WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Вплив паління та алкоголю на розвиток організму - Реферат

Вплив паління та алкоголю на розвиток організму - Реферат

Таким чином, алкоголь послабляє організм, гальмує формування і дозрівання його органів і систем, а в деяких випадках, наприклад при зловживанні, і зовсім зупиняє розвиток деяких функцій вищої нервової системи. Чим молодший організм, тим згубніше діє на нього алкоголь. Крім того, вжиток алкогольних напоїв підлітками значно швидше, чим в старших, веде до формування в них алкоголізму.

в) вплив алкоголю на функції різних органів і систем органів

Серцево-судинна система

Ось що відбувається, коли алкоголь через шлунок і кишечник потрапляє в кров: у звичайному стані зовнішня поверхня еритроцитів покрита тонким шаром "мастила", яке при терті об стінки судин електризується. Кожен з еритроцитів несе на собі однополярний негативний заряд, а тому вони мають початкову властивість відштовхуватися один від одного. Спирт - хороший розчинник - видаляє цей захисний шар і знімає електричну напругу. В результаті еритроцити замість того, щоб відштовхуватися, починають злипатися, утворюючи крупніші утворення. Процес йде за принципом сніжної грудки, розмір якої наростає з кількістю випитого.

Діаметр капілярів в окремих частинах тіла (мозок, сітківка ока) іноді настільки малий, що еритроцити буквально "протискуваються" по ним поодинці, нерідко розсовуючи при цьому стінки капілярів. Найменший діаметр капіляра в 50 разів тонший за людський волос, рівний 8 мікрон (0,008 мм), найменший діаметр еритроцита - 7 мікрон (0,007 мм). Тому ясно, що утворення, яке містить декілька еритроцитів, не здатне рухатися по капілярах. Рухаючись по артеріях, що гілкуються, а потім по артеріолах все меншого калібру, воно досягає, врешті-решт, артеріоли, що має діаметр, менший діаметру згустка, і перекриває її, повністю припиняючи кровотік в ній, отже, кровопостачання окремих груп нейронів головного мозку припиняється. Згустки мають неправильну форму і містять в середньому 200 - 500 еритроцитів, середній їх розмір рівний 60 мікрон. Зустрічаються окремі згустки, що містять тисячі еритроцитів. Зрозуміло, тромби таких розмірів перекривають артеріоли не найдрібнішого калібру.

Для великих судин (у руці, в нозі) склеювання еритроцитів на початкових стадіях вживання алкоголю особливої небезпеки не представляє. Підступність алкоголю ще і в тому, що організм молодої людини володіє значним, приблизно 10-кратним запасом капілярів, тому в молодості порушення кровоносної системи і їх наслідку виявляються не так явно, як в пізніші роки.

Проте з часом "запас" капілярів поступово вичерпується, і наслідки отруєння алкоголем стають все більш відчутними. При сучасному рівні вживання алкоголю "середній" в цьому відношенні чоловік "раптом" стикається з самими різними недугами у віці близько 30 років. Це хвороби шлунку, печінки, серцево-судинної системи, неврози, розлади в статевій сфері. Втім, хвороби можуть бути найнесподіванішими: адже дія алкоголю універсальна, він вражає всі органи і системи людського організму. Після 100 грам горілки назавжди відмирають не менше 8 тисяч активно працюючих кліток.

Що стосується вживання пива, вже сам факт надходження в організм великої кількості рідини (а молодь зараз ковтає пиво такими дозами - води або чаю чоловік стільки б не випив!) несприятливо відбивається на роботі не тільки серцево-судинної системи, але і нирок. У любителів хмільного "напою" формується так зване бичаче або пивне серце - розширення його меж, при цьому частішає частота серцевих скорочень, виникають аритмії, підвищується тиск.

Алкоголь вражає також механізми регуляції рівня глюкози (цукру) в крові, унаслідок чого можливо як підвищення, так і пониження цього рівня. Особливо небезпечно останнє (гіпоглікемія), оскільки може заподіяти організму серйозну шкоду навіть за короткий проміжок часу: при браку живильних речовин виснажується запас цукру, а продукти розпаду алкоголю перешкоджають формуванню глюкози з інших хімічних структур, амінокислот.

