WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Облітеруючий ендартеріїт (облітеруючий ендартеріоз, хвороба вінівартера, хвороба бюргера, тромбангіїт, мимовільна гангрена) - Реферат

Облітеруючий ендартеріїт (облітеруючий ендартеріоз, хвороба вінівартера, хвороба бюргера, тромбангіїт, мимовільна гангрена) - Реферат

обміну в ділянці ураження кінцівки (гіпоксія, ацидоз) зумовлюють розвиток сполучної тканини в стінці артеріол та артерій, звуження їх просвіту, гіперко-агуляцію крові, тромбоз судин, їх облітерацію та некроз тканин дистального відділу нижньої кінцівки (палець чи пальці або ступня).
Місцеві зміни, як джерело подразнення (іритації) нервової та ендокрин-ної систем, підтримують гіперактивність симпатичної частини вегетативної нервової системи (як вищих, так і гангліонарних рівнів її), адреналової і кіркової секреції надниркових залоз, утворюючи своєрідне коло. Па-тологічний процес поширюється на більші за калібром артерії. Гангрена та токсемія поглиблюють місцеві і загальні порушення в організмі в першу чер-гу серцево-судинні та нервові, які нерідко стають причиною смерті хворих.
Захворювання має хронічний перебіг з періодами сповільнення про-цесу, особливо у разі лікування та відмови хворого від куріння, та при-скорення, загострення при недотриманні хворим лікарських рекомендацій. Перебіг хвороби ділять на 4 стадії (О.М. Шабанов, В.П. Котельников, 1983). Початкові симптоми хвороби нечіткі, вони можуть обмежуватись втомою в ногах після ходіння та іноді підвищеною чутливістю до холоду. В подальшому інтенсивність цих порушень наростає, з'являється біль у литкових м'язах при ходінні, який змушує хворих зупинятися (так зване пе-реміжне кульгання). Хворі переважно звертаються до лікаря в стадії таких порушень. При об'єктивному дослідженні в цій стадії виявляються блідість пальців та ступні, сухість шкіри, іноді підвищену пітливість, зниження температури; пульс на артеріях ступні або відсутній або значно заслаблений чи промацується лише періодично. Ця стадія (І) називається спастичною, або ішемічною. За прогресування хвороби з'являються трофічні розлади на пальцях та ступнях - гіперкератоз, іноді - тріщини на шкірі пальців і ломкість та відсутність росту нігтів, зниження чутливості пальців, парестезія, реактивна гіперемія шкіри ступні та набряк, іноді гіпергідроз, що нерідко мігрує в тромбофлебіт на гомілці. Пульс на артеріях ступні відсутній. Відстань, яку хворий долає без болю, стає дуже малою, а нерідко біль турбує і у стані спокою. Хворі часто сплять зі спущеною з ліжка ногою, що полегшує біль за рахунок венозного застою, але зумовлює збільшення набряку. Це стадія трофічних порушень (II). Навіть невеличка травма (забиття, подряпина, потертість) спричинює виразку, що не гоїться, до якої приєднується інфекція, настає некротична стадія (III). В цій стадії біль стає постійним, хворий кульгає, ходить мало. Безсоння різко погіршує його психоемоційний та фізичний стан. Місцеві розлади - запально-некротичні явища (набряк та гіперемія, виразки на пальцях) - збільшуються. В набряклих тканинах легко поширюється інфекція, що веде до розвитку стадії гангрени (IV) з лихоманкою та інтоксикацією.
Діагностика хвороби в більшості випадків не складає труднощів і можлива за допомогою загальноклінічних (фізичних) методів дослідження. Особливу увагу звертають на вік, стать, стаж куріння та перенесені хвороби й травми. Спеціальні методи (капіляроскопія, термометрія, оксигенометрія, доплерівська ехографія) теж можуть бути інформативними, особливо в по-чатковій стадії. Проте обстеження хворого повинно бути повним з метою ви-явлення супутніх захворювань (цукровий діабет, ревматизм, некрологічні та сполучнотканинні - колагенози).
Лікування полягає у відмові від куріння, уникненні охолодження НУ, утримання останніх в гігієнічному стані, в користуванні сухими чистими шкарпетками та нетісним взуттям. Хворі повинні не навантажувати ноги, насамперед робити перепочинки при ходінні ще до появи болю в литкових м'язах, а також оберігати пальці від травм. Ці прості заходи, особливо відмова від куріння, можуть, затримати прогресування хвороби.
Фізіотерапевтичні засоби - теплі ванночки для ніг, суберитемне ультрафіолетове та УВЧ опромінення ніг, самомасаж ступнів, вакуумне лікування в барокамері для шг, сухотеплові процедури сприяють зменшенню спазму артеріальних судин та розвитку колатералей. Перелічені способи використовуються в початкових (донекротичних) стадіях. Серед численних запропонованих для лікування хвороби препаратів мають значення спазмолітичні засоби та такі, що поліпшують обмін у тканинах (папаверин, ношпа, розчин солкосерилу, нікотинова та аскорбінова кислоти, тіамін та піридоксин тощо). Ефективним є внутрішнє введення реологічне активних розчинів (полівінілпіролідон, рео-поліглюкін тощо) та приймання дезаг-регангів - антитромбоцитних препаратів (ацетилсаліцилової кислоти). Доцільним є також призначення преднізолону та інших протизапальних препаратів.
Значного поширення набули оперативні втручання на симпатичному стовбурі, головним чином люмбальному відділі його - видалення 2-го та 3-го симпатичних люмбальних гангліїв. Вони ефективні переважно у І-II стадії, хоч інколи бувають корисними і в некротичній стадії. Симпатектомія знімає спазм судин, стимулює приплив крові до ніг та ліквідує набряк у більшості хворих, але стійкий ефект дає не більш ніж у половини пацієнтів, оперованих в спастичній стадії та стадії трофічних порушень.
При розвитку некрозу лікувальні процедури повинні бути спрямовані як на зупинку поширення його, так і, особливо, на профілактику переходу його у вологу форму та переведення вологого некрозу в сухий (спиртові ап-лікації, антисептики, солюкс тощо).
Видалення сухого некрозу на пальцях (некректомія та ампутація пальця чи пальців) треба робити лише по досягненні стабілізації некрозу. У разі поширення некротичного процесу і розвитку гангрени виконують ампутацію на різних рівнях ступні та гомілки чи стегна. У більшості випадків обмежуються ампутацією ступні і гомілки. Оперативне втручання на судинах у цих хворих майже не застосовується, оскільки процес, на відміну від облітеруючого атеросклерозу (атероматозу), має не сегментарне, а дифузне поширення, хоча бувають випадки й локального ураження артеріальних стовбурів нижніх кінцівок.
Профілактика захворювання полягає в усуненні несприятливих впливів на організм, зокрема утриманні від куріння, запобіганні відмороження та охолодження ніг, травмам, психічним та нейроендокринним перевантаженням.

 
 

Цікаве

Загрузка...