WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Алтей лікарський - Реферат

Алтей лікарський - Реферат

Реферат на тему:

Алтей лікарський

Althaea officinalis — алтей лікарський.

Зберігання. Зберігати в ящиках, вистелених папером.

Althaea officinalis L.— алтей лікарський. Рожа. Російські назви: алтей, альтея, мальва; польська — sloz lekarski.

Родина: Malvaceae—мальвові.

Багаторічна рослина заввишки до 1,5 м. Корінь м'ясистий, білий, міцний, малогалузистий, від якого виростає по кілька стебел. Стебла круглі, внизу здерев'янілі, а вгорі соковито-зелені, вкриті сірим пушком, як і листки. Листки серцевидні або яйцевидні, нижні трохи лопатеві, верхні майже трилопатеві. Квітки скупчені в пазухах листків на дуже коротких квітконіжках, ясно-або яскраво-рожеві, іноді майже білі, п'ятипелюсткові. Вся рослина без запаху. Смак солодко-терпкий. Поширена переважно в середніх і південних областях Європейської частини СРСР, особливо на півдні Української PCP, в західних її областях і на півдні БРСР. Росте по вогких луках, при дорогах, над луками, біля ровів і берегів рік, рідше серед чагарників і на узліссях. Цвіте в червні, липні і на початку серпня.

Збирання. Влітку збирають квітки і листя, а восени, коли припиняється рух соків і стебла відмирають, викопують корені. їх миють холодною водою, дрібно ріжуть 1 сушать згідно з правилами. Очищати від кори не треба. Очищений алтейний корінь дуже гарний, але втрачає дуже багато своїх діючих речовин.

Застосовується в науковій медицині як відхаркувальне.

Вживання. Хоч у науковій медицині алтей вживається досить широко, але в народній медицині він порівняно мало популярний і мабуть тому, що в дикому стані він зустрічається порівняно рідко (маю на увазі західну частину УРСР). В народі здебільшого користуються квітками алтею, а корені зберігають для лікування дуже тяжких шлунково-кишкових захворювань; як засіб обволікаючий і заспокоюючий болі вважається незамінним. Коли мало квіток алтею, їх можна замінити листками тієї ж рослини, які щодо діяння мало поступаються перед квітками. Листки і квітки не заміняють кореня. їх діяння слабше. Треба мати на увазі, що, викопуючи корінь, назавжди губиш дорогоцінну рослину.

З квіток і листків алтею вживається напар з 20,0 г їх на 1 л води, який п'ють по 4 склянки на день, а з коренів готують відвар — 10,0 г па І л води — і п'ють по 2 склянки на день. Якщо вживається напар, то квітки і листя алтею змішують з квітками калачиків лісових (мальви) (№ 107) і льняним сім'ям по 5,0 г того і другого, а в гарячий відвар алтейного кореня, щоб поповнити його лікувальну силу, якщо кореня мало, кладуть ще 5,0 г кореня живокосту і 5,0 г кореня калачиків лісових (мальви) , Ці засоби народ вживає при кривавих поносах, при катарі кишок, при запаленні сечового міхура і взагалі при хворобах сечостатевих органів, а також і для спринцювань при білях, додаючи в таких випадках відвар з дубової кори, 30,0 г на 1 л рідини.

Зовнішньо відвар з алтейного кореня, а частіше напар з квіток, вживається для промивання очей при запаленні, для полоскання горла і при загноюванні повік, а також для клізм при поносах та в інших випадках.

Подібно до алтею лікарського (Althaea officinalis L.) на організм людини діє і алтей рожевий, який називають "мальвою" (Althaea rosea L.), але слабше. Ця рослина дуже популярна в народі і дуже часто вживається при лікуванні тих самих хвороб, що й алтей лікарський. Мальву розводять у квітниках у селах коло хат. Високе, до 2,5 м, стебло, все всіяне квітками, здалека видно в па-Мал. б. Angelica silvestris — дуд-лісадниках. Ось ще чим ник лісовий. можна пояснити непопулярність алтею лікарського: мальва завжди під рукою, а алтей треба шукати. Крім цих двох рослин, в тих же випадках в деяких місцевостях застосовують квітки і листки мальви лісової — калачиків лісових (Malva silvestris L.), про які згадано вище.

Зберігання. Порізаний на дрібні кусочки корінь алтею зберігати у дерев'яних ящиках, вистелених папером, а листки і квітки найкраще зберігати в залізних коробках.


 
 

Цікаве

Загрузка...