WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Показання і протипоказання до гемотрансфузії - Реферат

Показання і протипоказання до гемотрансфузії - Реферат

допомогою апарата "штучна нирка".
У цей період треба обмежити введення в організм хворого рідини. Кількість рідини, яка вводиться, повинна дорівнювати тій, яку хворий втрачає зі сечею, випорожненнями, блювотними масами, видихуваним повітрям.
При анурії і відсутності інших втрат рідини денна потреба у воді не повинна перевищувати 500-600 мл. Їжа повинна легко засвоюватися і містити 20- ЗО г білка, 50-60 г жиру і 240-300 г вуглеводів. З їжі вилучають такі продукти, які містять велику кількість калію і натрію (фрукти, овочі).
Хворому рекомендують внутрішньовенне введення 20-40 % розчину глюкози (200-400 мл) з кислотою аскорбіновою, тіаміну бромідом, піридок-сином, ціанокобаламіном і інсуліном (40-50 ОД на 100 г сухої глюкози). З метою дезінтоксикації вводять гемодез, реополіглюкін, плазму, розчини альбуміну, протеїну, альбумінату. Для зниження білкового катаболізму застосовують анаболічні гормони (діанабол, феноболін, ретаболіл).
З метою посилення виведення з організму токсичних продуктів хворим рекомендують щоденні промивання шлунка, очисні клізми розчином натрію гідрокарбонату, сифонні клізми.
За хворими потрібен ретельний догляд (для профілактики пневмонії, пролежнів, інфекційних ускладнень з боку ротової порожнини). За відсут-ності ефекту від перерахованих вище заходів показаний гемодіаліз.
У період одужання інтенсивність лікування зменшують. Хворий потре-бує ретельного догляду, відповідної дієти.
Цитратний шок розвивається за швидкої трансфузії великої кількості крові, стабілізованої натрію цитратом. Це частіше буває у людей з хворою печінкою чи нирками. Підвищення в сироватці крові рівня натрію цитрату супроводжується зменшенням кількості іонізованого кальцію, з яким натрію цитрат утворює комплекс, що зумовлює низку реакцій, а саме:
спазм судин легень, серця, послаблення скоротливої функції міокарда, порушення електролітного обміну (головним чином іонів кальццо і калію). Все це призводить до порушення ге-модинаміки і функції нервової системи. Токсичною дозою натрію цитрату вважається 10 мг/кг/хв, що відповідає введенню 2-3 мл консервованої крові на 1 кг маси тіла реципієнта за 1 хв.
Клінічне цитратний шок проявляється неспокоєм, прискоренням пульсу, аритмією, зниженням артеріального тиску, затрудненим диханням, судомами. Ознаки ці з'являються під час переливання крові або наприкінці його. Цитратний шок може бути причиною смерті хворого від зупинки серця.
З метою профілактики виникнення цитратного шоку рекомендують на кожні 500 мл крові вводити 10 мл 10 % кальцію хлориду або глюконату кальцію.
У разі виникнення цитратного шоку треба негайно припинити пере-ливання крові, внутрішньовенне ввести 10 мл 10 % розчину кальцію хло-риду або глюконату кальцію, під-шкірно - кофеїн.
Третя група ускладнень пов'язана з перенесенням від донора реципієнту інфекції. Найчастіше під час трансфузії можна заразитися вірусним гепатитом, малярією, сифілісом, бруцельозом, токсоплазмозом, трипано-соматозом, а також СНІДом.
Деякі з цих інфекцій (гепатит В, СНІД) можуть проявитися через багато місяців чи навіть років після переливання крові.
Оскільки у збудника сифілісу (спірохети) коротка тривалість життя, кров, що зберігалася понад 4 доби за температури 4 °С, уже не є небез-печною.
Для запобігання зараженню ВІЛ у більшості країн уся донорська кров проходить рутинний тест на виявлення антитіл проти вірусу. Паралельно проводять інші заходи, спрямовані на вилучення донорів, котрі входять у групу ризику щодо СНІДу. Вірус особливо чутливий до високих темпе-ратур. Його вбиває також процес фракціонування плазми для вироблення препаратів імуноглобуліну.
Клінічна картина специфічних інфекційних захворювань і методи їх лікування мало чим відрізняються від таких при інших шляхах зараження.
Поряд із проникненням у кров реципієнта специфічної інфекції під час переливання крові може відбути
