WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Показання і протипоказання до гемотрансфузії - Реферат

Показання і протипоказання до гемотрансфузії - Реферат

нудота, блювання, затруднене дихання, біль у кістках і попереку, ціаноз губ, значне підвищення температури тіла (більше ніж на 2 °С).
Реакції легкого і середнього ступеня через кілька годин минають самі.
Тяжкий ступінь реакції триває довго, але закінчується у більшості випадків сприятливо.
Реакції легкого і середнього ступеня не вимагають застосування спеціальних лікувальних засобів. Хворого треба зігріти (накрити ковдрами, покласти грілку до ніг, напоїти гарячим чаєм). У разі тяжкого ступеня реакції, крім перерахованих вище засобів, рекомендують уводити знеболюючі (морфіну гідрохлорид, норфін, трамал, промедол), серцеві (камфора, кофеїн, кордіамін), антигістамінні (димедрол, діазолін, супрастин) препарати, кортикостероїди (гідрокортизон, преднізолон - 80-100 мг), антипіретичні засоби (ацетилсаліцилова кислота, аско-фен, амідопірин), внутрішньовенне вводять 10 % розчин кальцію хлориду (10 мл), 5 % розчин глюкози (500 мл) з аскорбіновою кислотою, крапельне.
Алергічні реакції зв'язані із сенсибілізацією організму до білків плазми донорської крові. Вони виникають у разі повторної трансфузії крові і плазми, введення білкових речовин і білкових препаратів, а також при де-яких захворюваннях (хронічні запальні процеси, злоякісні пухлини, захво-рювання системи крові).
Ознаки алергічної реакції з'являються вже під час переливання крові або через 15-20 хв після його закінчення. До симптомів, які характерні для гарячкової реакції, приєднуються кропив'янка, алергічний набряк різних ділянок тіла, задишка тощо.
Алергічні реакції частіше мають легкий перебіг (за винятком анафілак-тичного шоку), через 30-40 хв вони самі минають. Кропив'янка, біль у суглобах, свербіння можуть тривати 1-2 доби.
Якщо алергічна реакція з'являється ще під час переливання крові, його треба негайно припинити. Хворому внутрішньовенне вводять 10 мл 10 % розчину кальцію хлориду і 5- 10 мл 5 % розчину аскорбінової кислоти, діазолін, димедрол або супрастин, кортикостероїди. За показаннями - кофеїн, камфору.
Переливання великої кількості крові супроводжується низкою нега-тивних реакцій - синдромом масивних переливань (синдром гомологічної крові). Синдром цей зв'язаний із уведенням в організм реципієнта з консервованою донорською кров'ю цитрату натрію, калію, змінами біохімічних констант і формених елементів у процесі збереження крові, імунологічною несумісністю крові донора і реципієнта за еритроцитарними, лейкоцитарними і тромбоцитарними антигенами і антитілами плазмових білків, які практично не враховуються під час підбирання донорської крові.
Для синдрому масивних переливань характерні: спазм судин, підвищення в'язкості крові реципієнта, склеювання еритроцитів, утворення в капілярах пробок, порушення кровообігу, поява в печінці і нирках дрібних крововиливів, застій крові в легенях. Кров не згортається, виникає крово-точивість.
Все це буває тому, що кров кількох донорів практично неможливо ідеально сумістити з кров'ю реципієнта за всіма факторами і параметрами. Виникає багато дрібних імунних несумісностей, кількість яких переходить у якість.
Синдром гомологічної крові частіше настає у разі трансфузії консер-вованої крові з тривалим строком зберігання, у хворих, яких оперують в умовах екстракорпорального кровообігу, у стані шоку і при масивній крововтраті. Часто він буває у онкологічних хворих.
Для запобігання цьому ускладненню рекомендують користуватися свіжою консервованою кров'ю, а також поєднувати її переливання з внут-рішньовенним введенням низькомолекулярних плазмозамінних розчинів (гемодез, реополіглюкін, реомакро-декс, неокомпенсан та ін.).
Небезпечним ускладненням переливання крові є гемотрансфузійний шок. Він зумовлений переливанням несумісної за системою АВО і резус-фак-тором крові тощо. Може спричини - тися переливанням інфікованої або зміненої крові, крові, яка була випадково заморожена і відтанула чи нагріва-лася до температури, що вища за 40 °С.
