WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Перстач прямостоячий, повзучий, гайовий, гусячий, білий. Лікарські властивості - Курсова робота

Перстач прямостоячий, повзучий, гайовий, гусячий, білий. Лікарські властивості - Курсова робота

ЗОВНІШНЬО — полоскання настоєм (готують, як у попередньому прописі).

ПЕРЕСТРІЧ ГАЙОВИЙ

Перестріч гайовий (брат-і-сестра, братики, братки, братчики, день-i-нiч, жовтушка, зебрій, iван-i-марiя, мар'янник, сестрички) Melampyrum nemorosum

Однорiчна трав'яниста напiвпаразитна рослина родини ранникових. Стебло прямостояче, до 50 см заввишки, опушене бiлуватими волосками. Листки простi, супротивнi, короткочерешковi. Квiтки двостатевi, неправильнi, золотаво-жовтi, трохи пониклi, в пазухах великих приквiткiв, зiбранi в однобiчнi колосо-китицеподібнi суцвiття, верхнi приквiтки пiд час цвiтiння яскраво-фiолетовi. Цвiте у червнi - серпнi. Плід - коробочка.

Росте в мiшаних лiсах, по чагарниках.

Для виготовлення галенових препаратiв зiбрають траву пiд час цвiтiння рослини.

Трава перестрiчу гайового мiстить алкалоїди, глiкозиди.

Галеновi препарати застосовують при захворюваннях серця, шлунково-кишкового тракту, алергiчних реакцiях, для лікування ран, екземи, корости, дiатезу.

Внутрiшньо - настiй трави (1 ч ложка сухої сировини на 200 мл окропу) приймати по 1 д ложцi тричі на день.

Зовнiшньо - настiй (3 ст ложки сировини на 1 л окропу, настоювати 2 год) служить для обмивання i мiсцевих ванн.

Симптоми отруєння: нудота, блювання, пронос, болi в животi, болi за грудиною, порушення дихання.

Лiкування: промивання шлунка, активоване вугiлля, послаблюючi сольовi засоби, кофеїн, розчин камфори олiйний 20% - 2 мл пiд шкiру, при спазмах коронарних судин валiдол або нiтроглiцерин пiд язик.

ПЕРСТАЧ ГУСЯЧИЙ

Перстач гусячий (бiлонiг, бiлочник, гусяча лапка, гусятник, гусячка, жабник, золотник, м'якуш, пристрiтник, пов'язок, трава гусяча) Potentilla anserina.

Багаторiчна трав'яниста рослина родини розових. Основне стебло вкорочене, з розеткою прикореневих листкiв, iз пазух виходять довгi, до 40 см завдовжки, повзучi укорiнюванi в вузлах пагони. Листки непарноперистi, овальні або видовженi. Квiтки правильнi, двостатевi, 1 - 2 см у дiаметрi, золотаво-жовтi, одиничнi, на довгих квiтконожках, що виходять з прикореневої розетки або з повзучих пагонiв. Цвiте у травнi - серпнi. Плід складається з горiшкоподібних сiм'янок; зав'язь i сiм'янки голi.

Росте на берегах рiчок, у вологих мiсцях, на луках.

Для медичних потреб заготовляють траву, кореневище, рiдше - плоди. Траву збирають пiд час цвiтiння, кореневище - весною, з появою листя, або восени, коли листя зiв'яне; плоди - восени.

Трава кореневище мiстять сапонiни, флавоноїди, кумарини, гiркоти, дубильнi речовини, аскорбiнову кислоту, смоли, ефiрнi олiї, мiкро- та макроелементи.

Галеновi препарати проявляють болетамувальні, кровоспинні, в'яжучі, мають сечогiнні, спазмолiтичні властивостi, розслаблюють гладку мускулатуру кишечника, жовчного мiхура.

Застосовують при гастритах, холециститах, бронхiтах, ентеритах, колiтах, виразковiй хворобi шлунка i дванадцятипалої кишки, кровотечах. Свiжий сік трави перстачу нусячого та жита посiвного застосовують при жовчнокам'янiй хворобi, гепатитах.

Для мiсцевого лiкування використовують свiжий сік i настiй трави при гiнгiвiтах i стоматитах, кровоточивочті ясен, трiщинах, виразках на язицi, зубному болю, висипах на шкiрi - промивають рани.

Внутрiшньо - настiй трави перстача гусячого (3 ст ложки сировини на 200 мл окропу) пити по 50 мл тричі на день.

Зовнiшньо - мiсцевi ванни, обмивання, примочки i полоскання з настою трави (4 ст ложки сировини на 500 мл води, кип'ятити 5 хв, настоювати 5 год, процiдити). Наносити на пошкодженi дiлянки шкiри.

Опис трави "ЛАПЧАТКА ГУСЯЧА" РотеNтILLа аNSеRINа L.Лапчатка гусяча.

Росіяни названия:Лапчатка, гусяча лапчатка; українські: Перстач, жаблір, гусяче зілля; польські: SRевRNIк роSроLIтY, рIесIоRNIс GеSI.

