WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Стан забезпечення та застосування антипедикульозних засобів в Україні - Реферат

Стан забезпечення та застосування антипедикульозних засобів в Україні - Реферат

адміністративних територій). Ціна цих препаратів у різних містах і областях коливалась у широких межах, але всю-ди була вищою від ціни вітчизняних засобів і становила: "Ниттифор" - 7,30-27,00 грн за одну упаковку, шампунь "Педилін" - 7,52-12,60 грн, "Па-раплюс" - 10,00-26,96 грн. Серед вітчизняних засобів найбільш широко був представлений лосьйон "Локодин" (15 адміністративних територій), а вартість однієї упаковки, достатньої для обробки однієї особи, становила 3,55-4,80 грн. Інші засоби були на ринку в більш обмежених кількостях і лише на окремих територіях: "Специфтир" (3 адміністративні території), "Спрейпакс" (2 адміністративні території), "Спрегаль" (1 адміністративна територія).
Разом з тим були виявлені випадки наявності в аптечній мережі заборонених або не дозволених антипедикульозних засобів. В аптечних закладах ряду міст і областей до вільної реалізації населенню як педикуліцид була допущена "Чемерична вода" (Київська та Львівська області, м. Львів). При більш глибокому дослідженні було встановлено, що лише у Львові цей засіб був у вільному продажу в 40 зі 100 перевірених аптек. А враховуючи невисоку ціну "Чемеричної води" (2,05-3,50 грн) та обмежені купівельні можливості населення, можна припустити широкі масштаби використання "Чемеричної води". Цей засіб був заборонений до застосування в якості педикуліциду через високу токсичність Чемериці Лобеля (Veratum Lobelianum), на основі якої виготовлено вище вказаний засіб, ще наказом МОЗ СРСР № 1103 від 26.09.80 р. При місцевому контакті зі шкірою або слизовими чи при попаданні всередину він може викликати отруєння організму з явищами загальної інтоксикації [5]. Антипедикульозні засоби, виготовлені на основі хлорорганічних речовин (ДДТ, ГХЦГ), в аптечних ус-тановах України не застосовували.
Як свідчення незадовільного стану якісного забезпечення населення антипедикульозними засобами була наявність у вільному продажу ряду препаратів, які не пройшли необхідної експертизи б Раді з регламентації застосування та впровадження дезінфекційних засобів МОЗ, не мали відповідного Посвідчення про якість та Посвідчення про можливість застосування в Україні. У числі таких засобів можна назвати "Педикулін", "Мукодин", "Метифор", "Хіала", "Савена", "Скугейс", "Карбозоль", "Хігія". Для названих вище засобів не були розроблені та затверджені МОЗ України методичні вказівки щодо їх застосування, не вивчена їх специфічна дія в лабораторних і практичних умовах, не досліджена токсичність для теплокровних тварин.
У загальному по Україні серед різних товарних форм антипедикульозних засобів переважали лосьйони "Локодин", "Дезоцид", "Неоцид", "Ниттифор", "Нитилон" та інші. Шампуні були представлені лише двома найменуваннями: "Хантер SH 206" та "Педилін". У медичних установах широко використовувались емульсії, виготовлені на воді: бензилбензоату, карбофосу, мильно-гасова, мильно-сольвентова. Інші то-варні форми антипедикульозних засобів на ринку України були представлені досить обмежено (крем бензилбензоату) або були відсутніми.
Таким чином, на основі проведеного аналізу забезпечення антипедикульозними засобами лікувально-профілактичних і санітарно-епідеміологічних закладів та аптечної мережі України в 1999 р. встановлено, що асортимент цих засобів значно збільшився порівняно з попередніми роками. В основному в якості АДР в педикуліцидах використовувались перметрин, малатіон і бензилбензоат, що відповідає сучасній ситуації у світі.
В аптечні мережі був ширший перелік (38 найменувань) та частіше (51 %) використовувались засоби, які регламентовані Обліковим переліком дезінфекційних засобів (наказ МОЗ № 97). Питома вага антипедикульозних засобів, застосування яких в Україні не регламентовано відповідними нормативними документами, становила в аптечній мережі 22 %.
