WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Облік результатів внутрішньоаптечного контролю якості лікарських засобів - Реферат

Облік результатів внутрішньоаптечного контролю якості лікарських засобів - Реферат

Тема: "Облік результатів внутрішньоаптечного контролю якості лікарських засобів. Оцінка якості лікарських засобів, що виготовлені в аптеці і єдині правила оформлення лікарських засобів, які мають у своєму складі отруйні наркотичні речовини та спирт-етил.
Для перевірки якості ліків в аптеках існують: контроль опитуванням, письмовий, органолептичний, фізичний і хімічний види контролю.
Контроль опитуванням. Контроль шляхом опитування треба проводити після того, як асистент виготовив п'ять ліків.
Ліки, до складу яких входять отруйні речовини списку А, а також ліки для ін'єкції перевіряються шляхом опитування негайно після їх виготовлення. Перевірка провадиться таким чином: контролер називає перший інгредієнт, який входить до ліків, а в складних лікарських сумішах вказує кількість першого інгредієнта, після чого асистент називає всі взяті ним інгредієнти та їх кількості. Якщо використано півфабрикати (концентрати), асистент називає кількість взятого концентрату і процентний вміст його.
Якщо рідкі інгредієнти й півфабрикати асистент відмірював краплями, замість прописаних у рецепті вагових чи об'ємних кількостей, перевіряється правильність перерахунку на краплі.
Контроль опитуванням може бути застосований в тому разі, якщо контролер працює в одному виробничому вузлі з асистентами. Якщо ж він відлучається на відпуск ліків, приймання рецептів, контроль концентратів тощо, то краще використати письмовий контроль, бо контроль опитуванням завжди спізнюватиметься й заважатиме дальшій роботі асистента та інших працівників
Письмовий контроль. Виготовивши ліки, асистент записує на звороті рецепта або на окремому бланку назву й загальну вагу кожного взятого інгредієнта. Такий запис асистент робить напам'ять відразу ж після виготовлення ліків.
Коли ліки готують з півфабрикатів (концентратів), вказується кількість взятого півфабрикату та його концентрація.
Готові ліки з рецептами, підписаними асистентом, і заповнені бланки передаються на перевірку рецептареві-контролеру.
Цьому видові контролю слід піддавати, як правило, порошки й лікарські форми, виготовлені з півфабрикатів і концентратів. Наприклад:
У рецепті виписано:
Rp. Luminah 0,01
Pyramidoni 0,3
Phenаcetini 0,2
M. f. pulv D. t. d N. 12.
На звороті рецепта або на контрольному бланку написано:
Luminali 0,12
Pyramidoni 3,6
Phenacetini 2,4
Розважування 0,51, 12 порошків
Органолептичний контроль. Такий контроль проводиться одночасно з контролем опитуванням і під час видачі ліків. Полягає органолептичний контроль у перевірці кольору, запаху, однорідності й відсутності механічного забруднення ліків. Ліки, призначені для внутрішнього вжитку, в разі потреби (і якщо можливо) перевіряються також на смак. Цьому видові контролю піддають усі без винятку ліки, виготовлені в аптеках.
Фізичний контроль. Фізичний контроль проводиться вибірково. Полягає він у перевірці загальної ваги виготовлених ліків і ваги окремих доз (розважування порошків), якості змішування у мазях і порошках, а також правильності оформлення ліків.
Перевіряючи оформлення ліків, звертають увагу на таке: чи відповідають пропис і колір етикеток (чи сигнатур); чи наклеєно запобіжні етикетки ("отрута", "поводитись обережно", "збовтувати" тощо); чи вказано на рецепті (сигнатурі) вагу пілюльної маси; чи відповідає упаковка фізико-хімічним властивостям речовин і кількості їх; як проведено закупорювання, опечатування; чи відповідають номери рецепта і сигнатури.
Хімічний контроль. Хімічний контроль можна проводити якісно й кількісно.
