WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Стан забезпечення та застосування антипедикульозних засобів в Україні - Реферат

Стан забезпечення та застосування антипедикульозних засобів в Україні - Реферат

(Тапасеит vulgare), чебре-цю повзучого (Thymus serpyllum), папороті чоловічої (Dryopteris fitix-MasSchott)та ін. [1, 4-9].
Природними інсектицидами широкого спектру дії, які застосовуються у народній медицині, є як добре відомі, так і маловідомі лікарські рослини: авран лікарський (Gratiola officinalis), борщівник сибірський (Неrасіеит sibiricum), віскарія звичайна (Viscaria vulgaris), гармала звичайна (Рупапит harmala), гравілат міський (Geum urbanum), жабник польовий (Fitago arvensis), копитняк європейський (Asarum еигораеит), лаванда колоскова (Lavandula angustifolia), лавр благородний (Laurus nobilis), материнка (Origanum vulgare), пижмо звичайне (Тапасеит vulgare), черемха (Padus racemose) та ін. [2, 4-7, 9-13].
Широке використання в народній медицині мають також лікарські рослини при лікуванні корости, зокрема: розхідник звичайний (Glechoma hederacea), оман високий (Inula helenium), крушина ламка (Frangula alnus), смолянка клейка (Lychnis viscaria), вероніка лікарська (Veronica officinalis), молочай кипарисовий (Euphorbia cyparissias), чемериця Лобеля (Veratrum Lobeiianum), пижмо звичайне (Тапасеит vulgare) та ін. [5-7, 13, 14].
Офіційна медицина не використовує в широких масштабах лікарські рослини для лікування педикульозу, Натомість народна медицина оцінює їх значно вище.
Найбільш відомим інсектицидним засобом, який має хороші антипедикульозні властивості, одержаним з лікарських рослин, є піретрум - сухий порошок з квіткових кошиків маруни цинарарієлистої (Pyrethrum cinarariifolium) [5]. На основі природного піретруму було розроблено його синтетичний аналог - перметрин, який знайшов широке застосування в якості активно діючої речовини в сучасних вітчизняних і закордонних антипедикульозних препаратах: Неоцид, Дезоцид, Лонцид, Нітілон, Ниттифор, Рі-рі та ін.
За народними рецептами, а пізніше і в офіційній медицині, для боротьби з педикульозом широко застосовувались засоби, виготовлені на основі чемериці Лобеля (Veratrum Lobeiianum). Для ліквідації головних вошей переважно використовували відвар коренів [6], для знищення одежних вошей - мазі, виготовлені на основі кореня чемериці Лобеля та насіння дудника лісового (Angelica silvestris) або кореня чемериці Лобеля та квітучої рослини багна болотяного (Ledum palustre) [6]. При цьому слід підкреслити, що всі названі вище препарати виготовлені з отруйних для людини рослин, Але особливу небезпеку становить чемериця Лобеля. За рахунок вмісту алкалоїдів терміну, вератраміну, гермерину, протовератринів А та В, вератрозину, протоверину, вератрину при місцевому контакті зі шкірою або слизовими та при попаданні препарату всередину (через травний канал або дихальні шляхи) у людини може розвинутись отруєння, яке проявляється явищами загальної інтоксикації. Кардіотоксична доза чемериці становить менше 30 мл, а смертельна доза алкалоїдів вміщується лише в 1 г свіжої рослини. Найбільшу токсичність має рослина, яка росте у південних районах країни [3].
У зв'язку з високою токсичністю чемериці Лобеля наказом МОЗ СРСР № 1103 від 26.09.80 р. застосування препаратів з неї в якості інсектицидного засобу було заборонено. Відміни названого наказу в Україні не було, тому велику стурбованість викликає реалізація через аптечну мережу м. Львова в широких масштабах "Чемеричної води" як антипедикульозного препарату.
Як засіб проти головного педикульозу в народній медицині України використовують мазь, виготовлену з сухого насіння петрушки посівної кучерявої (Petrocelinum crispum/sativum) [5, 9].
Для лікування завошивленості пропонувалось використовувати анісове масло, одержане з рослин Anisum vutgare/Caerth [9], - або мазь, виготовлену на основі порошку анісових сім'янок та порошку кореня чемериці білої (Veratrum album) [6].
В якості антипедикульозного засобу в народній медицині рекомендувалося застосовувати відвар кори черемхи (Padus racemosa) [9].
