WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Спориш звичайний - Реферат

Спориш звичайний - Реферат

Реферат на тему:

Спориш звичайний

Polygonum aviculare L.— спориш звичайний, птича гречка. Російські назви: горец птичий, спорыш, птичья гречиха; польські: rdest ptasi, sporysz, swinskie ziele.

Родина: Polygonaceae — гречкові.

Дуже популярна рослина, яка росте у дворах, на стежках, при дорогах, на вигонах, постійних сухих пасовищах, на валах, на засмічених місцях коло жител тощо. Витривала до витоптування. Стебла слоркшу стелються по землі, колінчасті; рослини кущисті. Квітки дуже маленькі, білуваті, іноді блідо-рожеві, розміщені в пазухах дрібних листків. Після цвітіння стебла стають твердими, тому збирають всю рослину під час цвітіння. Цвіте спориш з травня і майже до кінця осені, найбільш інтенсивно (на Волині)—в липні — серпні.

Спориш е улюбленим кормом для свиней. Свині дуже охоче його їдять і охоче пасуться на ньому, через то його іноді називають "свинячим зіллям".

Збирають усю траву, коли спориш тільки зацвітає, а стебла ще не встигли затвердіти.

У народній медицині спориш має дуже широке застосування, а саме: при хворобах нирок, печінки, катарах шлунка, при поносах, при застарілому катарі сечового міхура, при ранах як свіжих, так і задавнених.

На підставі народної практики і особистих спостережень приходжу до висновку, що подібно до звіробою спориш займає велике місце в народному лікуванні більшості хвороб порушення обміну речовин в організмі та ряду інших хвороб. Візьмемо, наприклад, такі тяжкі хвороби, як жовчні камені, ниркові коліки, камені сечового міхура (та інщі форми "кам'яної" хвороби), навіть сильно застарілі і без успіху ліковані іншими (будь-то хімічні чи рослинні засоби),—в усіх цих випадках спориш вважається незамінним. Нагадую, що рослини в народі не вживаються поодинці, а найчастіше в сумішах. Тому і спориш входить у суміші. Про ці суміші буде мова у відповідних місцях. Тепер же ми даємо тільки загальні відомості про хвороби, при яких застосовується спориш.

Спориш вживають при всіх видах гастритів: ахілії і гіперхілії. Суміш тоав. застосовуваних при ахілії, вказано в нарисі про подорожник ланцетолистий. Він входить в інші суміші, вже описані. Тут зазначу, що при ахілії спориш беруть також у суміші з розмарином (росте в Криму і в Закавказзі) — півпорції, з додаванням холодної м'яти (1/з порції).

При пораненнях застосовуються примочки з напару свіжої рослини споришу (заспокоює біль і сприяє розвиткові грануляцій). '

При запаленні легень, сильних бронхітах і плевритах хворим дають чай з листків підбілу (мати-й-мачухи, ) — 5,0 г, квіток чорної бузини — 5,0 г і споришу — 5,0 г.

При поносах п'ють гарячий відвар споришу в суміші з хвощем (№ 89). Споришу беруть 2 частини, а хвоща — 1 частину. Варять у червоному міцному вині 3 хвилини і приймають гарячим кожні 4 години по '/з (до половини) склянки.

Можна було спостерігати, що спориш дійсно інтенсивно жене "пісок". При лікуванні споришем майже непомітно для хворого при кожному сечовипусканні виходило по 40—60 темно-жовтих неправильної форми піщинок. Самі хворі говорили: "Спориш крушить камені б пісок і з сечею жене його". Цей висновок цікавий по своїй суті. В цих же випадках застосовується ще така суміш: спориш, приймочки кукурудзи , частки стручків квасолі (карликових форм) , трава грижниці голої і листки мучниці — всього порівну. На денний прийом беруть 15,0 г суміші на 200,0 г кип'ятку. Напар випивають теплим весь протягом дня.

Доводилось спостерігати багато випадків, коли хворі, відмовляючись від операції з приводу жовчних каменів і лікуючись травами, "позбавлялись" жовтяниці і видужували.

Слід також сказати, що споришем лікують не тільки катари шлунка, а й застарілі катари сечового міхура. Однак про це докладніше буде сказано в іншому місці.

Зберігання. Траву споришу зберігають в ящиках, викладених папером.


 
 

Цікаве

Загрузка...