Головними причинами цього ускладнення є руйнування еритроцитів донора, їх гемоліз зі звільненням токсичних продуктів розпаду (гістаміну, брадикінінів, катехоламінів та ін.). Іноді можливий і гемоліз еритроцитів реципієнта під впливом аглютинінів крові донора. Це буває у разі трансфузії крові універсального донора реципієнтам з іншими групами.
Все це зрештою призводить до розвитку шоку, тяжкої інтоксикації, порушення згортання крові, гострої ниркової недостатності.
У перебігу гемотрансфузійного шоку розрізняють три періоди: І - шоку; II - ниркової недостатності;
III - одужання.
Період шоку (перші кілька годин). Може розвиватися ще під час пере-ливання крові, після введення в кро-іюносне русло 20-40 мл крові. Хворий стає неспокійним, скаржиться на відчуття жару, стиснення за грудниною, головний біль і біль у поперековій ділянці, нудоту, блювання. Біль зумовлюється спазмом мозкових, ме-зентеральних і ниркових судин. Пульс стає частим, артеріальний тиск знижується. Біль такий сильний, що хворі стають неспокійними, кричать. Обличчя хворого спочатку червоніє, а пізніше блідне, з'являється озноб, підвищується температура тіла. Згодом з'являються мимовільні сечовипускання та дефекація. Розпочинаються гемоглобінурія та гемоглобінемія. Швидко розвивається жовтяниця.
Період ниркової недостатності характеризується ознаками ураження нирок. Зменшується або взагалі припиняється виділення сечі. Розвивається уремія, яка характеризується головним болем, нудотою, блюванням, утратою апетиту, проносом, адинамією, сонливістю, ознобом, підвищенням артеріального тиску. Наростають блідість і жовтушність шкіри, пастозність і набряки. Температура тіла підвищується до 38 °С і більше. Розвивається анемія, у крові підвищуються рівні сечовини, креатиніну, білірубіну, калію. У сечі виявляють білок, лейкоцити, еритроцити, циліндри.
У разі прогресування захворювання хворіпомирають на 3-тю -18-ту добу після гемотрансфузії. За сприятливого перебігу з 2-3-го тижня стан їх починає поліпшуватися і настає третій період - одужання.
Першою ознакою періоду одужання є відновлення діурезу. Він посту-пово збільшується і до 8-12-ї доби може досягнути 3-4 л на добу. По-ступово поліпшується загальний стан хворого. Щоправда, після відновлення функції нирок ще тривалий час можуть спостерігатися загальна слабкість, швидка втомлюваність, залишається зниженою концентраційна здатність нирок.
Клінічні прояви гемотрансфузійного шоку при резус-несумісності мають багато спільного з шоком, що розвивається за АВО-конфлікту, але він буває частіше після переливання крові і має не такий гострий перебіг.
Лікування гемотрансфузійного шоку при АВО- і резус-конфлікті од-накове. Воно залежить від періоду ускладнення.
Лікування повинне розпочинатися безпосередньо після появи початко-вих ознак шоку. Протягом перших 12 год добрі наслідки забезпечують обмінні переливання крові. У хворих ексфузують 1000-2000 мл крові, яку заміщають одногрупною донорською (3-5 діб зберігання). Лікування по-винно бути спрямоване на нормалізацію гемодинаміки і виведення з орга-нізму продуктів гемолізу. Показане підшкірне введення 1 мл морфіну гідрохлориду, промедолу, 0,5-1 мл атропіну сульфату, кордіаміну, кофеї-ну, внутрішньовенне - 20 мл 40 % розчину глюкози з вітамінами В, С, коргліконом, строфантином (0,5 мл), 10 мл 10 % розчину кальцію хлориду, гідрокортизону. Пізніше внутрішньовенне вводять 400-500 мл реополіглюкіну, гемодезу, 400-500 мл 5 % розчину натрію гідрокарбонату або 200-250 мл 10 % розчину натрію лактату. З метою стимуляції діурезу вводять діуретичні засоби (20 % розчин маніту з розрахунку 1 г сухої речовини на 1 кг маси тіла хворого). За відсутності ефекту через 6 год введення маніту можна повторити. Для розширення кровоносних судин нирок і поліпшення ниркового кровообігу рекомендують уводити кофеїн-бензоат натрію (10 % - 1 мл), розчин еуфіліну (2,4 % - 5-10 мл)
Для запобігання внутрішньосу-динній коагуляції доцільно ввести 5000 ОД гепарину.
Лікування хворих у період гострої ниркової недостатності повинно проводитися в спеціалізованих відділах, де у разі потреби є можливість провести гемодіаліз з

 
 

Цікаве

Загрузка...