Маловідомим антипедикульозним засобом при головному педикульозі є настій шолудивника болотяного (Pedicularis palustris) [6]. Але ця рослина має отруйні властивості, у зв'язку з чим названий засіб використовувався обмежено.
Відомі антипедикульозні властивості пижма звичайного - дикої горобинки (Tanacetum vulgare), які використані для миття голови при вошивості, але при передозуванні рослина також має токсичні властивості [6].
На основі рецептів антипедикульозних засобів з народної медицини за кордоном були розроблені нові сучасні фітопрепарати для знищення головних вошей людини. У лабораторних умовах in vitro була показана Інсектицидна активність щодо Pedicuius humanus спиртових розчинів ефірних олій, одержаних з ряду рослин, у тому числі з анісу (Anisum vulgare), листя кориці (Сіппатопит gen.), перечної м'яти (Menfa piperita), червоного чебрецю (Thymus rubrum), чайного дерева (Leptospermum frangrans). Натомість інсектицидна дія ефірних олій розмарину (Rosmarinus officinalis) та сосни (Pinus) не була виявлена. Суміш спиртових розчинів ефірних олій перечної м'яти та мускатного горіху виявилась більш ефективною, ніж кожний із складниківокремо [15].
На основі екстракту садової петрушки (Peirocelinum hortense) та екстракту часнику (Allium sativum) був розроблений шампунь, який запатентовано у ФРН та Великій Британії [16, 17]. В іншому засобі, крім вище згаданих рослин та активних наповнювачів, додатково використо-вували рослинні екстракти, в тому числі з рослин родин Аріасeае, Роlygопасеае, Solопасеае [18].
На основі компонентів, одержаних шляхом екстракції або сухої перегонки однієї чи декількох рослин родин Theaceae, Lauraceae, Labiatae, Campunulaceae, Salicaceae, Pinaceae, Taxocariaceae, Leguminosae, Rubiaceae, Combretaceae, Fagaceae, Rosaceae та додатковим введенням одного або декількох піретроїдних інсектицидів, була розроблена інсектицидна композиція, яка може застосовуватись для ліквідації вошей у людини [19].
В аптечній мережі України для вільного (без рецептів) застосування представлено антипедикульозний шампунь "Хантер SH-206", виробництва "Фармасайнс Інк." (Канада), виготовлений з використанням лимонної олії та деяких інших речовин при відсутності додаткового введення синтетичних піретроїдів або інших речовин з інсектицидними властивостями. Даний засіб був включений до Облікового переліку антипедикульозних засобів, доз-волених до застосування в Україні.
Таким чином, аналіз літератури щодо засобів народної медицини, які використовувались для знищення головних та одежних вошей, свідчить про наявність серед значної кількості рослин з інсектицидними властивостями тих, які мають специфічну антипедикульозну дію. Антипедикульозні засоби народної медицини у всіх випадках рекомендовано використовувати в якості препаратів для зовнішнього застосування у вигляді водних екстрактів (напарів, настоїв або відварів) та мазей на основі перетопленого тваринного жиру (смальцю) або вершкового масла. Названі препаративні форми мають ряд недоліків, а саме: не підлягають тривалому зберіганню і швидко втрачають Інсектицидні властивості. Етанолові екстракти позбавлені означених недоліків, але вони не використовувались в широких масштабах у народній медицині, а більше апробовані при лабораторних дослідженнях і знайшли застосування при виготовленні комерційних препаратів. Крім того, як свідчать наведені вище дані літератури, лікарські рослини, які мають інсектицидні (антипедикульозні) властивості, у більшості належать до отруйних і вимагають суворого дотримання правил виготовлення з них анти-педикульозних засобів та їх застосування, що не допускає збільшення концентрації рослинного екстракту або часу його експозиції.
Таким чином, пошук нових форм антипедикульозних засобів на основі рослинної сировини, переважно дикорослих рослин України, та розробка нових рецептур цих засобів, які будуть позбавлені вище згаданих недоліків, є актуальним і перспективним напрямком досліджень, що пов'язано з широким розповсюдженням педикульозу серед окремих груп населення.

 
 

Цікаве

Загрузка...