WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Перстач прямостоячий, повзучий, гайовий, гусячий, білий. Лікарські властивості - Курсова робота

Перстач прямостоячий, повзучий, гайовий, гусячий, білий. Лікарські властивості - Курсова робота

До роду перстачів належать також перстач білий, гусячий, повзучий, сріблястий та інші, які є рослинами неофіцинальними, але вивчаються на предмет використання їх у практичній медицині.

Різноманітні хімічні речовини, що містяться в рослинах роду перстачів, зумовлюють широкий діапазон фармакологічних ефектів. Досить глибоко вивчено хімічний склад кореневищ Potentilla erecta. Вони містять флавоноїди (кемпферол, кверцетин, астрагалін, гіперозид і лютеолін), хінну, елагову, галову кислоти, глікозид торментилін, тритерпенові сапоніни (похідні осамірину торментолу), червоний флобафен, смоли.

За допомогою інфрачервоної спектрофотометрії, колонкової хроматографії, високоефективної рідинної хроматографії встановлено, що екстракт з кореневища перстачу прямостоячого містить більше 50% танінів, які є, переважно, проціанідинами-олігомерами зі ступенем конденсації п≤6.

Перстачі, які не внесено у Фармакопею, містять рутин, кверцитрин, ізокверцитрин, гіперозид, кверцетин-7-глюкозид, кемпферол, а також хлорогенову, п-кумарову, коричну, синапову і ферулову кислоти. Якісний хімічний аналіз показав наявність у перстачі білому сапонінів, флавоноїдів, фенолкарбонових кислот, амінокислот, іридоїдів і дубильних речовин пірокатехінової групи.

До фенольних сполук, які містяться у рослині, належить велика група речовин оксіароматичної природи, що складаються з одного або декількох бензольних і гетероциклічних ядер з однією чи декількома гідроксильними групами:

Завдяки хімічній структурі, хімічним та фізико-хімічним властивостям флавоноїди виявляють капілярозміцнюючу і антиоксидантну дію, сприяють ефективному використанню організмом аскорбінової кислоти, пригнічують активність гіалуронідази, таким чином зміцнюють стінки судин та пригнічують дію гістаміну.

На поліфенольні сполуки квітки та листя перстачів найбільш багаті у період цвітіння. Причому, найбільший вміст флавонолів (вільних і глікозильованих) у листях спостерігається у фазі бутонізації, далі відмічається незначне зниження у фазі цвітіння і деяке підвищення у фазі плодоношення. На початку вегетації і у фазі бутонізації переважає вміст кемпферолу, а у фазі цвітіння — кверцетину. Виявлено високий вміст катехінів. Вони знаходяться у вигляді мономерів та більш складних олігомерних і полімерних сполук, які належать до про антоціанідинів та конденсованих дубильних речовин або флаволанів. Вміст дубильних речовин у рослині - від 7 до 22% на суху масу, максимально відмічається у фазі бутонізації — початку цвітіння. Нами встановлено, що настоянку, з кореневища перстачу прямостоячого на 40% етиловому спирті містить 6,95 мг % каротиноїдів у перерахунку на B-каротин.

Сапоніни, що є у рослині — це глікозиди, що містять у молекулі олігосахаридний ланцюг, зв'язаний з невуглеводною частиною - агліконом, тобто сапогеніном. Сапоніни при надходженні у кров викликають гемоліз еритроцитів. Але при внутрішньому застосуванні гемолітичний ефект настоянки з кореневища перстачу прямостоячого (1:5 на 40% етиловому спирті) не виявляється. Найбільш характерним агліконом тритерпенових сапонінів є олеанолова кислота:

Флавонові глікозиди лютеолін і апігенін мають противірусну, спазмолітичну, жовчогінну і протизапальну дію.

Серед дубильних речовин перстачу прямостоячого найважливішими є таніни — сполуки з відносною молекулярною масою від 500 до 3000, що містять велику кількість фенольних НО-груп і здатні створювати міцні ковалентні зв'язки з білками та іншими біополімерами. Дубильні речовини поділяються на гідролізуючі (галотаніни, елаготаніни і несахаридні ефіри карбонових кислот) і конденсовані (похідні флаван-3-олів, флаван-3,4-діолів, оксистильбенів).

Несахаридні ефіри карбонових кислот — ефіри галової кислоти з хінною, оксикоричними кислотами, флаванами. Галотаніни — складні ефіри таніну і галової кислоти:

Таніни зв'язують в організмі людини бактеріальні токсини й отруйні солі срібла, ртуті, свинцю.