ся бактеріальне забруднення його крові банальними мікробами (стреп-тококи, стафілококи, протей та ін.), що може спричинити сепсис. Це спо-стерігається у разі порушення правил асептики під час заготівлі крові. Особ-ливо небезпечні грамнегативні мікроби. Для лікування таких ускладнень, крім протишокових засобів, треба призначати великі дози антибіотиків (внутрішньовенне). Ризик передачі інфекції збільшують латентні, гострі і хронічні захворювання донора. У зв'язку з цим велике значення для профілактики інфекційних ускладнень має ретельне обстеження донорів пе-ред взяттям крові.
Під час збереження крові з еритроцитів просочується калій, що за швидкого введення великої кількості крові може призвести до калієвої інтоксикації. Це шкідливо впливає на м'яз серця. Ускладнення це частіше буває у хворих з патологією нирок,при травматичному токсикозі.
Аналіз ускладнень, зумовленим переливанням крові, свідчить про те, що більшість із них виникає через ті чи інші порушення під час переливання крові і у разі недотримання діючих інструкцій щодо заготівлі і переливання трансфузійних засобів. Через це з метою їх профілактики потрібне суворе дотримання правил заготівлі і переливання крові.
ДОНОРСТВО
У всьому світі щороку з лікувальною метою переливають велику кількість крові. Через це виникає питання про її джерело. Сьогодні основним постачальником крові є донор (від лат. donore, що означає "дарувати"). Донорство - це не лише біологічне, але й соціальне явище.
У більшості західних країн цільну кров беруть у неоплачуваних донорів. Проте більша частина плазми береться за допомогою плазмаферезу від оплачуваних донорів. У них щотижня або двічі на тиждень одержують по 500-600 мл плазми. Сировину для більшої частини препаратів плазми, що їх постачають на ринок (альбумін, імуноглобулін, фактори згортання крові та ін.), одержують у цей спосіб.
Хто може бути донором? Ним може стати кожна здорова людина віком від 18 до 60 років, яка усвідомлює важливість свого патріотичного обов'язку перед суспільством. Особи, що бажають стати донорами, дають розписку, що вони знають про відповідальність за приховування захворювання на сифіліс.
Перед тим, як стати донором, людина проходить ретельне обстеження: вимірювання температури тіла (за температури 37 °С здача крові заборо-няється), AT, огляд терапевтом, огляд дерматовенерологом, визначення рів-нів гемоглобіну і лейкоцитів у крові, групи крові за системами АВО і резус, серологічної реакції Вассерманна на сифіліс, дослідження крові на наявність білірубіну, аналіз сечі і флюорографічне дослідження грудної клітки.
За повторної здачі крові процедура спрощується: огляд терапевтом, вимірювання температури тіла, визначення рівнів гемоглобіну і білірубіну в крові, проведення серологічної реакції Вассерманна.
У донорів-жінок рівень гемоглобіну повинен бути не нижчий за 120 г/л, у чоловіків - 124 г/л. Кількість еритроцитів у жінок повинна дорівнювати не менше 4 o 1012 /л, а у чоловіків - 4,2 o 1012 /л. Кількість лейкоцитів - від 4000 до 9000 в 1 мм3. ШОЕ у жінок не повинна перевищувати Ібмм/год, у чоловіків - 12 мм/год.
Донорами не можуть бути люди з такими захворюваннями: 1) природ-жений і набутий сифіліс; 2) всі форми туберкульозу; 3) бруцельоз; 4) ту-ляремія, токсоплазмоз; 5) малярія у разі наявності за останні 3 роки при-ступів; 6) інфекційний гепатит (хвороба Боткіна); 7) сироватковий гепатит; 8) виснаження, авітаміноз;
9) серцево-судинні захворювання (гіпертонічна хвороба III стадії, по-рушення мозкового кровообігу, атеросклероз, ендартеріїт, ендокардит, міокардит, вади серця в стадії субком-пенсації або декомпенсації); 10) зло-якісні пухлини; 11) бронхіальна астма та інші алергічні захворювання;
12) інфекційні захворювання;
13) психічні хвороби; 14) період вагітності і лактації; 15) наркоманія, алкоголізм; 16) зараження ВІЛ.
У деяких державах більшість організацій, які займаються заготівлею крові, дотримують жорстких стандартів під час набору донорів. Велика увага приділяється захисту від інфекцій.
Без будь-якої шкоди для здоров'я у донора перший раз можна взяти 450 мл крові. Взята у нього кров відновлюється протягом 30-35 діб.

 
 

Цікаве

Загрузка...