WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Нориці (фістули) - Реферат

Нориці (фістули) - Реферат

НОРИЦІ
(ФІСТУЛИ)
Нориця - патологічний канал, що з'єднує глибокі шари тканини чи порожнисті органи з зовнішньою поверхнею тіла (шкірою чи слизовою обо-лонкою) або ж порожнисті органи чи окремі їх камери між собою. З огляду на це нориці поділяють на зовнішні та внутрішні. Залежно від розміщення внутрішнього тканинного кінця нориці остання може бути сліпою або наскрізною, що проникає в порожнину якогось внутрішнього органа (глотку, кишку, жовчні чи сечові шляхи тощо).
Нориці бувають природжені та набуті. Природжені нориці завжди ви-стелені епітелієм (ендотелієм), набуті - переважно грануляційною тканиною, рідше епітелієм.
Нерідко природжені нориці виникають унаслідок порушення формування органів у період ембріогенезу, тобто є аномаліями, або вадами, розвитку. Найбільшу кількість серед них складають нориці травного каналу назовні чи в сусідні порожнисті органи, нориці в серцево-судинній системі. Спостерігаються бічні нориці шиї, що з'єднують глотку зі шкірою (мал. 99), нориці чи вікна між різними камерами серця, нориці чи протоки між аортою та легеневою артерією, так звана артеріальна протока (мал. 100), нориці зі стравоходу в дихальні шляхи - трахею та бронхи (мал. 101), нориці із прямої кишки на шкіру промежини або в сечовий міхур чи піхву, нориці з тонкої кишки або сечового міхура на шкіру в ділянці пупка внаслідок незарощення жовточної (d. ompha-lomesentericus) та сечової проток від-повідно.
Набуті нориці мають переважно те саме походження, що й некроз. Вони можуть бути наслідком будь-якої травми (у тому числі операційної), інфекції, некротично-дистрофічних процесів та пухлин. Набуті нориці бува-ють як випадкові (переважно), так і навмисні, або ж штучні, виконані з лікувальною метою. Прикладом останніх є нориці, що накладаються на шлунок у разі непрохідності стравоходу різного походження. Ці нориці можуть бути тимчасовими чи постійними. Ще частіше спостерігаються штучні нориці товстої кишки, переважно сигмоподібної ободової, які на-кладають тимчасово чи постійно при раковому ураженні прямої кишки (так званий штучний задньопрохідний отвір - anus praetematuralis; мал. 102, а).
Велику загрозу для організму становлять набуті випадкові нориці різного походження. Травматичні нориці виникають унаслідок поранень, особливо колото-різаних, обличчя, шиї чи живота (утворення слинної нориці у разі пошкодження протоки слинної привушної залози або нориці страво-ходу чи кишки внаслідок їх поранення). Нерідко спостерігаються нориці жовчних та сечових шляхів, що виникають як ускладнення операції на жовчному міхурі, сечовивідних шляхах, внутрішніх статевих органах у жінок, прямій кишці та ін.
Нориці як ускладнення хірургічної інфекції можуть виникати в різних ділянках тіла чи органів, зовнішні нориці найчастіше утворюються внаслідок нагноєння ран (як випадкових, так і операційних), остеомієліту, інфекційного запалення прямокишкової клітковини (прямокишкові нориці, або ж хронічний парапроктит) та деяких інших інфекцій. Виникненню післяопераційних нориць через ускладнення ран інфекцією сприяє наявність у глибині тканин сторонніх тіл, зокрема швів, що не розсмоктуютьс, шматочків тканин, особливо кісток, секвестрів, судинних та суглобових протезів тощо. Такі нориці існують доти, поки з глибини тканин не будуть видалені чи самостійно не вийдуть сторонні тіла.
Після оперативних втручань на органах черевної порожнини (зокрема апендектомії, резекції товстої кишки, операцій на жовчному міхурі.
Кишкові випадкові нориці бувають за формою трубчасті та губоподібні.
Перші відрізняються тим, що в них слизова оболонка кишки не вивер-тається назовні стінки останньої, тоді як при губоподібних норицях вона навертається на зовнішню поверхню кишки. Форма кишкової нориці за-лежить насамперед від розмірів (діаметру) її та отвору в стінці кишки. Трубчасті нориці мають малі отвори, тоді як губоподібні - великі (через надмірність поверхні слизової оболонки порівняно з м'язовим шаром та велику рухомість її).
Ці анатомічні особливості великою мірою визначають прогноз кишкових нориць. Трубчасті нориці здатні до са-мозакриття, тоді як губоподібні такої схильності не мають (слизові оболонки не зростаються між собою).
Інфекційну етіологію мають також нориці середньої ділянки шиї. Утво-рюються вони внаслідок нагноєння серединної кісти шиї (мал. 103; природ-жена аномалія), нориці куприка та ін.
Випадкові нориці (як внутрішні, так і зовнішні) порожнистих органів виникають унаслідок тяжких хронічних захворювань різного генезу - нейротрофічні, інфекційно-запальні чи пухлинні. Це внутрішні нориці між шлунком та поперечною ободовою кишкою, які виникають шляхом пенетрації виразки шлунка в поперечну кишку, нориці між жовчним міхуром та дванадцятипалою кишкою при хронічній формі калькульозного холе-циститу (в кишку нерідко потрапляє великий камінь, що зумовлює кишкову непрохідність), зовнішні нориці жовчного міхура на шкіру в правому підребер'ї через пролежень та інфекційне розплавлення передньої черевної стінки при хронічному калькульозному холециститі. Такими є зовнішні гнійні фістули на бічній стінці живота, що іноді розвиваються при злоякісних пухлинах товстої кишки, гнійні фістули між прямою кишкою та піхвою.
Природжені фістули зовнішньої локалізації найчастіше виникають у ділянках складного формотворення, до яких належать насамперед шия та промежина. Це шийні бічні нориці, прямокишково-промежинні, прямо-кишково-сечоміхурові і прямокишково-піхвові.
Локалізація бічних шийних нориць залежить від того, з якої зябрової кишені (дуги) вони виникли: якщо з першої - нориці відкриваються на мочці вуха, з другої - в середній третині шиї (спереду від грудино-ключич-но-соскоподібного м'яза), з третьої -над ключицею спереду згаданого м'яза (мал. 99). Вони бувають поодинокими та множинними, рідко двобічними (по три з кожного боку - максимальна їх кількість) Частіше, одначе, вони бувають поодинокими й походять з другої, рідше з третьої кишені. Більшість цих нориць наскрізні, тобто проникають у глотку. У глотці нориці з другої кишені відкриваються над мигдаликом, з третьої - під ним. Рідко ці нориці бувають сліпими, себто не

 
 

Цікаве

Загрузка...