Сімейство:RоSасеае-розоцветні. Багаторічна трав'яниста рослина з квітучими стеблами у вигляді довгих, тонких, повзучих втеч, що пізніше зміцнюються у вузлах і листя, розташованого розеткою, яка утворена укороченим головним стеблом, що виходить з пазух. Листя преривчатоперістиє знизу (іноді зверху), білошелковисті, як би сріблясті. Квіти досить крупні (до 20 мм.), Одиночні, на довгих квітконіжках заввишки 15-45 см., З п'ятьма пелюстками, золотисто-жовті. Смак листя терпкий. Квіти мають приємний запах. Квітне з травня по вересень. Рослина поширена повсюдно, росте по дворах, садам, смітним місцям, при дорогах, на межах полів, на лугах, лісових полянах. Збирають цілі рослини під час цвітіння, а також окремо насіння. Вважається терпким засобом, що очищає кров і до певної міри болезаспокійливим. Напар цілих рослин цієї лапчатки (20,0 р. На 1 л. Кип'ятку) приймають по стакану тричі в день при спазматичних шлункових болях, при шлунково-кишкових нездужаннях, при хворобах печінки і при замках (не дивлячись на терпкі її властивості). Такий же напар п'ють і роблять з нього компреси на область матки при сильних маткових болях і при хворобливих менструаціях, але в цих випадках вважається ефективнішим відвар на молоці 1 чайної ложечки насіння гусячої лапчатки на стакан; кип'ятять 5 хвилин і випивають в 2 прийоми-вранці і увечері. Напар зілля з гусячої лапчатки в козиному кип'яченому молоці вважається сильним сечогінним засобом, не дратівливому нирки. Сік з свіжої рослини, змішаний в рівних частинах з соком із зеленої рослини іржі, приймають по три столові ложки в день як засіб від жовчного і печінкового каміння. Свіжим соком рослини промивають рани і роблять з нього примочки на рани.

Зберігання. Траву гусячої лапчатки бережуть в коробках, що вистилають папером.

ПЕРСТАЧ БІЛИЙ

Перстач білий (п'ятиперстник, п'ятипал) Potentia albа

Багаторiчна трав'яниста рослина з товстим здерев'янiлим кореневищем, родини розових. Прикореневi листки - пальчастороздiльнi, з довгими черешками, зверху - темно-зеленi, голi, зiсподу - срiблястоволосистi. Квiтконоснi стебла тонкi, висхiднi. Квiтки двостатевi, п'ятипелюсткові, правильнi, зiбранi в рiдкi пiвзонтики; пелюстки бiлi. Цвiте у травнi - червнi. Плід складається з горiшкоподібних сiм'янок.

Росте у лiсах, чагарниках, на узлiссях Карпат.

Для медичних потреб заготовляють траву або цiлу рослину з корiнням.

Рослина мiстить полiфеноли, мiкроелементи (кобальт, марганець, нiкель, срiбло, золото, елементарний йод, анiон йодистої кислоти).

У клiнiчних умовах встановлено, що водний настiй рослини є ефективним засобом для лiкування тиреотоксикозу. Крiм того виявлено позитивний вплив цiєї рослини при лiкуваннi простудних захворювань, кашлю, бронхiальної астми, гіпертонічної хвороби, стенокардiї, миготливої аритмiї i порокiв серця, панкреатиту, жiночих захворювань, виразкової хвороби шлунка i дванадцятипалої кишки.

Внутрiшньо - настiй (10 г сировини на 200 мл окропу), приймати по 1 ст ложцi тричі на день пiсля їди.

При стенокардiї, тиреотоксикозi, бронхiальнiй астмi треба взяти 20 г трави п'ятипалу з кореневищем, залити 400 мл окропу i настоювати 10 годин, процiдити i пити по 50 мл тричі на день до їди. Вживати треба не щодня: два днi пити, два днi перерва i т.д. Курс лiкування триває 56 днiв. Настоянка - (30 г сухої трави і коріння подрібнити і залити 200 мл очищеної сливовиці або 30% розчином спирту. Настоювати у темному місці протягом 4 тижнів. Пити по 30 крапель тричі на день за 15 хв до їди.

Зовнішньо - для швидшого загоювання рани присипають порошком із трави перстачу бiлого. Можна використати настій трави перстачу білого (1:10 залити окропом настояти 50 хв) використовувати для примочок, промивання ран, спринцювань.

Ботанічна назва рослини, застосування якої впливає на діяльність щитоподібної залози, - перстач білий (Potentilla alba). Товсте здерев'яніле кореневище закінчується пучком листків, що мають довгі черешки з п'ятьма листочками, звідси народна назва п'ятиперстник або п'ятипал. Ці листочки зверху темно-зелені, знизу білуваті, опушені. Квітконоси виходять з пазух прикореневих листків, вони трохи коротші, ніж листкові черешки. Пелюсток на квітках також п'ять, вони білі. Діаметр квіток до 2,5 см. На одному квітконосі може бути по 2-4 квітки. Цвіте в травні - червні.


 
 

Цікаве

Загрузка...