WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Обмін речовин і енергії - Реферат

Обмін речовин і енергії - Реферат

м'язу і т.д.
Вітамін В6 (пірідоксин) - приймає участь в обмініамінокислот. При його недостачі спостерігається втрата апетиту, тошнота, слабкість, запальні ураження шкіри та нервів. Добова потреба у вітаміні - 1,5-3,0 мг. Особливо багаті В6 боби, дріжджі, нирки, печінка, м'ясо.
У клініці застосовується пірідоксин у різних лікарських формах, а останнім часом став використовуватися його кофирмент - пірідоксальфосфат. Вони використовуються при гіповітамінозі В6, для профілактики та лікування побічної дії інонісезноду, при поліневритах, дерматитах, токсикозах вагітності, порушення функції печінки, пірідоксинзалежної вродженої анемії у дітей і т. д.
Вітамін В12 (цианокобаламін) - антианемічний вітамін, спричиняє вплив на функцію кровотворення,застосовується для лікування малокрів'я. У великій кількості міститься у печінці рогатої худоби і курчат. Для всмоктування його з кишечника необхідний гастромунопротеїд, що знаходиться у шлуноквій емізі. Без нього вітамін В12 не всмоктується та розвивається злоякісна анемія. Добова потреба - 2 мг.
В медичній практиці використовують цианкобаламін, а останнім часом - дезоксиаденозилкобаламін. Ці препарати застосовують при лікуванні мегалобластичної анемії, ураження спинного мозку та переферичних нервів, вроджених порушеннях обміну вітаміну В12 і інших станах.
Вітамін Вс (фолієва кислота) впливає на синтез нуклеїнових кислот та амінокислот. Стимулює та регулює кровотвір. Добова потреба - 400 мг.
Багато вітаміну Вс у салаті, капусті, шпинаті, томатах, моркві, пшениці, печінці, нирках, м'ясі, яйцях.
Вітамін Р зменшує проникливість та ломкість капілярів, посилює дію вітаміну С, та та сприяє його накопиченню в організмі. При Р-авітамінозі виникає загальна слабкість, болі в ногах, крововиливи. Добова потреба - 50 мг. Найбільш багаті вітаміном Р лимони, гречана крупа, чорна сморобина, чоноплідна горобина, шипшина.
Жиророзчинні вітаміни
Вітамін А (ретинол) міститься в продуктах тваринного походження. Особливо багаті ним риб'ячий жир та печінка тріски та палтуса. В рослинах є провітамін А-каротин, який в організмі тварин перетворюється у вітамін А. Добова потреба в ньому людини 1,0-1,5 мг. Потреба збільшується при інфекційних захворюваннях, посилених напруженнях зору.
Симптомами А-авітамінозу являються інтенсивне ороговіння, посилене злущування епітелію шкіри, очей, травного каналу та дихальних шляхів. Розвивається сухість очей - ксерофтальмія. Прогресуюче захворювання призводить до некротичного розпаду рогівки - нератомоляції.
Крім того, виникає так звана "куряча сліпота": людина бачить вдень, та не бачить у сутінках. Захворювання зумовлено порушенням синтезу зорового пурпуру, до складу якого входить вітамін А. Здоровий пурпур міститься у рецепторах сітківки ока - палочках, він необхідний для сутінкового зору.
В медичних цілях використовуються природні препарати вітаміну А та синтетичні - ретинолацетат та ретинолпальмітат. Вони використовуються для лікування гіповітамінозу як засіб профілактики у людей, робота яких пов'язана з напруженням зору, для стимуляції росту та розвитку у дітей, посилення регенерації погано заживаючих тканин, підвищення опору інфекціям, профілактики безпліддя.
Вітамін Д міститься у коров'ячому маслі, жовтку яєць; особливо багатий на нього риб'ячий жир. Добова потреба дорослого - 0,025 мг. Характериними симптомами Д-авітамінозу - рахіта - являється порушення обміну кальцію та фосфату в організмі. У хворих розм'якшуються кістки і під впливом важкості тіла викривлюються, крім того, у дітейнепропорціонального велика голова. Сильно запізнюється поява перших зубів; м'язи стають в'ялими. У рослинах та шкірі людини є особлива речовина - ергостерин, яка під впливом ультрафіолетових променів перетворюється у вітамін Д.
Прийом великих дох вітаміну Д. Веде до тяжкого захворювання, яке характеризується відкладенням великої кількості кальцію в органах та тканинах. Тому вітамін Д слід приймати суворо за призначенням лікаря.
Препарати вітаміну Д застосовуються для профілактики та лікування рахіту та інших захворювань (туберкульозу кісток, шкіри).
Вітамін К (філохінон). При К-авітамінозі порушується звертання крові, в результаті зниження виробництва у печінці протромбіну, спостерігаються кровотеча. Для всмоктування вітаміну необхідна жовч. Джерелом вітаміну К являються зелене листя шпинату, салату, кропиви, багато його у томатах, ягодах рябіни. З тваринних продуктів вітамін К міститься у печінці. Добова потреба у цьому вітаміні - 1-2 мг.
В медичній прктиці використвуються препарати вітаміни К1 та його синтетичний аналог - вікасол.
Вітамін Є (тонофол) відіграє важливу роль у забезпеченні функції розмноження. При його відсутності порушується розвиток та рухливість спермії, спостерігається розсмоктування ембріонів. В руховій системі відбувається дигенерація м'язів, розвивається м'язова слабкість, контрактури та кісткова атрофія. Вітаміе Є міститься у великій кількості в салаті, олії, вівсяному борошні, кукурудзі. Добова потреба - 10-12мг.
Препарати тонофералу використовуються як антиоксиданти при стані підвищеного ризику накопичення пероксидів ліпідів, для профілактики безпліддя та загрози переривання вагітності, вроджених порушеннях мембран еретроцитів у новонароджених недоношених дітей і т.д.
Вітаміни не постачають енергію і не є постійною складовою частиною організму. Більшість вітамінів входить в склад ферментів і приймають участь у ферментивних реакціях, тому вони життєвонеобхідні. Потреба організму в них вимірюється міліграмами, але при необхідності вітамінів виникають серйозні порушення в обміні речовин. Вітаміни в достатній кількості необхідні молодому організму, а потреба в них дорослої людини залежить від багатоьх факторів. Наприклад, вона зростає при значних м'язевих напругах, при роботі в умовах високої і низької температури, підвищеному чи пониженому тиску, при вагітності.
При довгій відсутності у іжі будь-якого вітаміну виникає авітаміноз. Якщо поступлення вітаміну нижче денної потреби, то розвивається стан гіповітаміноза. Авітаміноз має характерині симптоми і швидко зникає після прийому відповідного вітаміну або багатих ним харчових продуктів.
Обмін речовин
Сукупність всіх клінічних перетворень в організмі, тобто процесів асиміляції, дисиміляції, називають обміном речовин. Обмін речовин є головною характерною властивістю живого організму. Сутність його полягає у постійному обміні речовинами між організмом і навколишнім середовищем.
В організмі безперервно відбуваються утворення, руйнування і оновлення клітинних структур і

 
 

Цікаве

Загрузка...