У лікувально-профілактичних і санітарно-епідеміологічних закладах спостерігався менший асортимент антипедикульозних засобів порівняно з аптечною мережею (29 найменувань), ширше використовувались засоби, регламентовані наказом МОЗ № 38 (40 %). Питома вага антипедикульозних засобів, що не мали відповідного дозволу, становила 18 %.
У цілому в Україні вітчизняні антипедикульозні засоби були представлені менше, ніж засоби іноземного виробництва. Це свідчить про нагальну необхідність розробки та впровадження нових антипедикульозних засобів вітчизняного виробництва. Серед різноманітних товарних форм антипедикульозних засобів переважали лосьйони промислового виробництва та водні емульсії, виготовлені безпосередньо в медичних закладах або закладах аптечної мережі.
При багаторічних дослідженнях, що проводяться Українським центром з рикетсіозів, по біологічному контролю якості антипедикульозних засобів, які використовуються в медичних установах і безпосередньо населенням, щорічно виявлялись зразки антипедикульозних засобів зі зниженою інсектицидною або овоцидною активністю, переважно серед зразків з простроченим терміном зберігання. Питома вага таких препаратів досягала в окремі роки 10 % від загальної кількості досліджуваних зразків. У зразках антипедикульозних засобів зі зниженою біологічною активністю загибель імаго вошей Pediculus humanus лабораторної популяції становила лише 40-60 %, а з оброблених такими засобами яєць вошей спостерігався вихід личинок. Таким чином, застосування антипедикульозних засобів зі зниженою біологічною активністю не забезпечувало необхідну якість дезобробки завошивлених осіб, що сприяло утворенню та збереженню довготривалих та хронічних осередків педикульозу. А це, в свою чергу, негативно впливало на ефективність комплексу антипедикульозних заходів в Україні. Разом з тим, органи санепідемслужби України не приділяли необхідної уваги контролю за станом забезпечення антипедикульозними засобами та відповідності їх асортименту нормативним документам МОЗ.
Контроль забезпечення якісними високоефективними та безпечними для людини антипедикульозними засобами має велике практичне значення і потребує постійної уваги з боку Ради з регламентації застосування та впровадження 1дезінфекційних засобів, Українського центру з рикетсіозів та органів санепідемнагляду МОЗ України.
НАРОДІ МЕДИЦИНА І ЗАСОБИ БОРОТЬБИ З ПЕДИКУЛЬОЗОМ
У багатьох країнах світу актуальним напрямком сучасної фітотерапії є ретельне вивчення рецептур засобів народної медицини, розроблених на основі лікарських рослин, і виготовлення нових лікарських форм. Як приклад, можна навести цілу низку препаратів серії "Доктор Тайс" ("Natur Product"), "Лекова домашня аптечка", а також засоби, виготовлені лікарями Зубицькими, які мають широку реалізацію через аптечну мережу України і користуються великим попитом серед населення.
У науковій літературі описано близько 800 тисяч видів рослин, але в офіційній медицині використовуються лише 180 видів лікарських рослин, 65 % з яких є дикорослими [1, 2]. Разом з тим, кількість рослин, які засто-совуються в народній медицині, значно більша, практично необмежена; використовуються у відповідних дозах і способах застосування навіть такі дикі рослини (їх кількість становить близько 700 видів), які відомі як отруйні для людей при прийомі всередину, контакті зі шкірою або внаслідок інгаляційної дії на слизові дихальних шляхів [3].
У народній медицині мають широке застосування рослини, які відомі своїми інсектицидними та антигельмінтними властивостями. Природні речовини різних груп хімічних сполук (алкалоїди, глікозиди, сапоніни, ефірні олії та ін.) зумовлюють токсичні властивості рослин щодо певних видів або значної кількості сільськогосподарських шкідників, гельмінтів, паразитичних комах людини та тварин. Наприклад, з давніх часів дуже широко застосовуються різноманітні екстракти лікарських рослин для знищення різних видів глистів у людини, в тому числі: з тирличу жовтого (Gentiana lutea), оману високого (Іпиіа helenium), гісопу лікарського (Hyssopus officinalis), коріандру посівного (Coriandrum sativum), полину гіркого (Artemisia absinthium), пижма звичайного

 
 

Цікаве

Загрузка...