WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Золотушник звичайний - Реферат

Золотушник звичайний - Реферат

Реферат на тему:

Золотушник звичайний

Solidago virga urea L.— золотушник звичайний. (Деякі золотушники отруйні — уражають печінку). Золотарник. Російські назви: золотая розга, золотарник; польські: nawloc pospolita, prosia nawloc, zlo-ta rzga.

Родина: Compositae — складноцвіті.

Багаторічна трав'яниста рослина з кореневищем, яке косо відходить, і прямим, заввишки 60—100 см, стеблом, прикореневими оберненояйцевидними, зубчастими, черешковими листками. Нижні стеблові листки ланцетні, звужені в короткий черешок, верхні — сидячі, вузькі. Квітки золотисто-жовті, в невеликих численних кошиках, які розміщуються вздовж верхньої частини стебла; це формує здовжену вузьку волоть (різку). Жіночі язичкові квітки з відгином. Цвіте з липня до кінця вересня.

Росте в лісах (частіше в хвойних), в більш рідких чагарниках, на вирубках, в більш сухих місцях на берегах рік, по ярах, на сільських кладовищах, схилах ровів, доріг. В невеликих кількостях дуже поширений в лісовій зоні, в лісостепу і в степу. Те саме застосування має більш крупний вид золотушника — золотушник канадський (S. canadensis L.). Листки в нього вужчі і коротші, язичкові, квітки (часто) на дугоподібно зігнутому стеблі. Походить з Північної Америки. У нас зустрічається в більш західних областях в заплавах рік, але на більш високих місцях, у лозняках, серед чагарників, на залізничних укосах. В народі користуються однаково обома рослинами. Є припущення, що золотушник канадський більш токсичний.

Збирають, виламуючи цілу рослину під час цвітіння, а дехто — тільки листки. Сушать у затінку.

Готують міцний настій-напар: беруть 1 столову ложку з верхом порізаної трави або листків золотушника на 1 склянку кип'ятку і настоюють години 2. Застосовують по півсклянки тричі на день як жовчогінний засіб при жовтяниці, захворюваннях жовчного міхура, в тому числі і при каменях; крім того, при болях в ділянці нирок, розладах сечовиділення, запальних процесах у нирках, при каменях, при осадку в сечі^ при набряках. Напар менш міцної концентрації п'ють при бронхіті, хрипоті, простуді.

Рослину цю додають також у суміші сечогінних і жовчогінних трав при тяжких захворюваннях нирок і жовчного міхура, застійних явищах, при каменях нирок.

В цих же випадках приймають горілчану настойку золотушника (1 частина трави на 3 частини горілки) по 2—3 невеликі чарки на добу. Сильну настойку приймають по 1 чайній ложечці тричі на день. Особливо її рекомендують старикам при застійних явищах у нирках, при набряках, каменях нирок; як при затримці, так і при мимовільному випусканні сечі. В народі здебільшого не вважають золотушник отруйним, однак, за даними наукової літератури, він (особливо золотушник канадський) викликає ураження печінки. Свіжі листки (як і багатьох інших рослин) в народі люблять прикладати до ран.

Зберігають траву або листки золотушника в пакетах— в папері, пакунках, в ящиках.


 
 

Цікаве

Загрузка...