WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Історія розвитку офтальмології - Курсова робота

Історія розвитку офтальмології - Курсова робота

- усунення запалення (ячмінь) Е355, Е.423, Е.430

- ліки при сліпоті Е.356 - Е.358, Е.420

- усунення пліви на роговій оболонці (досл. поява жиру) Е365, Е369 - Е.375, Е.409 - Е.413

- лікування катару очей Е.367

- лікування хвороби "беджедедж" Е368

- лікування катаракти (досл. під'їм води) Е.378 - Е.380, Е385

- лікування розширення кровоносних судин Е.387

- профілактичний засіб для третього місяця "зими" Е.388

- профілактичний засіб у всі періоди року Е389 - Е390

- лікування простуди голови (?) Е391

- універсальний засіб при всіх випадках Е392

- птоз - опущення верхнього століття Е.408

- лікування рани ока Е.416 - Е.417, Е.431

- лікування катару носа (?) Е.418.

- ліки жерця Чьюї Е.419

- лікування вивороту вік Е.421

- ліки вихідця з Азії Е.422

- запобігання загину волосся в око Е.424

- запобігання зростанню волосся в оці Е.425 - Е.429

Примітно, що серед рецептів лікування хвороб очей в папірусі Еберса приводяться ліки, які слід застосовувати в профілактичних цілях у визначених місяця року.

Відносно складу ліків слід сказати, що до складу ліків, що рекомендуються, найчастіше включаються:

сурм'яний блиск (мінерал сурми) - 35 випадків

мед або осад меду - 30 випадків

медянка -15 випадків

червона охра - 15 випадків

лук "дарет" - 13 випадків

алое - 12 випадків

тмин - бальзам з Біблоса - 12 разів, а також ладан, мірра, жовта охра, чорнильний порошок, ляпіс-лазур, сік акації.

У одиничних випадках використовуються екскременти газелі, крокодила, пелікана, немовляти, а також жовч риби, кров ящірки і кажана, очна рідина свині і тому подібне

До розряду не зовсім зрозумілих інгредієнтів слід віднести не просто материнське молоко, а молоко жінки, що народила хлопчика (3.408 і Е.414).

Слід пам'ятати, що переклад деяких інгредієнтів ліків складає певну трудність і з цієї причини вони даються в лапках і пишуться жирнішим шрифтом.

Особливо слід сказати про переклад рецепту Е.392. Б.Булгаков в книзі "Староєгипетська медицина" Харків, 1926г. пише з посиланням на книгу Joachim H. Papyros Ebers, Berlin 1890:

"Один з рецептів лікування очей вражає своїм складом, а саме, там мовиться, що потрібне 6рать людський мозок, розділити на дві половини, одну частину змішати з медом і застосовувати як мазь, а іншу - висушити, розтовкти і потім приготувати помаду для очей і застосовувати її вранці, Цей рецепт (не) супроводжується точною вказівкою хворобі, при якій його потрібно застосовувати і є як би універсальним.

У книзі Ebbell B. The Papyrus Ebers, Copenhagen 1937 в рецепті Е.392 замість людського мозку називається жовчний міхур людини.

Разом з тим відомий американський єгиптолог У. Даусон (W. Dawson) в 1927г. у статті "Три анатомічні терміни", справедливо вважаючи, що частини людського тіла ні в одному із староєгипетських медичних документах не використовується як інгредієнт яких-небудь ліків, наочно показав, що в названому рецепті рекомендується жовчний міхур свині і продемонстрував, яким чином відбулася помилка при прочитанні тексту папірусу.

Відносно рецептури приготування ліків слід сказати, що, як правило, склад ліків указується в кількісних долях інгредієнтів, що досягалося, видно, заповненням певного об'єму мірного посуду.

В деяких випадках в рецептах указується загальноприйняті у той час міри об'єму. У Давньому Єгипті існували наступні міри об'єму сипких і рідких речовин:

I "хену" - це приблизно 4.5 літра

1 "хекат" - 1/10 "хену" - 0.45 літра

1 "ро" - 1/320 "хекат" -1/32 "хену" - 0,014 літра.

Відмітьте, що 1 "ро" вийде, якщо об'єм в I "хену" послідовно п'ять разів розділити навпіл: 450 - 225 - 112 - 56 - 28 - 14.

Про застосування ліків. Ліки з твердими складовими прикладали до очей, іноді на декілька днів, або втирали у віка. При лікуванні рідкими ліками використовувалося перо птаха, про що прямо сказано в рецепті Е.339.

Примітно, що для позбавлення від різі в очах стародавні офтальмологи, рекомендували втирання певних ліків в район скроні (Е.362-364).

Створюється враження, що стародавні лікарі знали про існування зв'язку між захворюваннями очей і вух. (Е.356) Це частково може бути пояснено їх уявленням про розподіл кровоносних судин, які прямують спершу до скронь і вух, а потім до очей, а головним чином, напевно, на підставі спостережень: при стражданнях очей постійно наголошуються свердлячі і болісні болі у вухах.(8).

Примітний зафіксованого в папірусі Едвіна Сміта (Е.С.19) факт -травма в районі скроні може привести до появи крові в оці: "у хворого налите кров'ю око з того боку, де травма ".

