WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Історія розвитку офтальмології - Курсова робота

Історія розвитку офтальмології - Курсова робота

Історія розвитку офтальмології

Курсова робота по історії медицини

План

Вступ

  1. Історія світової офтальмології.

1.1. Перші згадки про офтальмологію. Офтальмологія стародавнього світу.

1.2. Офтальмологія Вавілона.

1.1.3. Древнєїудейськая офтальмологія.

1.1.4. Офтальмологія в Стародавній Індії.

1.1.5. Старокитайська офтальмологія.

1.1.6. Офтальмологія Стародавньої Греції.

1.1.7. Давньоримська офтальмологія.

1.1.8. Офтальмологія Візантії.

1.1.9. Арабська офтальмологія.

1.10. Досягнення XX століття.

  1. Історія офтальмології в Росії.

2.1. Витоки стародавньої російської офтальмології.

2.2. Становлення вітчизняної офтальмології.

Висновок

Додаток

Список використаної літератури

Вступ

Орган зору є найважливішим органом пізнання зовнішнього світу. Основна інформація про навколишню діяльність поступає в мозок саме через цей аналізатор.

Слід підкреслити, що око - це дистальний аналізатор вищого порядку. Йому властиве просторове сприйняття глибини, пересування предметів, їх віддаленості, тілесності. От чому зоровий акт завжди був загадковим таємничим. Невипадково у ряді країн існували релігійні секти, члени яких поклонялися богові в образі ока.

У звичайному житті чоловік навряд чи помічає, що жива істота не має сильнішого і вірнішого вартового, ніж орган зору. Миттєвий погляд досить, щоб відмітити тисячі слів і звуків.

Існує ряд захворювань, не загрозливих смертю, але що позбавляють людину радості зримо сприймати навколишній світ сонця і фарб, і тоді на допомогу приходить область науки - офтальмологія.

И.М. Сеченов і І.П. Павлов приписували зоровому аналізатору пізнавальну силу. Його функція лежить про основу всієї трудової і творчої діяльності людини.

Учення про очних хвороб створювалися з року в рік, із століття в століття. Поштовхом для його виникнення були соціальні умови і хвороби, що породжуються ними.

У даній роботі освітлюють питання виникнення офтальмології, як науки, динаміки її розвитку, появи різних методів діагностики і лікування очних хвороб.

Частина 1.

Історія світової офтальмології.

1.1. Перші згадки про офтальмологію. Офтальмологія стародавнього світу.

Виникнення офтальмології викликалося необхідністю лікування травм і полегшувалося доступністю огляду органу зору. До перших засобів лікування очних травм належать болезаспокійливі. Так, індійці північно - західній Бразилії при пораненнях ока і понині користуються соком в'юнкої рослини уамбекуруа, що викликає в оці відчуття холоду, а потім полегшення.

До кінця епохи первіснообщинного устрою лікування очних захворювань здійснювалося за допомогою засобів і прийомів народної медицини.

Народна медицина черпає свої засоби з неорганічного, рослинного або тваринного світу (продукти і покидьки тваринного організму).

Види рослин, якими людина почала користуватися в лікувальній меті, залежали від флори даної території. Так, суахілі в Африці користувалися листям боба "мбазу", який розтирають, а потім розчиняють у воді, розчин же закопують в очі. До російським народним засобам для лікування очей відносяться терті яблука, свіжі огірки, сира картопля, червоний буряк, на Уралі -"львиный зів".

Офтальмологія Давнього Єгипту

Якнайдавніші матеріальні свідоцтва існування офтальмології виявлені в Єгипті. У гробницях знайдені були флакони із стеатиту, алебастру, іноді із слонячої кістки, із залишками очного зілля. Вік яких визначається в 4400 років. На надгробному пам'ятнику, який датується 2500 р. до н.е., згадується окуліст. Першим очним лікарем, ім'я якого історія зберегла висіченим на стародавній єгипетській надгробній стеле, був Пепі Анк Ірі, що жив при У1 династії. Близько 1600 р. до н.е.

Анатомічні і клінічні пізнання стародавніх єгиптян в області офтальмології відомі з медичного папірусу. У них описаний ряд очних хвороб, як, наприклад, сльозотеча ("вода в оці"), пингвикула ("жир в оці"), а також геморрагії, лейкома. Косоокість, градина і серед інших " дощове небо", що, вірогідніше, означало трахому.

У староєгипетській медицині, в числі 42 канонічних книг, знайдених в гробницях фараонів, що відносяться до XV століття, 1500 років до Р.Х., 6 книг було присвячено медицині, а одна з них хворобам очей. У священних книгах згадується про 28 різних хвороб очей або описуються різні симптоми цих захворювань і способи їх лікування.

У Єгипті з якнайдавніших часів спеціалізованою галузь науки про лікування була офтальмологія - діагностика, лікування і профілактика хвороб органів зору.

Так, до 2500г. до н.е. відноситься письмовий староєгипетський документ, де вперше згадується слово, що переводиться як лікар, що спеціалізується на лікуванні обох очей.

