WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Переступень білий - Реферат

Переступень білий - Реферат

Реферат на тему:

Переступень білий

Bryonia alba L. — переступень білий. Під-тинник пекун або плетун (дуже отруйні і ягоди, і корінь). Російська назва—переступень бельїй; польська— przestgp.

Родина: Cucurbitaceae — гарбузові.

Багаторічна рослина з кількома відмираючими на зиму, лазячими, завдовжки 3—4 м, стеблами, які прикріплюються до підтримок довгими закручуваними вусиками. Корінь буряковидно-здовжено-стовщений, часто дво- трироздільний, зовні жовтий, всередині білий, соковитий. Листки серцевидні п'ятилопатеві, крупнозубчасті. Квітки однодомні, жовтувато-білі. Вся рослина шорстка від коротких волосків. Плоди — соковиті, спочатку зелені, а достигаючі — чорні ягоди. Цвіте в червні — липні. Росте під тинами, в заростях серед чагарників, у старих парках як здичавіла рослина, яку раніше розводили як декоративну. Зустрічається спорадично в Європейській частині СРСР, в Криму, на Кавказі, в Середній Азії.

Дуже схожий на нього другий вид: переступень дводомний (В. dioica Jack.) з дводомними квітками, пальчасто-роздільними листками і червоними ягодами. Зустрічається частіше в лісах і тінистих місцях, рідко, і то в більш Південно-західних областях Європейської частини СРСР. Також розводили його як декоративну рослину.

Якби старатися виділити типово знахарські рослини, то переступні саме треба було б включити в цю групу.

В народному лікуванні мають значення корені цих рослин. Продавці лікарських трав на базарах іноді виставляють їх, щоб привернути увагу прохожих оригінальними формами, часто у вигляді "людини". Дехто навіть рекомендував його як корінь женьшеня, що, звичайно, є небезпечним гендлярським обманом необізнаних. Найчастіше використовують свіжий корінь, але дехто ріже його кільцями і зберігає сушеним на зиму. При роботі з свіжим коренем, під діянням його соку, можуть на руках з'явитись запалені місця, а то й пухирці,

З свіжих порізаних на "кісточки" коренів роблять настойку на міцній горілці або на спирту: за об'ємом

З частини спирту на 1 частину кореня. Такою настойкою роблять болезаспокійливі натирання при ревматичних і невралгічних болях.

В деяких місцевостях приймають також таку настойку всередину по 10—15 крапель на склянки води як болезаспокійливий засіб при ревматичних болях, а також при сильних грудних простудних захворюваннях, в тому числі і при запаленні легень, при захворюваннях радикулітного типу, ломоті в плечах, в грудях, у кістках, суглобах. Чи можна часто приймати цей засіб, чи акумулюється отрута в організмі, чи виводиться,— мені невідомо. Тому ще і ще раз хочу попередити читачів проти самолікування і переступнем, і іншими, особливо отруйними, рослинами.

В деяких домах по селах переступні краплі (настойка переступня) і тепер вважаються дуже універсальним засобом при багатьох захворюваннях, в тому числі і шлункових, і кишкових, а навіть (раніше) і при венеричних. Неміцним водним настоєм кореня промивають лишаї, струпи, висипи, виразки більш зовнішнього типу.

З розмов з покійним батьком я довідався: біженці під час імперіалістичної війни приймали краплі настойки переступня від іспанки, тифу та інших інфекційних захворювань.

Зберігання: висушені кусочки кореня переступня зберігають в окремих мішечках, у відлюдних місцях як отруйні ліки. Частіше, проте, зустрічається зберігання цих ліків у вигляді горілчаних або спиртових настойок.


 
 

Цікаве

Загрузка...