WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Збирання та сушіння лікарських рослин - Реферат

Збирання та сушіння лікарських рослин - Реферат

Реферат на тему:

Збирання та сушіння лікарських рослин

Збирання

Всяка лікарська рослина містить у собі одно або кілька діючих начал, тобто речовин, здатних за певних умов проявляти в організмі людини і тварини ті або інші цілющі властивості. Ці діючі начала іноді бувають розподілені по всій рослині. Частіше ж зосереджуються лише в певних органах її, а тому для лікувальних потреб вживається або вся рослина цілком, або тільки частини її, які містять діючі начала: у одних рослин це ковені. У других — листя, у третіх — квітки, у четвертих — вся надземна частина рослини і т. д.

Кількість діючих начал в лікарській рослині в різні періоди росту і розвитку її буває неоднакова ї коливається; тому час збирання лікарських рослин має істотне значення і приурочується до моменту найбільшого вмісту в них діючих начал. Так, якщо використовується вся рослина, її збирають на початку цвітіння; у такий же час збирають і рослини, від яких вживаються всі надземні частини — трава. Листя збирають, як правило, перед цвітінням, за винятком підбілу ("мати-й-мачуха" — Tussilago fбrfara L.), у якого листя росте після цвітіння. Корені, кореневища і бульби заготовляють восени, після припинення в рослині руху соків, або рано навесні до початку його. Насіння і плоди — в період їх повного достигання, крім деяких винятків (наприклад, насіння болиголова плямистого — Conium maculatura L. збирають ще зеленим). Нарешті, кору збирають навесні під час руху соків у рослині.

Збирати надземні частини рослини, особливо квітки, треба в суху погоду і як зійде роса, бо тільки за цієї умови удається при сушінні зберегти у частин рослини їх природний колір і уберегти від самонагрівання (процесів бактеріального і грибкового розкладу), в результаті якого рослина часто втрачає діюче начало.

Кору знімають з стовбурів і гілок (крушина), а у дуба — тільки з гілок — шляхом кільцевих надрізів її до деревини і надрізу вздовж стовбура від одного кільцевого надрізу до другого і віддирають ручним способом в напрямі зверху вниз.

Особливості збирання окремих рослин буде подано при описі їх.

Сушіння

Сушіння лікарських рослин має своїм завданням припинити руйнівну діяльність ферментів ("бродіння") і тим самим уберегти на тривалий час діючі начала, що містяться в рослинах, від їх змін.

Сушать зібраний матеріал звичайно або на горищах під ґонтовим або залізним дахом, або в спеціальних сушильних сараях, або, нарешті, в сушильнях.

При сушінні з рослин випаровується значна частина води, і тому рослини втрачають на вазі приблизно стільки: трава — 70%!, листя — 80%, квітки — 75%, корені — 65%, кора — 45%.

Зберігання

Із сказаного випливає, що лікарські рослини при сушінні змінюються. Ще більшої зміни зазнають вони при зберіганні, мало-помалу втрачаючи свої лікарські якості. Більшість рослин стають неякісними через кілька років, але деякі псуються протягом року і стають непридатними до вжитку. Наша Фармакопея вимагає щорічного заготовлення свіжих матеріалів: листя беладонни, наперстянки, блекоти, дурману, суцвіть (шишок) хмелю, бульб аконіту, болиголова, кореневищ папороті, плодових тіл (грибниць) ріжків і насіння льону. Дуже рідкий приклад поліпшення якостей при зберіганні являє собою кора крушини, яка вважається кращою при дворічному зберіганні.

Для збереження добре висушеного матеріалу мають велике значення місце зберігання і тара, або упаковка. Найбільше треба остерігатись вогкого приміщення і зберігання в незакритому вигляді; вбираючи вологу, заготовлений матеріал руйнується, причому змінюється його колір і він дістає затхлий запах. В результаті діяльності мікроорганізмів, зокрема плісеневих грибків, які попали на нього, прискорюється псування матеріалу. Приміщення має бути сухе, добре провітрюване, доступне для частого огляду; тому під комору або склад лікарських рослин не можна відводити сарай або підвал. Хорошим складом може бути неопалювана кімната при жилому приміщенні.

Ті з рослинних лікарських матеріалів, які містять сильно ароматичні ефірні масла, треба зберігати окремо від інших матеріалів. Усі отруйні матеріали треба зберігати безумовно в окремому приміщенні при цілковитій гарантії неможливості змішати їх з іншими. Якщо в практиці будуть зустрічатися спеціальні особливості в упаковуванні для зберігання, про них буде мова при описі окремих рослин по видах.


 
 

Цікаве

Загрузка...