WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Первинна профілактика цукрового діабету. Фактори ризику цукрового діабету - Реферат

Первинна профілактика цукрового діабету. Фактори ризику цукрового діабету - Реферат

речовин в організмі зменшується на 7,5%, що вимагає адекватного зниження калорійності їжі.
Необхідно зважати на всі стани, пов'язані з гіперпродукцією контрінсулінових гормонів; нормалізація рівнів таких гормонів є важливим чинником профілактики ІНЗЦД. Сприяє розвитку порушень вуглеводного обміну тривала терапія глюкокортикоїдами з приводу різних захворювань. З профілактичної точки зору нагадаємо ряд препаратів, які можуть викликати такі порушення: гіпотензивні середники (адельфан, клофелін, гемітон, брінальдікс), психоактивні речовини (галопсридол, аміназин, амітріптілін тощо), анальгетики, антипіретики, протизапальні засоби (індометацин, парацетамол, аспірин у великих дозах), оральні контрацептиви тощо. Ці препарати з великою обережністю слід призначати особам з факторами ризику цукрового діабету, при цьому необхідно контролювати рівень глікемії і рекомендувати обмежене вживання рафінованих вуглеводів.
З метою виявлення ранніх стадій цукрового діабету потрібно здійснювати масові обстеження населення. На сьогодні, поки ще не впроваджені у практику охорони здоров'я експрес-аналізатори глюкози, слід зосередити увагу на обстеженні організованих колективів і осіб з факторами ризику.
Виявлення порушення толерантності до глюкози не є межею діагностичних можливостей. Ефективність первинної профілактики значно зросте, якщо здійснювати діагностику осіб з предіабетом. Методологічну основу нового напряму первинній профілактиці цукрового діабету заклали дослідженню рівнів гормональної регуляції гліколізу та глюконеогенезу, а також піруватдегідрогеназної системі мітохондрій у нормі тапатології (Я.І. Томашевський, О.Я.Томашевська, 1992) Показано наявність патології цієї регуляції у людей з факторам ризику щодо діабету, що поставило на порядку денному проблему преморбідних порушень вуглеводного обміну. Тому можна рекомендувати проведення піруватемічного, піруватуричного та піруватгідрогеназного тестів, які виявляють порушення вуглеводного обміну до розвитку інтолерантності до глюкози.
Нижче наводимо перелік факторів ризику і схему спостереження за особами, включеними до груп підвищеного ризику захворювання на цукровий діабет.
Такі дослідження здійснюються щорічно у лікарських амбулаторіях, поліклініках при дільничних лікарнях, кабінетами профілактики районних і міських поліклінік. Особи з факторами ризику спостерігаються в лікувально-профілактичних закладах будь-якого рівня дільничними терапевтами. Активний виклик на профілактичні обстеження загрозливого контингенту забезпечує медичний персонал територіальних лікарських дільниць. Дані про наявність факторів ризику, схильності до захворювання на цукровий діабет заносяться у медичну карту амбулаторного хворого (форма 25/у до графи "Листок анамнестичних даних".
Слід зазначити, що здійснення заходів характеру, збалансоване харчування, здоровий спосіб життя дозволяють попередити розвиток захворювання, добитися повного регресу і ремісії ранніх порушень вуглеводного обміну.
Профілактичні заходи в осіб з порушеною толерантністю до глюкози повинні включати такі основні моменти: нормалізацію маси тіла, підвищення фізичної активності, обмежене вживання рафінованих вуглеводів і насичених жирів, немедикаметозне лікування артеріальної гіпертонії.
Запобігти прогресуванню цукрового діабету, розвитку ангіопатій при добре організованій активній диспансеризації вперше виявлених хворих. Істотне значення у плані вторинної профілактики повинні мати школи хворих на цукровий діабет і правильно поставлений самоконтроль за перебігом цукрового діабету.
Схема обстеження осіб з факторами ризику
Фактори ризику Періодичність обстеження Лабораторні дослідження Профілактичні заходи
Ожиріння, ІХС, гіпертонічна хвороба, інфаркт міокарда, інсульт, виражений атеросклероз Щорічно Визначення цукру в крові; піруватуричний тест; глюкоз ото-лерантний тест Нормалізація вуглеводного обміну з допомогою дієти, фітотерапії, корекції маси. Лікування захворювання, що є фактором ризику
Хвороби шлунково-кишечного тракту (панкреатити, хвороби печінки тощо) Щорічно
Обтяжена щодо цукрового діабету спадковість Щорічно
Обтяжений акушерський анамнез (роди великим плодом, перинатальна смертність, пізній токсикоз вагітних) -"- -"-
Ендокринні захворювання (тире-отоксикоз, хвороба Іценка-Кушинга, феохромоцитома та інші) -"- -"- -"-
Хвороби периферичної нервової системи (поліневрити) -"- -"- -"-
Гнійничкові ураження шкіри (фурункульоз, піодермії, екзема тощо) -"- -"- -"-
Ураження слизової оболонки рота і ясен (гінгівіти, пародонтоз, стоматит тощо) -"- -"- -"-
Ендартеріїти, облітеруючий ате-росклероз нижніх кінцівок -"- -"- -"-
Зниження зору (катаракта, глаукома тощо) -"- -"- -"-
Особи, у яких в анамнезі відзначався підвищений рівень цукру в крові (випадкові гіперглікемії, сумнівний тип ГТТ) і глюкозурія -"- -"- -"-
Профілактика діабетичних ангіо- і нейропатій, інших гострих та хронічних ускладнень цукрового діабету полягає у досягненні стійкої компенсації вуглеводного обміну, а також інших видів обміну, зокрема ліпопротеїдного, порушення якого є однією з патогенетичних ланок судинних уражень. Досягнення нормалізації показників ліпідного обміну (холестерину, загальних ліпідів, тригліцеридів) є дійовою профілактикою ангіопатій.

 
 

Цікаве

Загрузка...