WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Мучниця звичайна - Реферат

Мучниця звичайна - Реферат

Реферат на тему:

Мучниця звичайна

Arctostaphylos uva ursi (L.) Adans, або Spr. (Arbutus uva ursi L.)—.

Мучничник, ведмежа ягода, ведмеже вушко (іноді, плутаючи з брусницею, називають "брусничник"). Російські назви: толокнянка обыкновенная, или лекарственная, медвежья ягода; польські: ma.cznica lekarska, ma.cznica garbarska ("гарбарська" від слова "горбоваць" — вичинювати шкіру).

Родина: Ericaceae — вересові.

Багаторічні рослини у вигляді невеликих низеньких вічнозелених кущиків з зимуючими листками. Кущики сильно галузисті з сланким стеблом завдовжки 30— 100 см. Листки дрібні, шкірясті, цілокраї, голі (тільки в молодості по краях з пушком), з обох боків з вдавленими сітчастими жилками, тупуваті, по краях незагнуті, зверху блискучі, зісподу блідіші, оберненояйцевидні, при основі звужено збігаючі в черешок. Квітки блідо-рожеві на коротких квітконіжках, у коротких поникаючих верхівкових гронах. Плоди — костянка з 1—5 кісточками темно-червоного кольору. Цвіте в травні—червні. Росте в соснових лісах, звичайно на піщаному грунті в не дуже великій кількості, принаймні в порівнянні з брусницею. Поширена в лісовій зоні СРСР.

Зважаючи на те, що в народі її часто плутають з дуже схожою на мучницю брусницею (яка росте звичайно у тих самих місцях), даємо відмітні їх ознаки. Брусниця росте більш висхідним кущем, мучниця — сланким. Листки брусниці звичайно більші за листки мучниці, по краях злегка загнуті, дещо зубчасті, зісподу всіяні темно-бурими точками, зісподу матово-зелені, а зверху блискучо-зелені; а листки мучниці біля черешка більш звужені, ніж у брусниці, з обох боків майже однакові — блискучо-зелені, менші і щільніші за брусничні і не загнуті по краях, з сіткою вдавлених жилок, зісподу без точкових ямок. Ягоди брусниці більш соковиті, хоч на вигляд дуже схожі на ягоди мучниці, але при роздавлюванні ягід брусниці одержують соковиту кашку, а у мучниці — вологу борошнисту масу; те саме відчуття буває і при розкусуванні ягід: у брусниці — соковитість, у мучниці — мучнистість, звідси й назва — "мучниця".

Збирають тільки листки мучниці (іноді й з квітками) під час цвітіння і ціле літо до вересня.

З сухих стебел мучниці листочки легко відвалюються. Народ загалом не розрізняє ці дві рослини і застосовує їх в одних і тих самих випадках.

Вважається в народі, що всі хвороби нирок, сечового міхура, особливо запалення нирок, камені їх і сечового міхура, особливо при кривавій сечі, неможливо лікувати без листків мучниці. її ж приєднують до всіх сумішей, вживаних при лікуванні цих хвороб і при багатьох інших хворобах, звичайно викликаних порушеним обміном речовин в організмі. Доза: від 5,0—15,0 до 30,0 г на 150,0—250,0 до 500,0 г води. Варять 15 хвилин, дають устоятися 20 хвилин, проціджують і п'ють по півсклянки 3 рази на день або по 1 столовій ложці через кожну годину.

Відвар з листків мучниці приймають також при "ослаблих" нервах, при полюціях і при венеричних хворобах. В цих випадках на 3 склянки сирої води беруть 1 столову ложку з верхом листків мучниці і варять, поки не випарується 7з рідини. Решту відціджують і п'ють щодня по 2 склянки на день. При цьому забороняють алкогольні напої. Такий же відвар п'ють при атонії кишок.

Слід звернути увагу дослідників на лікування мучницею нервових хвороб. В цьому випадку змішують листки мучниці з травою собачої кропиви порівну і п'ють відвар, для чого беруть по 1 столовій ложці однієї і другої рослини на 3 склянки води і варять, поки не випарується '/з- Решту рідини відціджують і п'ють за 3 прийоми за день.

Зберігання. Листки мучниці зберігають в ящиках, закладених папером. Треба стежити, щоб їх випадково не сплутати з листками брусниці.


 
 

Цікаве

Загрузка...