WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Сечостатевий апарат - Реферат

Сечостатевий апарат - Реферат

Сечостатевий апарат
Включає 2 системи - сечовидільна система і статеві органи.
Видільна система складається із:
1. нирки - органи сечоутворення і сечовиділення
2. сечоводи-орган проведення сечі.
3. сечовий міхур-орган сечонакопичення
4. сечівник-сечовивідний канал-орган, що виводить сечу назовні.
В зв'язку з такими функціями сечовидільні органи проділяються на нирки і сечовивідні шляхи.
Нирки беруть участь в діурезі - процесі утворення і виділення сечі із нирки. (ren) -нирка-парний бобоподібної форми орган, який розміщується у заочеревинному просторі, по боках хребтового стовпа. Маса - 120-200 г. Права нирка розташована на рівні12 грудного і верхньої половини 3 поперекового хребців. Ліва на рівні нижньої половини 11 грудного і 2 поперекового хребців.
З нирками межують:
1. ззаду - поперекова частина діафрагми, поперековий м'яз, і квадратний м'яз попереку.
2. спереду правої - права доля печінки, правий вигин товстої кишки і низхідна частина дванадцятипалої кишки; - лівої - шлунок, хвіст підшлункової залози, селезінка.
3. над кожною ниркою - наднирник.
Нирка покрита власною оболонкою - фіброзною капсулою, яка складається з сполучної тканини. Ф.к. прилягає до речовини нирки, але зрощена слабо. Навколо нирки-сукупність жирової тканини - жирова капсула, а ззовні від неї - ниркова фасція.
Ж.к. прилягає до ф.к. і більше виражена на задній поверхні нирки. Н.ф. охоплює ж.к. і має 2 листки - передній і задній. Очеревиною нирки покриті лише спереду.
Оболонки нирки разом з нирковими судинами є її фіксуючим апаратом. Розслаблення фіксуючого апарату і зміщення з місця нирки наз- блукаючою ниркою
На нирці розрізняють передню більш опуклу та задню поверхні, а також два краї: бічний-опуклий та при середній. Верхній кінець нирки тупий, а нижній дещо загострений.
На присередньому краї нирки є глибока вирізка-ниркові ворота. В цьому місці в нирку входять ниркова артерія та нерви, а виходять ниркова вена, сечовід та лімфатичні судини.
Ворота нирки переходять у значну заглибину, оточену речовиною нирки. Це-ниркова пазуха, де розміщені ниркова миска, великі та малі ниркові чашечки, а також судини і нерви. Всі ці елементи оточені жировою тканиною.
На фронтальному розрізі чітко видно, що речовина нирки складається з двох шарів: ниркової кори та ниркового мозку.
Ниркова кора світліша за нирковий мозок, займає всю периферію нирки і віддає в нирковий мозок відростки, які називають нирковими стовпами.
Нирковий мозок має голубуватий колір і складається із 16-20 пірамід. Основа пірамід. Основа пірамід обернена до ниркової пазухи. Верхівки 2-3 пірамід з'єднуючись між собою утворюють сосочок, який виступає в маленьку ниркову чашечку. В зв'язку з цим сосочків у нирці 7-12, тобто менше ніж пірамід. Кількість сосочків і малих ниркових чашечок однакова. На верхівці кожного сосочка є 15-20 отворів, крізь які виділяється сеча. Кілька маленьких чашечок, з'єднуючись між собою утворюють велику ниркову чашечку. Великих чашечок може бути 2-3. зливаючись між собою великі ниркові чашечки утворюють ниркову миску.
Речовина нирки складається із сполучнотканинної основи, сечових канальців, кровоносних, лімфатичних судин та нервів. Сполучнотканинна основа представлена ретикулярною тканиною.
Основною структурно-функціональною одиницею нирки є нефрон.
Він включає в себе клубочок, оточений капсулою, покручені канальці першого порядку, петлі, покручені канальці другого порядку, прямі канальці та збірні трубочки. Судинний клубочок та його капсула називаються нирковим тільцем. Довжина одного нефрона 18-50 мм, а загальна довжина їх 100км. Топографічно нефрони поділяються на ниркові (4/5) та мозкові.
Кожен нефрон має такі відділи, що переходять один в одного:
-ниркове тільце,
- проксимальний відділ,
- петля нефрона
- дистальний відділ
Ниркове тільце являє собою капсулу клубочка (капсула Шумлянського-Боумена) і в ній є клубочок кровоносних капілярів. Капсула Ш-Б у формі чаші стінки якої складаються із 2листків: зовнішнього і внутрішнього; між листками є щілиноподібний простір-порожнина капсули.
Проксимальний і дистальний відділи мають форму покручений трубочок, тому і наз. проксимальними і дистальними покрученими канальцями.
Петля нефрона - петля Генле склад з 2 частин - низхідної і висхідної , між якими утворюється вигин. Ці частини називають прямими канальцями. Більша частина із загальної кількості нефронів (4/5) розташована в кірковій речовині нирки і тому носить назву кіркових нефронів. Менша частина нефронів наз. Юкстамеделллярними нефронами. Ниркові тільця знах. В кірковій речовині нирки, на кордоні з їх мозковою речовиною, а інші відділи - частково в корковій і частково в мозковій.
Дистальні відділи нефронів впадають в збираючі трубки. Декілька збираючих трубок, зливаючись разом утворюють сосочковий канал, який відкривається отвором на нирковому сосочку в малу ниркову чашку. На кожному сосочку є багато таких отворів. У збираючих трубках відбувається часткове всмоктування води, а сосочкові канали служать для відтоку сечі із нефронів в малі ниркові чашки.