Мозок і нервова система

Немає такого органу в людському організмі, який би не руйнувався від будь-яких доз алкоголю. Але більше всього страждає мозок. Якщо концентрацію алкоголю в крові прийняти за одиницю, то в печінці вона буде 1,45, в спинно-мозковій рідині - 1,50, і в головному мозку - 1,75. Саме там ця отрута має властивість накопичуватися. Після прийому кухля пива, стакана вина, 100 грамів горілки - спирт, що міститься в них, всмоктується в кров, з кровотоком йде в мозок і у людини починається процес інтенсивного руйнування його кори.

Людський мозок складається з 15 мільярдів нервових клітин (нейронів). Кожну клітинку живить кров'ю свій мікрокапіляр. Цей мікрокапіляр настільки тоненький, що для нормального живлення даного нейрона еритроцити можуть протискуватися тільки в одних ряд. І коли до кінчиків мікрокапіляра підходить алкогольне склеювання еритроцитів, то вона його закупорює, проходить 7-9 хвилин - і чергова клітина мозку людини безповоротно гине.

Унаслідок того, що кисень припиняє поступати до клітин головного мозку, починається гіпоксія, тобто кисневе голодування (киснева недостатність). Саме гіпоксія і сприймається людиною як нібито нешкідливий стан сп'яніння. І це приводить до оніміння, а потім і відмиранню ділянок головного мозку. Все це суб'єктивно сприймається таким, що випило як "розслаблення", "свобода" від зовнішнього світу, схожа з ейфорією що звільняється з в'язниці після довгого сидіння. Насправді просто частина головного мозку штучно відключається від сприйняття часто "неприємній" інформації ззовні.

Після кожної так званої "помірної" випивки у людини в голові з'являється нове кладовище загиблих нервових клітин (нейронів). І коли лікарі-патологоанатоми розкривають череп будь-якої так званої "помірно п'ючої" людини, то у всіх бачать однакову картину - "зморщений мозок", менший в об'ємі, вся поверхня кори якого - в мікрорубцях, мікровиразках, випадах структур.

Саме у мозку виявляються найбільші зміни при розтині. Тверда мозкова оболонка напружена, м'які оболонки набряклі, повнокровні. Головний мозок різко набряклий, судини розширені, безліч дрібних кіст діаметром 1-2 мм. Ці дрібні кісти утворилися в місцях кровоїзліяній і некрозу (омертвляння) ділянок речовини мозку.

От як київський патологоанатом описує мозок "весельчака" і "балагура", який на думку друзів пив "помірно" і "культурно": "Зміни в лобових ділянках мозку видні навіть без мікроскопа, звивини згладжені, атрофовані, безліч дрібних крововилин. Під мікроскопом видно порожнечі, заповнені серозною рідиною. Кора мозку нагадує землю, після того, як на неї скинули бомби - вся у воронках. Тут кожна випивка залишила свій слід".

Подібні зміни в головному мозку мають місце у людей, смерть яких не обов'язково наступила від причин, пов'язаних з вживанням алкоголю.

Тонше дослідження мозку у загиблого від гострого алкогольного сп'яніння показує, що в нервових клітинах наступили зміни в протоплазмі і ядрі, так же різко виражені, як і при отруєнні іншими сильними отрутами. При цьому клітки кори головного мозку уражені значно більше, чим підкіркові частини, тобто алкоголь діє сильніше на клітки вищих центрів, чим нижчих. У головному мозку відмічено сильне переповнювання кров'ю, нерідко з розривом судин в мозкових оболонках і на поверхні мозкової звивини.

У випадках не смертельного гострого алкогольного отруєння в головному мозку і в нервових клітинах кори відбуваються ті ж процеси. Сприйняття потерпілого важке і сповільнюється, порушуються увага і пам'ять. Унаслідок цих змін, а також постійного впливу на людину алкогольного і питущого клімату, починаються глибокі зміни його характеру, психіки.

Крім поступового руйнування окремих сторін розумової і психічної сторони діяльності мозку, алкоголь у все зростаючому ступеню приводить до повного виключення нормальної функції мозку. Особа міняється, починаються процеси її деградації. Якщо в цей час не припинити пити, повного відновлення етичних якостей може ніколи не відбутися.

При прийомі ще більших доз відбувається важке порушення функцій всієї центральної нервової системи із залученням спинного і довгастого мозку. Розвивається глибокий наркоз і коматозний стан. При прийомі дози, рівної 7,8 г алкоголю на кілограм ваги, що приблизно рівний 1-1,25 л горілки, для дорослої людини наступає смерть. Для дітей смертельна доза в 4-5 разів менше, з розрахунку на кілограм ваги.


 
 

Цікаве

Загрузка...