Елаготаніни — це складні ефіри елагової кислоти (4, 4', 5, 5', 6, б' — гексаоксидифенової кислоти):

Хінна кислота (1,3,4,5-тетраоксициклогексан-1-карбонова кислота) є проміжним продуктом біосинтезу ароматичних сполук (флавоноїдів, фенолкарбонової кислоти та ін.).

Екстракти з перстачів кущового, гусячого і болотяного досліджувалися на моделі гепатиту у мишей, викликаного СС14. Виражену гепатоза-хисну дію, яка не поступається карсилу, мають екстракти перстачів кущового і гусячого.

Флавоноїди перстачу прямостоячого в експериментах на тваринах стимулювали антитілогенез. Водно-спиртові витяжки з різних видів перстачів мають бактерицидну дію, підвищують імунний статус організму. За спектром антимікробної і бактеріостатичної дії Potetilla erecta перевищує інші види перстачів.

Оскільки перстач є багатою на флавоноїди рослиною, то він часто використовується у фітотерапії гастроентерологічних захворювань. Перстач прямостоячий входить до складу нового комплексного рослинного препарату "Поліфітол-1", який має жовчогінну, спазмолітичну, протизапальну дію, посилює виведення радіоактивного цезію з організму, має антигіпок-сичні та антиоксидантні властивості.

У медичній практиці використовують кореневище перстачу прямостоячого у вигляді настою, відвару, настоянки, порошку, мазі [18]. Кореневище перстачу введено (як в'яжучий і дубильний компонент для профілактики кровотеч) до складу лікарського препарату "Зликсир Демидовс-кий", що має виражену гастропротекторну, про-тивиразкову, холеретичну дію.

Широко використовують перстачі в акушерсь-ко-гінекологічній практиці при гіпергненореї; маткових кровотечах, пов'язаних із запальними процесами жіночих статевих органів; під час лікування кольпітів і вульвовагінітів різної етіології, ерозії шийки матки.

Перстач білий у народній медицині Полісся здавна застосовується при абсцесах, хворобах серця, захворюваннях щитовіщної залози. Фармакологічними дослідженнями тиреотропної активності, проведеними вченими Інституту ендокринології та обміну речовин АМН України, визначено, що конденсовані дубильні речовини про-антоціанідинового типу є основними чинниками антитиреоїдної дії.

У вітчизняній народній медицині перстач прямостоячий здавна використовується як в'яжучий і кровоспинний засіб; для полоскання - при захворюваннях слизових оболонок порожнини рота і горла; у вигляді мазі - при тріщинах на шкірі рук, ніг, на губах, як зовнішнє при опіках, екземах, геморої і запальних захворюваннях шкіри.

Український фітотерапевт В.В. Кархут пропонує рецепти застосування перстачу прямостоячого при лікуванні стоматитів, пародонтозів, ентеритів, гастроентероколітів.

Більш популярним фармацевтичним засобом різні види перстачів вважаються в одній із розвинутих країн світу - Німеччині. Як протипро-носні гастроентерологічні засоби фарміндустрією цієї країни випускаються препарати "Гербатор-мент" (капсули з кореня перстачу прямостоячого), "Діаррель" (таблетки: комбінація перстачу прямостоячого з первоцвітом, подофілом щитоподібним, нітратом срібла). Полікомпозитний препарат "Гастритол" (краплі, комбінація перстачу прямостоячого з екстрактом ромашки, звіробою, ангеліки, солодки голої, трави хрестового кореня, полину) використовується в лікуванні га-стралгій різного походження, виразкової хвороби, метеоризму, гострих і хронічних проносів. Препарат "Рефаос" (рідина, комбінація спиртової витяжки коренів перстачу прямостоячого, ратанії, мірри та олій евкаліпту, ганишу, м'яти) застосовується при стоматитах, гінгівітах, включаючи виразково-некротичні, пародонтозах, фарингітах, тонзилітах, молочниці, запаху з рота, медичних проблемах, пов'язаних з носінням зубних протезів.

Отже, перстач прямостоячий (як кореневище, так і наземна частина) містить багато цінних для організму людини хімічних речовин. Післячор-нобильське різнопланове та системне зростання захворюваності, у тому числі органів травлення, вимагає довготривалого застосування ліків багатогранної дії перевалено рослинного походження, до яких можна віднести і перстач прямостоячий [1, 2, 3]. Проте перспектива використання його цілющих властивостей при різноманітних захворюваннях вимагає всебічного експериментального і клінічного вивчення біологічних властивостей його препаратів.


 
 

Цікаве

Загрузка...