Кровоносна система нирки
Через нирки за добу протікає -2000л.крові. в нирковій пазусі та речовині нирки відбувається поступове розділення ниркової артерії на менші. Найменші гілки-артеріоли- наз приносні посудини. Кожна посудина підходить до капсули клубочка і розпадається на сітку капілярів, які склад. Цей клубочок. З нього виходить інша артеріола -виносна посудина. Діаметр першої посудини більший ніж другої. Це вплив на сечоутворення.
Сечоводи - проводять сечу із ниркової миски у сечовий міхур.
Сечоводи знах у заочеревинному просторі по обидві сторони хребта. Межують:
1. ззаду - позадня стінка живота;
2. спереду - органами переднього відділу черевної порожнини.
3. вони проходять через пограничну лінію і проникають в пограничну лінію тазу і проник в порожнину малого тазу і проходять по задній стінці тазу.
Мають 2 відділи - черевний тазовий сечовід, його черевний відділ межує
З нижньою порожнистою веною і з- правим відділом товстої кишки.
Лівий межує з черевною аортою і з лівим відділом товстої кишки. В тазовій порожнині взаємо розташований залежно від статі. У чоловіків сечоводи переор.з сім'яними канатиками, а в жінок з матковими артеріями.
Будова сечовода-
трубчастий орган довжиною до 20-30 см., в діаметрі 3-9 мм. При патологіях с. Можуть мати штопороподібний вигляд. Стінка сечовода складається з шарів.
Зовнішній: сполучнотканинний і частково серозний.
С. Нал до екстраперіторіальних органів.
Середня оболонка складається із повздовжніх м'язових волокон, як іскорок.хвилеподібно і напр..сечу у вигляді крапель.
Внутр.оболонка слизова, що має складчасту будову і вкрита перехідним епітелієм. Сечовід забезпечую кров'ю гілки ниркових та яєчкових (-никових) артерій, а венозна кров відтікає по однойменних венах у нижнюпорожнисту вену. Лімфа відтікає в поперекові та клубові лімфатичні вузли. Іннервують сечоводи гілки нервових та сечових сплетень.
Сечовий міхур- непарний порожнистий м'язовий орган, який являється резервуаром , вмістилищем сечі. Приблизно сечовий міхур може накопичити 700 мл. сечі. Форма сечового міхура залежить від ступеня його наповненості.
Сечовий міхур знаходиться в порожнині малого тазу. Розрізняють топографію спорожненого сечового міхура і наповненого.
Топографія спорожненого сечового міхура: знаходиться позаду лобкового симфізу і жирової клітковини, яка знаходиться між лобковим симфізом і не виступає вище лобкового симфізу. Позаду сечового міхура у жінок знаходиться матка, яка відділяє сечовий міхур від прямої кишки.
Топографія наповненого сечового міхура : сечовий міхур виступає із порожнини малого тазу, знаходиться вище лобкового симфізу і прилягає до черевної порожнини живота.
Топографія перенаповненого сечового міхура : такий сечовий міхур може піднятися в черевну порожнину і може досягти рівня пупка.
Будова
Верхівка напрямлена догори, тіло - розширений відділ. Ці відділи мають здатність зміщуватися при наповненні сечового міхура. І ще дно, яке звужуючись, переходить у шийку сечового міхура, звідки починається сечівник. Дно і шийка не зміщуються при наповненні сечового міхура. на фронтальному розрізі сечового міхура на дні є площадка - гладенька слизова оболонка, яка має форму трикутника. Наз. її сечоміхурним трикутником. На вершині даного трикутника розрізняють отвори:
- сечоводів (сюди відкриваються сечоводи)
- сечівника ( внутрішній отвір).
Сечовий міхур складається із стінок і порожнин. Стінка склад.із:
- зовнішній шар - сполучнотканинний
- якщо сечовий міхур спорожнений то він покритий серозною оболонкою, якщо сечовий міхур наповнений і заходить в черевну порожнину то покритий очеревино-м'язевою оболонкою, яка скорочуючись створює пуск сечі завдяки якому відбувається випорожнення сечівника.
Слизова оболонка (внутрішня) має складчасту будову і на слизовій є велика кількість рецепторів, які при подразненні створює
В області шийки сечового міхура знаходиться циркуляторний м'яз волокон стискач ( сфінктер) сечового міхура. Він скорочується не довільно і при наповненні в скоротливому стислому вигляді. А при послабленні опорожнює сечовий міхур сфінктер виділяє назовні сечу. Таким чином виникає сеч опускання. За 8 годин здійсн. 3-4 сечопуски.
Сечівники жіночі та чоловічі.
Чоловічий сечівник має вигляд трубки - 12-20 см. Має 2 отвори - один починається від сечового міхура і наз - внутрішнім, а другий знаходиться в області статевого члена і наз - зовнішнім.
Сечівник має відділи:
- передміхуровий відділ - проходить в передміхуровій залозі довжиною 2,5 см. Це широка частина сечівника.
- Перетинчастий - проходить через сечостатеву діафрагму, тобто перетинає її, найвужча частина сечівника. В цій області знаходиться сфінктер - стискач, який забезпечує, проходження сечі по сечівнику.
- Губчастий - проходить по губчастому тілі члена і є найдовшим відділом сечівника.?

 
 

Цікаве

Загрузка...