WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Перстач прямостоячий, повзучий, гайовий, гусячий, білий. Лікарські властивості - Курсова робота

Перстач прямостоячий, повзучий, гайовий, гусячий, білий. Лікарські властивості - Курсова робота

Кореневища перстачу – RHIZOMATA TORMENTILLAE

Перстач прямостоячий (Potentilla erecta (L.) Raeusch.), у народі відома як калган або узик, застосовується в медицині в якості в'язкого й протизапального засобу у вигляді відварів.

Перстач прямостоячий широко поширений по всій європейській частині Росії, особливо часто зустрічається на півночі й північно-заході; також її можна побачити за Уралом у Західному Сибірі аж до Томська. Перстач виростає в лісовій зоні, у вогкуватих лугах, чагарниках, на галявинах, по окраїнах торф'яних боліт.

Сировиною перстачу прямостоячого є кореневища. Наявні відомості про їхню анатомічну будову недостатні для повної діагностики сировини й не відповідають сучасним вимогам, пропонованим до нормативної документації на лікарську рослинну сировину.

Ціль дійсної роботи - вивчення анатомічної будови кореневищ перстачу прямостоячого. Досліджували кореневища перстачу прямостоячого, заготовлені в Курській області під час цвітіння рослини в 2003- 2004 р. Дослідження проводили на свіжому матеріалі й фіксованому в спирто-гліцериновій суміші.

Експериментальна частина

Препарати для мікроскопічного дослідження цільної й здрібненої сировини кореневищ ("роздавлені" препарати) готовили за фармакопейною методикою (ГФ XI). Для встановлення діагностичних ознак порошку кореневищ перстачу прямостоячого сировина подрібнювали й просівали крізь сито з отворами діаметром 0,25 мм. Вивчення приготовлених мікропрепаратів проводили за допомогою мікроскопа МБИ-6; мікрофотографії робили цифровою фотокамерою Panasonic VDR-M30EN. Фотографії піддавали комп'ютерній обробці по програмах Adobe Photoshop 7.0 й Paint 5.1.

При вивченні мікропрепаратів цільних кореневищ перстачу прямостоячей установили, що кореневище має непучкову будову. На поперечному зрізі кореневища перстачу прямостоячого видна покривна тканина - пробка, що складається із прямостенных таблитчаторозміщених тонкостінних клітин темно-коричневого цвіту. Під пробкою залягає корова тонкостінна паренхіма, клітини якої округлі або злегка здавлені в тангенальному напрямку. Эндодерма не виражена. Флоемні елементи представлені дрібними тонкостінними клітинами. Механічні тканини в корі відсутні. Лінія камбію не завжди чітко виражена. Деревина розсіяна судинного типу. Судини нечисленним, широкі, діаметром від 15,0 до 28,0 мкм, у поперечному перерізі округлі або радіально овальні, одиночні або в невеликих радіальних групах по 2-3, до 8. Переважають в основному спіральні, пористі, сітчасті або сходові судини. Судини прилягають до досить великих ділянок лібріформа, що утворять переривчасті радіальні ряди й надає специфічний характер анатомічній структурі кореневища. Волокна - вузько порожнинні, пористі. Між радіальними рядами провідної й механічної тканини проходять широкі серцевинні промені з тонкостінної паренхіми. Серцевина займає більший обсяг і складається із крупноклітинної тонкостінної паренхіми. Включення у вигляді крохмальних зерен і друз є в коров'ячій паренхімі, у флоэме, серцевинних променях і серцевині. Кількість цих включень варіює. Іноді клітини буквально набиті крохмальними зернами. Крохмальні зерна дрібні; їхній діаметр - від 3,2 до 6,0 мкм.

При розгляді препаратів здрібненої сировини ("роздавлених" препаратів) під мікроскопом видні обривки пробки темно-коричневого цвіту, що складає із прямостінних таблитчато-розміщених тонкостінних клітин; обривки паренхіми, що складаються з округлих або злегка подовжених тонкостінних клітин із друзами окса-лата кальцію й крохмальних зерен; обривки судин ксилеми різної товщини зі сходовим і сітчастим типом вторинного стовщення клітинних стінок; групи товстостінних вузькополосних пористих волокон або їхні обривки.

