WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Вплив паління та алкоголю на розвиток організму - Реферат

Вплив паління та алкоголю на розвиток організму - Реферат

Дослідами академіка І .П. Павлова встановлено, що після прийому малих доз алкоголю рефлекси зникають і відновлюються лише на 8-12 день. Але рефлекси - це нижчі форми мозкової функції. Алкоголь же діє переважно на її вищі форми. Дослідами, поставленими на освічених людях, доведено, що після прийому так званих "помірних" доз, тобто 25-40 г алкоголю, вищі функції мозку відновлюються тільки на 12-20 день. Таким чином, якщо вживати алкоголь частіше, ніж один раз в два тижні, мозок не зможе звільнитися від наркотичної отрути і весь час знаходитиметься в отруєному стані.

Як же діє алкоголь? Перш за все він володіє наркотичними властивостями: до нього дуже швидко звикають, і виникає потреба в повторних прийомах, тим більше, чим частіше і у великих дозах приймаються спиртні "напої"; у міру споживання для отримання того ж ефекту з кожним разом потрібне все велика доза.

Як же цей наркотик в різних дозах діє на розумову і психічну діяльність мозку?

Спеціально проведеними дослідами і спостереженнями над людиною, що випила середню дозу, тобто одну-дві чарки горілки, встановлено, що у всіх без виключення випадках алкоголь діє однаково, а саме: уповільнює і утрудняє розумові процеси, рухові ж акти на перших порах прискорює, а потім уповільнює. При цьому раніше за все страждають складніші психічні процеси і довше зберігаються прості розумові функції, особливо ті, які пов'язані з руховими уявленнями.

Параліч центрів психічних відправлень перш за все позначається на тих процесах, які ми називаємо думкою і критикою. З ослабленням їх починають переважати відчуття, що не стримуються і не стримувані критикою. Спостереження показують, що ті, що випили не стають розумнішими, і якщо вони думають інакше, то це залежить від ослаблення вищої діяльності їх мозку, що почалося: у міру того, як слабіє критика, наростає самовпевненість. Живі рухи тіла, жести і неспокійні хвастощі своєю силою - також наслідок паралічу свідомості і волі, що почався: зняті правильні, розумні перешкоди, які утримують тверезу людину від даремних рухів і необдуманої, безглуздої витрати сили.

У численних дослідах, що проводяться найбільшими фахівцями в цій області, з'ясувалося, що у всіх без виключення випадках під впливом алкоголю прості розумові відправлення (сприйняття) порушуються і сповільнюються не так сильно, як складніші (асоціації). Останні страждають в подвійному напрямі: по-перше, їх створення сповільнено і ослаблено, і, по-друге, істотно змінюється їх якість: самі нижчі форми асоціацій, а саме - асоціації рухові або механічно завчені найлегше виникають в думці, часто без щонайменшого відношення до справи і, раз з'явившись, наполегливо тримаються, випливаючи знову і знову, але абсолютно не до ладу. В цьому відношенні такі наполегливі асоціації нагадують собою явище чисте патологічне, таке, що помічається при неврастенії і важких психозах.

Що стосується рухових актів, то вони прискорюються, але це прискорення залежить від розслаблення гальмівних імпульсів, і в них вже відразу помічається неточність роботи, а саме - явища передчасній реакції.

При повторному прийомі алкоголю ураження вищих центрів мозкової діяльності продовжується від 8 до 20 днів. Якщо ж алкоголь вживати тривалий час, то робота цих центрів так і не відновлюється.

На підставі наукових даних доведено, що перш за все втрачаються самі пізніші, найсвіжіші досягнення, здобуті розумовою напругою, скажімо, за останній тиждень, місяць, і людина після прийому алкоголю повертається до того рівня розумового розвитку, який у нього був тиждень або місяць тому.

Якщо алкогольне отруєння відбувається часто, то суб'єкт залишається нерухомим в розумовому відношенні, а мислення звичайним і шаблонним. Надалі наступає ослаблення старіших, міцніших асоціацій, що окріпнули, і ослаблення сприйнять. В результаті розумові процеси звужуються, позбавляючись свіжості і оригінальності.

Численні досліди на тваринах, проведені Іваном Петровичем Павловим, показали, що після порівняно невеликих доз алкоголю у собаки гаснуть вироблені умовні рефлекси і відновлюються лише через шість днів. Досліди пізніших років підтверджують негативну дію алкоголю на нервову систему. Друкарка, якій перед початком роботи дали випити двадцять п'ять грамів горілки, робила помилок на п'ятнадцять - двадцять відсотків більше, ніж завжди. Водії автомашин пропускали заборонні знаки, стрілець не міг точно уразити мішень

Шлунок, підшлункова залоза

При прийомі алкоголю всередину першим страждає шлунок. І чим міцніші алкогольні вироби, тим важче проходить його пошкодження.