Перша згадка імені єгипетського лікаря-офтальмолога відноситься до часу правління фараона VI династії Пепі I, а це приблизно 2300 р. до н.е. У 1926 році під час археологічних розкопок поблизу піраміди Хуфу (Хеопса) була виявлена похоронна стела (рис.1), що витягує ще в старовині з поки не знайденої гробниці. З ієрогліфічного напису (рис.2) виходить, що на стеле зображений придворний лікар Ірі, що мав наступні спеціальності (у сучасному звучанні): офтальмолог, фармацевт, гастроентеролог і проктолог. Згадка імені фараона Пепі 1 дозволяє досить точно встановити дату створення цієї стелы, оскільки фараони VI династії правили в період з 2423г. по 2280г. до н.е. Це унікальне документальне свідоцтво дає підстава вважати, що, принаймні, в середині III тисячоліття до н.е. вже існувало чітке розділення практики лікування по окремих спеціальностях, серед яких знаходилася і офтальмологія. Ще одним документальним свідоцтвом є рельєф гробниці Іпуї (XX династія) в Дейр ель Медіні (гробниця № 217), що наочно демонструє, яким чином могли бути отримані "виробничі" травми при будівництві будівлі.

Малюнок 1. Похоронна стела придворного лікаря Ірі, знайдена поблизу піраміди Хеопса

Малюнок 2. Ієрогліфічний текст на похоронній стеле Ірі

Малюнок 3. Рельєф гробниці Іфуї, Дейр ель Медіна.

Сцена перша: лікар "С" видаляє стороннє тіло, що потрапило в око працівника "А". Припущення про те, що "С" є лікарем, можна зробити на тій підставі, що видалення смітинки з ока здійснюється професійно за допомогою пензлика. Не випадково поряд з лікарем зображена судина, мабуть, при цій процедурі використовувалася вода або якась рідина.

Сцена друга: працівник "С" упускає свій молоток на ногу іншому працівникові "А" і, видно, завдає йому травми. При цьому будівельний пил потрапляє в око працівника "В". Сцена третя: мабуть, лікар "Е" усуває вивих руки будівельника "F".

До теми даного нарису можна віднести і зображення на стінах гробниць "людей, які бачать темноту серед біла дня", - сліпих музикантів, що розважають знатних вельмож (приклад: гробниця Нахта, жерця і астронома). Ці зображення свідчать, що люди, що втратили зір, мали можливість залишатися потрібними суспільству.

Зведення про видатні досягнення староєгипетських офтальмологів збереглися в листуванні фараонів з хеттскими царями. Так, у зв'язку з хворобою очей хеттського царя Хаттусиліса III фараон Рамсес II в своєму листі повідомляє, що він посилає "хороший медичний засіб" з послом Піріхнова. З цього листа відомо, що частина шляху до палацу царя сусідньої держави Амурру Бентешини посла Піріхнову супроводжуватиме єгипетський колесничий, а звідти до палацу Хаттусиліса - представник аравійського племені амореев. (А).

Особливо слід зазначити, що приблизно до XV століття до н.е. відноситься письмове свідоцтво, яке може бути розцінене як впровадження в лікарську практику офтальмологів елементів магії. Це гімни боові Амону (Лейденський папірус), в яких звучить заклик покладатися на всемогутність бога Амона і відмовитися від яких-небудь ліків при лікуванні очних хвороб.

У складеному набагато пізніше (II століття н.е.) Лондонсько-лейденському магічному папірусі приведений всього один випадок лікування хвороби очей, але в нім разом з раціональними рекомендаціями наказує вимовлення певного магічного висновку. Опис цього папірусу і офтальмологічного рецепту приведені в Додатку № 3.

Прийоми, якими користувалися стародавні офтальмологи викладені в медичному папірусі Карлсберг № VIII, Лондонський медичний № 10059, але найбільша кількість рецептів викладена в папірусі Еберса.

Видно, рецепти папірус Еберса копіювався з декількох документів, оскільки відсутня чітка послідовність викладу рецептів лікування однієї і тієї ж хвороби очей. Примітно, що в рецепті Е.419 вказане, що він рекомендований верховним жерцем Геліополіса на ім'я Чьюї. Ще в одному рецепті Е.422 сказане, що він був повідомлений якимсь вихідцем з Азії, примітно, що деякі інгредієнти в цьому конкретному рецепті не повторюються в інших (ячмінь і галун).

Щоб представити можливості стародавніх офтальмологів, приведемо перелік очних хвороб, рецепти лікування яких приведені в папірусі Еберса:

- лікування нагноєння очей (кон'юнктивіту) Е.337, Е340 - Е341, Е.386

- лікування при ударі в око Е338, Е.349, Е381

- лікування сльозотечі Е.339, Е376, Е.415

- поліпшення зору Е.342 - Е.344, Е359, Е.377, Е.393 - Е.401, Е.414

- зменшення зіниці Е345

- лікування трахоми Е.346, Е350, Е.383, Е.407

- видалення більма в оці Е.347, Е360, Е.382, Е.402 - Е.406

- видалення синця Е348, Е.352, Е384

- лікування курячої сліпоти Е351

- усунення різі в оці Е.353, Е.361 - Е-364, Е.366

- лікування рани ока Е354


 
 

Цікаве

Загрузка...