WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Суть і значення дихання для організму. Дихальна система - Реферат

Суть і значення дихання для організму. Дихальна система - Реферат

м'язова пластинка розвита ще интенсивней, чим у середніх бронхах. Хрящів ні, тому в патології спазмируются саме дрібні бронхи. Епітелій одношаровий, дворядний, кубічний, реснитчатий. Присутні всі типи кліток, але бокаловидние одиничні. Нейроендокринний комплекс представлений нейроендокриноцитами. Додається ще 2 види кліток: секретирующие клітки Клара - синтезують фермент, що розщеплює сурфактант і тут епітелій інфільтрований лімфоцитами, зустрічаються дендритні (антиген-представлені клітки). Лімфоцитів і плазмоцитів багато. Адвентициальная оболонка стоншена.
Термінальні бронхіоли - покриті одношаровим, однорядним кубічним епітелієм. Бокаловидних кліток немає. Всі інші як у дрібних бронхах. М'язова пластинка розпадається на окремі пучки лейомиоцитов. Адвентиция дуже тонка.
Респіраторний відділ. Структурно-функціональна одиниця - ацинус. 12-18 ацинусов - часточка. Ця система альвеол, розташованих устінках респіраторних бронхіол 1,2,3 порядків, альвеолярних ходів і альвеолярних мішечків.
Кожна альвеола - відкритий пухирець, внутрішня поверхня якого вистелена одношаровим, плоским епітелієм, тому що більш 90% поверхні альвеол займають плоскі епителиоцити. Клітки з'єднані щільними контактами.
Розвиваються з прехордальной пластинки. У складі епітеліальної вистилки альвеоли 3 типи кліток:
Альвеоцити 1 типу (респіраторні) - клітки сплощеної форми . 2 частини - центральна стовщена і містить ядро й органелли; периферична, котра у виді тонких цитоплазматических пластин простирається по базальній мембрані в обидва боки на 20 мкм.
Цитоплазма пластин містить багато пухирців, за допомогою яких здійснюється пасивна дифузія газів. Основна функція - респіраторна.
Альвеоцити 2 типи (секреторні) - великі, овальної форми з численними органеллами. Висока метаболическая активність. Основна відмінність - наявність оксифильних пластинчастих тілець, що виділяються на поверхню механізмом екзоцитоза і розпластуються на поверхні альвеол у виді сурфактанта.
Сурфактант (ендоальвеолярная сурфактантная плівка) - суміш фосфоліпідів, що складає з 2-х фаза - нижньої (гипофаза, рідка), що містить гликопротеиди і нерівності епітелію, що згладжує; поверхневої (опофаза) - мономолекулярна фосфолипидная плівка, звернена гідрофобними ділянками в просвіт альвеоли. Функції сурфактанта:
1. знижує в 10 разів поверхневий натяг альвеол, полегшуючи роздування їх на вдиху і перешкоджаючи повному спадению на видиху.
2. Захисна - перешкоджає проникненню мікробів.
3. Формує противоотечний бар'єр - перешкоджає випотіванню рідини із судин альвеол. Також альвеоцити 2 типи секретируют інтерферон і лізоцим.
Альвеоцити 3 типи (хеморецептори) - мають на поверхні мікроворсинки і відносяться до кліток ДЕС. Контролюють концентрацію і склад сурфактанта і метаболическую активність альвеол, бронхиолярного епітелію, виділяючи біогенні аміни і пептидние гормони.
Усі види альвеоцитов розташовуються на базальній мембрані, за якої розташовується строма альвеоли - численні еластические волокна альвеоли, що обплітають, перешкоджаючому перерозтяганню і розриву їх при вдиху, а також фібробласти, що синтезують ці волокна і макрофаги, що можуть виходити в просвіт альвеоли.
Функції макрофагів:
1. захист від забруднення й інфікування
2. синтез антимікробних факторів
3. поглинання надлишку сурфактанта, а потім окисляючи його виділення великої кількості тепла і зігрівання повітря
У стромі розташовуються численні гемокапилляри, що обплітають альвеоли, що дуже вузькі, ендотелий у них дуже тонкий. Це потрібно для оптимального газообміну. Розташовуються строго напроти тонких пластин респіраторних альвеоцитов і утворять з ними єдину альвеолокапиллярную базальну мембрану. Таким чином, формується дифузійний аерогематический бар'єр (повітря-кров), товщиною 0.5 мкм, площею 70-100 квадратних метрів.
Компоненти бар'єра:
1. сурфактантная плівка
2. стоншена ділянка цитоплазми респіраторного альвеоцита
3. альвеолокапиллярная базальна мембрана.
4. Стоншена ділянка цитоплазми ендотелиоцити капіляра.
5. Цитоплазма еритроцита.
ФУНКЦІЇ ДИХАЛЬНОЇ СИСТЕМИ В ЦІЛОМУ.
1. Воздухопроведення і регуляція надходження повітря
2. Воздухоносні шляхи - ідеальний кондиціонер вдихуваного повітря:
" механічне очищення
" зволоження
" зігрівання
3. зовнішній подих, тобто насичення крові киснем, видалення вуглекислого газу.
4. Ендокринна функція - наявність кліток ДЕС, що забезпечують місцеву регуляцію функцій дихальної системи, пристосування кровотока до вентиляції легень.
5. Захисна функція. Здійснення неспецифічних (фагоцитоз) і специфічних (імунітет) захисних механізмів. Специфічний механізм - тут проходять свою антиген-антиген-залежну стадію (при зустрічі з антигеном) лімфоцити і розгортаються імунні реакції клітинного і гуморального імунітету. Синтезування Ig.
6. Метаболічна функція - ендотелій гемокапіллярів легень синтезують численні ферменти, що беруть участь у перетворенні вазоактивних речовин (ангиотензин - фактор, що конвертує, здатний перетворювати ангіотензин 1 в ангиотензин 2 - модний судинозвужувальний ефект і фермент, що розщеплює брадикинін, серотонин і ін., забезпечення при необхідності гіпотензивного ефекту.
7. Фільтраційна функція. У дрібних судинах легень затримуються і розсмоктуються тромби, емболи, сторонні частки.
8. Функція, що депонує. Депо крові, лімфоцитів, гранулоцитів.
9. Водяний обмін, обмін ліпідів.
Використана література:
1. Свиридов О.І. Анатомія людини. - К., 2001.
2. Гаврилов Л.Ф., Татаринов В.Г. Анатомия: Учебник. - К., 1985.
ПИТАННЯ:
1. Що ми знаємо про дихальну систему.
2. Яка функціональна класифікація.
3. Що таке трахея.
4. Яке місце займає дихальна система.
5. Яка класифікація бронхів.
6. Відмінність бронхів від трахеї.
7. Що таке альвеола 1 і 2 типу.
8. Що таке сурфактант.
9. Функції макрофагів.
10. Компоненти бар'єра.
11. Функції дихальної системи.

 
 

Цікаве

Загрузка...