При лікуванні очних хвороб єгипетські лікарі привносили елементи магії. У вимовних заклинаннях простежується чіткий зв'язок з міфологічними уявленнями. Єгиптяни вірили, що у бога Ра - два очі: Сонце і Місяць. Періодично міфологічний крокодил заковтує Місяць, а іноді і Сонце. Отже, заклинання, які сприяли порятунку очей бога Ра, необхідно вимовляти, щоб врятувати зір у пацієнта.

Зв'язок з міфологічними представленнями стародавніх єгиптян виявляється і в їх вірі в можливість деяких людей завдати шкоди шляхом пристріту. Для захисту від "лихого ока" використовувалися амулети, статуетки, невеликі пластинки з написами на них магічних заклинань. Серед амулетів найбільшу силу мало зображення ока бога Хору або Око Уаджет.

Згідно міфу про бога рослинності Осирісе, якого підступно убив 6ог пустелі Сет, син Осиріса Хор вступає в боротьбу з Сетом, щоб помститися за смерть отця. Проте в цій боротьбі Хор втрачає око, яке Сет намагався знищити. При цьому він розривав око навпіл, одну половину викинув, а що залишилася знов розривав навпіл і так до 1/64 частини, яку Сету вдалося безслідно знищити. Бог мудрості Той, зібравши викинуті Сетом частини ока, відновив око Хору без 1/64 частини. Це відновлене око отримало назву Око Уаджет, що означає дослівно "зелень", або "воскресле", подібно до того, як зеленіє навесні природа, що повертається до життя.

За допомогою Ока Уаджет Хор зміг повернути Осиріса до життя. Такий міф в поверхневому поясненні. (У своїй практичній діяльності стародавні єгиптяни почали використовувати для написання дробів 1/2, 1/4, 1/8, 1/16, 1/32, 1/64 зображення окремих частин ока Хору)

Малюнок 4. Око Уаджет.

Роль божественного Ока набагато складніша і багатогранніша. Ймовірно, його символіка бере початок з якнайдавніших вірувань, згідно яким Хор царював на небі, а Сонце і Місяць були його очима. Але Сонце не могло залишатися всього лише очима божества і Хору сполучають з Ра і виникає божество Ра-хорахте. Місяць сполучають з богом Тотом і їй наказує перебувати на небі вночі. У представленнях єгиптян фази Місяця - це боротьба Хору, що постійно повторюється, з Сетом. З часом Око Уаджет стає символом дива, відтвореного богом Тотом, і загальновизнаному талісманом, що охороняє від злих духів і приносить успіх. Примітний момент. Єгиптян не бентежив факт істотної відмінності двох очей бога Ра. Можливо, при ретельному вивченні будови ока вони відмітили їх деяка відмінність. Підставою для такого припущення є факт існування лікарів, що спеціалізуються по правому і лівому очах. Гак, в написі, датованою 2500г.до н.е. згадується лікар двох очей. Аналогічний напис зберігся і від часу правління Птолемей. Іншими словами, дане вірування зберігалося впродовж всієї історії Давнього Єгипту. В зв'язку з цим важливо відзначити, що староєгипетські лікарі вважали, що ознакою вагітності жінки є відмінність в кольорі радужки її очей: "якщо в одному оці (жінки) веселкова оболонка жовтого. а в іншому чорного кольору. то вона вагітна.. " (13). На думку фахівців, мова в даному випадку може йти про зміну кольору плями в певному секторі веселкової оболонки.

Останніми роками в публікаціях, присвячених історії іридодіагностики, повідомляється про видатні досягнення стародавніх єгиптян. При цьому робляться посилання на два папірус, нібито, що зберігаються у Ватиканській бібліотеці, і на загадкові пластини із зображенням радужки фараона Тутанхамона. Авторові даного нарису, не дивлячись на зусилля, що робляться, не вдалося знайти яких-небудь конкретних описів цих документальних свідоцтв.

Продовжуючи розмову про магію, відзначимо, що при оцінці впливу магії в стародавній медицині слід виходити з того, що до цього, одному з найбільш ранніх колективних представлень людства, не слід відноситися украй негативно. Коли більшість людей підкоряються і чекають милості від природи, знаходяться люди, які вірять в безмежні можливості людини, які переконані, що магія здатна " змусити" богів і демонів підкорятися їх волі. Іншими словами, магія зберігає віру в резервні можливості людського організму, і здатність людини використовувати свої біологічні властивості і психічну енергію собі на благо.(14)

Судячи по документах, що збереглися, староєгипетські офтальмологи здійснювали лікування захворювань органів зору не тільки людини, але і тварин. У цьому плані показовим є фрагменти Кахунською ветеринарного папірусу, що збереглися, в яких приведені рецепти лікування хвороб, що привели до нагноєння в очах собаки і до сліпоти 6ыка. На цих фрагментах збереглися такі фрази, як "лікування хвороби очей риби" і 'лікування хвороби очей птахи", які коментувати дуже важко.

Слід в ув'язненні сказати про той вплив, який староєгипетські офтальмологи надали на медичні пізнання інших народів. Як наочний приклад такого впливу приведемо документальні витяги з різних текстів, що відносяться до різних історичних епох щодо лікування захворювання, званого курячою сліпотою.


 
 

Цікаве

Загрузка...