WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Макроелементи P, K, S, Cl, Ca, Mg. - Реферат

Макроелементи P, K, S, Cl, Ca, Mg. - Реферат

Міністерство охорони здоров'я
РЕФЕРАТ
на тему:
"Макроелементи
P, K, S, Cl, Ca, Mg, Na, Fe"
Коломия - 2001
"Макроелементи P, K, S, Cl, Ca, Mg, Na, Fe"
Живі організми містять майже всі відомі у природі хімічні елементи, дні з них виявлено як обов'язкова в усіх без винятку організмх, інші - властиві тільки окремим видам і тому трапляються рідко. У живих організмах у найбільшій кількості присутні 4 елементи: кисень, вуглець, водень, азот. Це так звані органічні елементи (на їхню частину припадає майже 98% хімічного вмісту клітини). Наступну групу складають мікроелементи - фосфор, калій, сірка, хлор, кальцій, залізо, сумарна частка яких становить до 1,9%. Інші хімічні елементи (понад 50) належать до мікроелементів (йод, кобальт, марганець, мідь, молібден, цинк). Ще менше в клітині ультрамікроелементів (свинцю, брому, срібла, золота тощо). Усі хімічні елементи, що містяться в клітині входять до складу органічних і неорганічних сполук або перебувають у вигляді іонів.
Вміст у клітині та значення для організму макроелементів.
Елемент Вміст маси клітин, % Значення
Фосфор (Р) 0,2-1,0 Входить до складу кісток, білків, нуклеїнових кислот, АТФ.
Калій (К) 0,15-0,4 Основний позитивно заряджений іон в організмі.
Сірка (сульфур, S) 0,15-0,2 Входить до складу білків та інших біомолекул
Хлор (Cl)
0,05-0,1 Негативно заряджений іон в організмі
Кальцій (Са) 0,04-2,0 Основний компонент кісток і черепашок, бере участь у реалізації метаболічних процесів.
Магній (Mg) 0,02-0,03 Активує діяльність ферментів, структурний компонент хлорофілу.
Магній (Mg) 0,02-0,03 Головний внутрішньо-клітинний позитивно заряджений іон
Залізо (Ферум, Fe) 0,01-0,015 Входить до складу багатьох біомолекул у тому числі гемоглобіну.
Фосфор (Р).
Входить в склад важливих біогенних сполук: нуклеотидів, нуклеїнових кислот, фосфоліпідів, ряду вітамінів. Бере участь в різних метаболічних процесах і відіграє важливу роль в життєдіяльності всіх живих організмів. Вміст фосфору в крові є одним із важливих показників складу мінерального обміну і одним із основних діагностичних при знаків ряду захворювань і патологічних станів, таких як рахіт, спазмофілія, гіпопаратиреоз, гіперпаратериоз, синдром Лейвуда-Олбрайта.
В тілі людини знаходиться приблизно 1% фосфору, але в переносі на суху вагу - 2,5%. Приблизно 80-87% всього фосфору, який є в організмі людини, знаходиться в скелеті, близько 0,2% - в крові.
В живих організмах фосфор п'ятивалентний і входить головним чином в склад фосфатів і в меншій степені - в склад піро- і полі фосфатів.
Велика кількість фосфору міститься в апатиті (фтор фосфаті кальцію) зубів. Розчин фосфору в організмі входить в склад неорганічних речовин (фосфати калію і натрію) і деяких органічних сполук.
Найціннішими джерелами легко засвоюваного фосфору є яйця (особливо жовток), печінка, м'ясо, молоко, сир, боби, горох.
З точки зору клінічного дослідження важливим є визначення фосфору в крові і сечі в крові розрізняють 2 фракції фосфору: кислотно розчинний фосфор і кислотно нерозчинний.
В медичній практиці препарати фосфору мають органічне призначення. Для практичних цілей використовують препарати, які доставляють в організм фосфор або полегшують його доставку. Інколи достатнім є введення в харчовий режим продуктів з високим вмістом фосфору, наприклад риби. Серед препаратів фосфору розповсюдженими є аденозинтрифосфорна кислота, фітин, кальцій, гліцерофосфат. Таблетки: "Фітоферролактол", "Церебро-лецітин", "Ліпоцеребрин".
Препарати фосфору в малих дозах посилюють ріст і розвиток кісткової тканини, стимулюють кровообіг, гальмують окисні процеси, беруть участь в обміні речовин.
Калій (К).
Відноситься до основних внутрішньо-клітинних катіонів, бере участь у ряді життєво важливих процесів. Деякі сполуки калію використовують в хімікофармакологічниій промисловості і в медицині. Солі калію широко використовують в вигляді добрив. В організмі людини вміст калію становить 160-250г. Він міняється в залежності від віку, статі. В великих кількостях калій знаходиться в рослинних продуктах, особливо в абрикосах, персиках, апельсинах, бананах, ананасах, картоплі, помідорах, капусті, моркві.
Як препарати каляю в медицині використовуються органічні (калій ацетат, калій аспоролінат, калій оротат) і неорганічні (калій хлорид), солі калію.
Вони підтримують водний баланс, розподіл води, соматичний тиск, кислотно-лужну рівновагу, збудливість м'язевої і нервової тканин.
Сірка (сульфур, S).
Відноситься до біогенних органічних елементів, постійно входить в склад живих організмів і відіграє важливу роль в обміні речовин. В медицині сірка використовується як лікарський препарат, а в сільському господарстві - для боротьби з шкідниками і хворобами рослин. У людин і тварин особливо багато сірки міститься в кератині волосся, і шерсті, в тканинах нервової системи, хрящах, кістках.
В організмі людини сірка поступає з їжею. В процесі обміну речовин вона переходить в більш оскислену форму, кінцевими продуктами цього процесу є сульфати, які в печінці знезаражують токсичні продукти метаболізму - феноли. Із організму сірка виводиться з сечею і калом.
До препаратів, які використовуються в медичній практиці відносять лікарські засоби, які містять елементарну сірку, яка сама по собі в фармакологічному відношенні практично неактивна. Однак при взаємодії елементарної сірки з деякими органічними речовинами в організмі утворюються сполуки, які володіють фармакологічним ефектом.
В якості препаратів сірки використовують очищену і осаджену сірку. Для зовнішнього вживання випускають очищену сірку, наприклад сірко-карталанна,

 
 

Цікаве

Загрузка...