WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Чистотіл більший - Реферат

Чистотіл більший - Реферат

Реферат на тему:

Чистотіл більший

Chelidonium majus L.— чистотіл більший. Бородавочник, жовтосік, глечкопар, гладушник (отруйна рослина). Російські назви: чистотел большой, бородавочник, бородавник; польські: jasklcze ziele, glistnik pospolity.

Родина: Papaveraceae — макові.

Багаторічна трав'яниста рослина — бур'ян. При пораненні (особливо корені) виділяє жовтий або оранжовий молочний сік. Більш старі рослини мають багатоголовий, червоно-бурий (всередині жовто-оранжовий) корінь, від якого виростає по кілька стебел. Вони прямостоячі, галузисті, вузлуваті, вкриті волосками, заввишки 30—60 см, іноді до 1 м. Листки зісподу голубувато-сизі, зверху ясно-зелені, нижні чергові, довгочеренкові, гли-боко-пірчасто-роздільні; верхні майже сидячі з округли ми або яйцевидними, зарубчастими, при основі збігаю> чими вниз частками. Квітки золотисто-жовті на довгих квітконіжках з опадаючою дволистою чашечкою і з чотирипелюстковим віночком, звичайно зібрані в невеликі зонтики. Плід — стручковидний, двостулкова коробочка. Цвіте чистотіл з кінця травня і майже все літо. В липні на рослині можна виявити в один час і достигаючі плодики, і бутони квіток.

Росте по засмічених місцях, частіше в затінку, коло житла, під тинами, в зане* дбаних парках і садах, на кладовищах, по порубках лісів, при обочинах сільських вулиць. Поширений повсюдно. Збирають траву наприкінці травня, в липні — під час більш рясного цвітіння. Дехто зрізує тільки квітучі верхівки, а дехто вириває з грунту цілу рослину, очищає корені від землі і викидає нижні засохлі листки. Сушать швидко, в добре провітрюваному місці, в затінку, найчастіше на горищах, підвішуючи окремі великі рослини або розстеляючи на папері. При Мал. 94. Спеїіаопшт та}аз — повільному сушінні в погану чистотіл більший. погоду трава швидко чорніє.

Найчастіше в народі зустрічається вживання оранжевого соку, який виділяють свіжозірвані рослини в місцях їх поранення, перелому, розриву. Найбільше виділяють його розламані корені, особливо кореневі шийки і вузли стебла. Соком цим виводять бородавки, змазуючи їх по 3—4 рази на день, а також по одному разу або двічі на день плями на шкірі, лишаї, сверблячі, звичайно уражені грибком місця на шкірі (на ліктях, у пахвинах суглобів, на підйомі ніг). Звідси і назва бороч давочник, чистотіл. Часто відмічається дуже ефективне його діяння — "краще за мазі" —> за народним визначенням. Взимку змивають уражені місця шкіри міцним водним напаром-настоєм бородавочника, але це менш ефективно, ніж свіжим соком.

Для вживання всередину роблять настої з розрахунку 15—20 г сухої рослини на повну склянку кип'ятку; настоюють години 2. Застосовують по 1/з склянки (не більше) тричі на день при хворобах печінки і жовчного міхура як жовчогінне, особливо при жовтяниці і жовчних каменях .

Такий же настій вважають болезаспокійливим засобом при судорогах, болях у грудях, при задишці, болісному, в тому числі й астматичному, кашлі, простуді. П'ють тоді по кілька ковтків, але частіше. Випивають не більше як склянку за добу. Доводилось чути переконливі рекомендації напару чистотіла при болях у шлунку, запорах, при захворюваннях селезінки і навіть від ревматизму. Випивати більш як склянку за добу, як видно, може бути небезпечним; випадково можна взяти частину рослини, де скупчено більше алкалоїдів, що викликають при завищеній дозі втрату чутливості, паралічні прояви — "прибалушеність" (за народним визначенням).

В медичних статтях кінця минулого століття і в п'ятдесятих роках поточного писалось про чистотіл як про профілактичний і лікувальний засіб від рака. Це прижилось серед інтелігенції і, очевидно, чуткою передалось на села. Для лікування рака беруть близько 30 г сухої трави чистотіла на півлітра води, доводять до кипіння, настоюють і приймають 3 рази на день по півсклянки. Такий же напар, в тій же дозі, але по 2—3 дні на місяць вважають профілактичним засобом від рака. Дехто для лікування рака рекомендує приймати по півсклянки на день напару-настою чистотіла і тричі на день по кусочку, грамів до 10, алое (кімнатного вазона); розжовують, висмоктують сік і все це проковтують.

Для лікування ран, які довго не загоюються, виразок з так званим диким м'ясом, в тому числі й злоякісних, застосовують таку свіжу мазь: беруть за об'ємом 2 частини свіжої трави чистотіла, 2 частини тільки-но зацвітаючих верхівок звіробою, 1 частину трави росички і 1 частину квіток нагідок, розтирають все це на мезгу, додаючи трохи соняшникової олії, і цією маззю змазують виразки; просякнутими нею шматочками роблять тампони.

Чистотіл вважається в народі глистогінним засобом; звідси, очевидно, і назва глисник,

Зберігають траву в окремих мішечках. Не можна забувати, що це отруйна рослина.


 
 

Цікаве

Загрузка...