Якісний аналіз полягає у визначенні ідентичності інгредієнтів, які входять до складу ліків.
Для розпізнавання якої-небудь речовини за допомогою реактивів одержують нову відому нам речовину, яка дає осад, змінює забарвлення або виділяє гази.
Кількісний аналіз полягає у визначенні процентного вмісту кожного інгредієнта, що входить до складу ліків. Здійснюється він також методом хімічних реакцій або методом рефрактометрії.
Завдання аптеки - швидко виготовити і відпустити ліки доброї якості. Ліків треба відпустити стільки, скільки лікар виписує в рецепті, отже, на визначення якості слід витрачати невелику кількість їх, щоб перевірені ліки можна було відпустити хворому. Крім того, робота контролера з малими кількостями забезпечує швидкість аналізу, точність і мінімальну витрату реактивів, що сприяє збільшенню продуктивності праці контролера.
Такий метод аналізу при проведенні внутріаптечного контролю називається експрес-аналізом.
Методом експрес-аналізу проводять як якісні, так і кількісні випробування.
В аптеках, де немає контролера-аналітика, звільнений контролер провадить якісний аналіз екстемпоральної рецептури (до 10% від її кількості, виготовлюваної в аптеці).
Він піддає якісному аналізові всі ін'єкційні розчини, до їх стерилізації, а розчини новокаїну, сульфату атропіну, хлориду кальцію, глюкози та ізотонічний розчин хлориду натрію перевіряє також і на кількісний вміст прописаних інгредієнтів.
Якісному аналізові піддають усі очні краплі. Очні краплі, які містять нітрат срібла та сульфат атропіну, випробовують також і кількісно.
Якщо аптека заготовляє лікарські форми або фасовку, контролер перевіряє заготівлі вибірково від кожної серії.
Перевіряються якісно й кількісно концентрати й рідкі півфабрикати: розчини броміду натрію, хлориду кальцію, соляної кислоти.
Дистильовану воду перевіряють щодня на відсутність хлоридів, сульфатів і солей кальцію в кожному балоні. Воду, на якій готують ліки для ін'єкцій, крім зазначених вище випробувань, перевіряють на відсутність відновлюючих речовин, аміаку, вуглекислоти.
Випробовуються на ідентичність медикаменти, які надходять з кімнати запасів в асистентську, і (в разі потреби) медикаменти, які надходять зі складу.
Виявлені неправильно виготовлені ліки обліковують згідно з наказом №219 Міністерства охорони здоров'я СРСР у спеціальному журналі.
Форма журналу записів неправильно виготовлених ліків, виявлених якісним хімічним аналізом та іншим методом контролю
Дата № рецепта Зміст рецепта Виявлена неправильність Виготовив Перевірив
20/VII 1320 Camphorae tritae 0,1
Sacchari albi 0,2
M. f. pulv. D. t. d. №10 Взято Camphorae bromatae
Іванов Крюков
1340
Riboflavini 0,005
Sacchari albi 0,25
M. f. pulv. D. t. d. №10 Вага порошку 0,2 Іванов Глєбов
1342 Sol. Atropmi Sulfur
0,1%- 10,0
D. S. Sol Atropini Sulfur
0,1-10,0
Іванов Глєбов
Результати кількісного хімічного аналізу концентратів, аптечних заготівель і екстемпоральних ліків облічуються за такою формою:
Форма записів результатів кількісного хімічного
аналізу концентратів, аптечних заготівель, екстемпоральних ліків
Дата Порядковий №, він же № аналізу № рецепта або серії заготівлі Склад ліків Розрахунок-результат Виготовив Перевірив
(для експериментальних ліків)
Облік неправильновиготовлених ліків дає можливість оцінити якість роботи аптеки в цілому і якість роботи окремих співробітників. Такий облік допомагає вивчати характер помилок і з'ясовувати причини їх для фіксування уваги на них як працівників, так і адміністрації, яка повинна усунути все, що спричиняється до виникнення цього браку або помилок Наведений нами приклад з асистентом Івановим примушує звернути увагу на його кваліфікацію і ставлення до роботи.

 
 

Цікаве

Загрузка...