний взаємозалежний ряд простих уроджених рефлексів.
Фізіологічні механізми утворення умовних рефлексів.
Для утворення умовного рефлексу необхідні наступні найважливіші умови:
" Наявність умовного подразника
" Наявність безумовного підкріплення;
Умовний подразник повинний завжди трохи передувати безумовному підкріпленню, тобто служити біологічно значимим сигналом, умовний подразник по силі свого впливу повинний бути слабкіше безумовного подразника; нарешті, для формування умовного рефлексу необхідно нормальне (діяльне) функціональний стан нервової системи, насамперед її ведучого відділу - головного мозку. Умовним подразником може бути будь-як зміна! Могутніми факторами, що сприяють формуванню умовно-рефлекторної діяльності, є заохочення і покарання. При цьому слова "заохочення" і "покарання" ми розуміємо в більш широкому змісті, чим просто "задоволення голоду" чи "болючий вплив". Саме в такому змісті зазначені фактори широко застосовуються в процесі навчання і виховання дитини, і кожен педагог і батько добре знайомий з їхньою ефективною дією. Правда, до 3 років для вироблення корисних рефлексів у дитини ведуче значення має ще "харчове підкріплення". Однак потім ведуче значення як підкріплення при виробленні корисних умовних рефлексів здобуває "словесне заохочення". Експерименти показують, що в дітей старше 5 років за допомогою похвали можна виробити будь-який корисний рефлекс у 100 % випадків.
Таким чином, навчально-виховна робота, по своїй суті, завжди зв'язана з виробленням у дітей і підлітків, різних умовно-рефлекторних чи реакцій їх складних взаємозалежних систем.
Класифікація умовних рефлексів.
Класифікація умовних рефлексів через їхню численність утруднена. Розрізняють екстероцептивні умовні рефлекси, що утворяться при роздратуванні екстерорецепторов; интероцептивні рефлекси, що формуються при роздратуванні рецепторів, розташованих у внутрішніх органах; і проприоцептивні, що виникають при роздратуванні рецепторів м'язів.
Виділяють натуральні і штучні умовні рефлекси. Перші утворяться при дії на рецептори природних безумовних подразників, другі - при дії індиферентних подразників. Наприклад, виділення слини в дитини побачивши улюблених цукерок є натуральний умовний рефлекс, а виділення слини, що виникає в голодної дитини побачивши обіднього посуду, є штучним рефлексом.
Взаємодія позитивних і негативних умовних рефлексів має важливе значення для адекватної взаємодії організму з зовнішнім середовищем. Така важлива особливість поводження дитини, як дисциплінованість, зв'язана саме з взаємодією цих рефлексів. На уроках фізичної культури для придушення реакцій самозбереження і почуття страху, наприклад при виконанні гімнастичних вправ на брусах, в учнів загальмовуються оборонні негативні умовні рефлекси й активуються позитивні рухові.
Особливе місце займають умовні рефлекси на час, утворення яких зв'язано з регулярно повторюваними в те саме час подразниками, допустимо з прийомом їжі. Саме тому вчасно прийому їжі підсилюється функціональна активність органів травлення, що має біологічний сенс. Подібна ритмічність фізіологічних процесів лежить в основі раціональної організації режиму дня дітей дошкільного і шкільного віку і є необхідним чинником високопродуктивної діяльності дорослої людини. Рефлекси на час, мабуть, варто віднести до групи так званих слідових умовних рефлексів. Ці рефлекси виробляються в тому випадку, якщо безумовне підкріплення дається через 10-20 з послу остаточної дії умовного подразника. У деяких випадках удається виробляти следовие рефлекси навіть після 1-2-хвилинної паузи.
Важливе значення в житті дитини мають рефлекси наслідування, що також є різновидом умовних рефлексів. Для вироблення їх не обов'язково брати участь в експерименті, досить бути його "глядачем".
Зміни вищої нервової діяльності при дії фармакологічних препаратів і хімічних речовин.
Різні хімічні речовини, змінюючи функціональний стан коркових кліток і підкіркових утворень головного мозку, значно змінюють і

 
 

Цікаве

Загрузка...