При розгляді препарату просіву порошку кореневища перстачу під мікроскопом можна розглянути обривки пробки темно-коричневого цвіту, обривки клітин паренхіми із друзами оксалату кальцію або окремі друзы оксалату кальцію; обривки клітин паренхіми із крохмальними зернами; обривки судин ксилеми, обривки товстостінних вузькополостних, пористих волокон.

У такий спосіб; у ході проведених досліджень установлені наступні анатомічні особливості цільного, здрібненого й порошкованного сировини перстачу прямостоячого:

  • наявність великих скупчень товстостінних вузькополостних пористих волокон із прилягаючими до них судинами, що утворять переривчасті радіальні ряди, які чергуються із широкими серцевинними променями;

  • наявність судин пористих, сітчастих;

наявність включень у вигляді друз і крохмальних зерен у паренхімі кори, серцевинних променів і серцевини.

Установлені діагностичні ознаки анатомічної будови кореневищ перстачу прямостоячого (цільного, здрібненого, порошкованного) включені в проект нормативної документації.

Одними із головних джерел отримання лікувальних і профілактичних засобів є лікарські рослини. У зв'язку з цим дослідження хімічного складу, фармакологічних властивостей та розробка нових фітопрепаратів на основі рослинної сировини залишається актуальною проблемою сучасної фармації. Чільне місце серед лікарських рослин України займає перстач прямостоячий ( Potentilla erecta ( L.) Raeusch.) з родини розових.

Нами було проведено пошук літературних джерел та джерел пошукової бази INTERNET про вищезазначений об'єкт за період з 1999 по 2005 рр.

В результаті проведеного аналізу встановлені досить глибокі дані досліджень перстачу. Лікарською рослинною сировиною є кореневища перстачу прямостоячого (Rhizoma Tormentillae), які містять до 50% дубильних речовин конденсованої природи, галову та елагову кислоти, флавоноїди, тритерпенові сапоніни, фенолкарбонові кислоти, органічні кислоти, ефірну олію, тритерпеноїди та ін.

Протягом останнього десятиліття в Україні розроблено та впроваджено у практику такі лікарські препарати із кореневищ перстачу, як поліфітол-1, мазь вундехіл, гель для ясен парагель, аква-парагель та ін. У той же час про застосування надземної частини в науковій медицині літературних даних не знайдено. Відомо, що у народній медицині траву перстачу використовують як антигельмінтний та діуретичний засіб.

Таким чином, вважаємо перспективним фармакогностичне вивчення як підземної, так і надземної частин перстачу прямостоячого та розробку на їх основі нових оригінальних лікарських засобів і методів їх стандартизації.

ПЕРСТАЧ ПОВЗУЧИЙ

Перстач повзучий, лапчатка ползучая Potentilla reptans — багаторічна трав'яниста рослина родини розових. Стебло лежаче, з повзучими або сланкими пагонами, 10—70 см завдовжки. Листки довгочерешкові,пальчасті, ок-руглояйцевидні, з 5—7 листочками, зверху голі, зісподу притис-нутоволосисті. Квітки двостатеві, правильні, 18 — 25 мм у діаметрі, жовті, одиничні, зрідка по 2 на довгих (3,5—8,5 см завдовжки) прямостоячих квітконіжках, більших за черешки стеблових листків; чашолистків і пелюсток по п'ять. Плід складається з горіш-ковидних сім'янок; зав'язь і сім'янки голі. Цвіте у червні—липні.

Поширення. Перстач повзучий росте по всій території України в долинах річок, на луках, на вологих місцях.

Заготівля і зберігання. Для медичних потреб використовують траву з корінням, тобто цілу рослину (Herba et radix Potentillae reptantis). Копають з корінням квітуючі рослини і сушать, розстилаючи тонким шаром, на рамках у затінку або в сухому провітрюваному приміщенні. Сухої сировини виходить 20 % . Рослина неофіцинальна.

Хімічний склад. Рослина містить значну кількість флавоноїдів і дубильних речовин.

Фармакологічні властивості і використання. Перстач повзучий використовують як засіб, що має в'яжучі, кровоспинні, протизапальні й слабкі болетамувальні властивості. Форма застосування — настій. Його дають усередину при різних кровотечах, проносах і дизентерії. Зовнішньо настій використовують як полоскання при кровоточенні ясен.

Лікарські форми і застосування.

ВНУТРІШНЬО: настій із цілої рослини (1 столова ложка сировини на 200 мл. окропу) по 1 столовій ложці З—4 рази на день.


 
 

Цікаве

Загрузка...