Алкоголь пригнічує виділення травних ферментів підшлункової залози, що перешкоджає розщеплюванню живильних речовин на молекули, придатні для живлення кліток організму. Ушкоджуючи клітки внутрішньої поверхні шлунку і підшлункової залози, він пригноблює процес всмоктування живильних речовин, а перенесення деяких речовин в кров взагалі робить неможливим. Наприклад, унаслідок недостатності в організмі соліфолієвої кислоти змінюються клітки, що вистилають тонку кишку, які повинні забезпечувати всмоктування в кров глюкози, натрію, а також самої соліфолієвої кислоти і інших живильних речовин.

При регулярному прийомі навіть невеликих доз алкоголю залози, що розташовані в стінці шлунку і виробляють шлунковий сік, під впливом алкогольного роздратування спочатку виділяють багато слизу, а потім атрофуються. Травлення в шлунку стає неповноцінним, їжа застоюється або, не переварена, поступає в кишечник. Виникає гастрит, який, якщо не усунути його причину і серйозно не лікувати, може перейти в рак шлунку. При прийомі алкоголю відбувається "опік" стінок стравоходу і шлунку і потрібний значний час для відновлення тканини, що омертвіла (стінки шлунку мають білий наліт, аналогічний білку звареного яйця).

Склеротичні зміни мають місце і в підшлунковій залозі. Розтин осіб у віці 30-40 років, що вживали вино у великих дозах або тривалий час, показав глибокі зміни в підшлунковій залозі, що пояснює часті скарги п'ючих людей на погане травлення, на різкі болі в животі і так далі

У цих же хворих часто спостерігається діабет із-за загибелі особливих кліток, що розташованих в підшлунковій залозі і виробляють інсулін. Панкреатит і діабет на грунті алкоголю - явища, як правило, необоротні, із-за чого люди приречені на постійні болі і нездужання. Мало цього, панкреатит дає загострення при щонайменшому порушенні дієти.

Печінка

Проходячи через печінковий бар'єр, етиловий спирт негативно впливає на печінкові клітки, які під впливом руйнівної дії цього отруйного продукту гинуть. На їх місці утворюється сполучна тканина, або просто рубець, що не виконує печінкової функції. Зменшується здатність печінки зберігати вітамін А, спостерігаються інші порушення обміну речовин.

Печінка поступово зменшується в розмірах, тобто зморщується, судини печінки здавлюються, кров в них застоюється, тиск підвищується в 3-4 рази. І якщо відбувається розрив судин, починається рясна кровотеча, від якої хворі часто гинуть. По даним МОЗ, близько 80% хворих помирає протягом року після першої кровотечі. Зміни, описані вище, носять назву цироз печінки. По кількості хворих цирозом визначають рівень алкоголізації в тій або іншій країні.

Алкогольний цироз печінки - одне з найбільш важких і безнадійних в сенсі лікування захворювання людини. Цироз печінки як наслідок вживання алкоголю, по даним МОЗ, опублікованим в 1982 році, став однією з основних причин смерті.

На малюнку зображена для порівняння печінка здорової людини (зверху) і печінка людини, що "культурно" вживає алкоголь (знизу).

г) алкоголь і вагітність

Пагубний вплив алкоголю на плід відомо протягом багатьох років. „ Якщо мама п'є, то ж саме робить і маля ". Уживання алкоголю під час вагітності значно підвищує ризик народження недонесених дітей, а в найбільш важких випадках - розвитку фетального алкогольного синдрому. Цьому сприяють легка прохідність алкоголю через плаценту.

Алкогольний синдром плода (FAS - Fetal Alcohol Syndrome) - це хвороба плода, обумовлена внутрішньоутробним алкогольним ушкодженням, що є головною причиною вродженої затримки інтелектуального розвитку в дитини. Цей синдром характеризується специфічними аномаліями особи: коротка очна щілина, косоокість, уплощение потилиці, гладка носо-губная складка, а також відставання у фізичному й інтелектуальному розвитку, поразка серця й інших органів. Діти звичайно дратівливі, неспокійні, зі слабким хватальним рефлексом, поганою координацією, спостерігаються дефекти розвитку центральної нервової системи.

В ембріональний період (перші 2 місяці) уживання алкоголю може вплинути не тільки на психіку, але й на весь наступний розвиток організму. Найбільше часто зустрічаються пороки розвитку серця, зовнішніх полових органів і суглобів.

Багато хто скажуть, що вони знають тих, хто випивав під час вагітності, і в той же час народив повноцінної дитини. Все возможно. Але чи потрібний вам цей ризик? Адже єдиної безпечної для всіх дози не існує. Шкідливість алкоголю для плода залежить від багатьох факторів: особливостей жіночого організму по переробці спирту й реакції на алкоголь, стани органів жінки на момент вагітності, генотипу плода, строку вагітності й багатьох інших моментів.


 
 

Цікаве

Загрузка...