WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Ушкодження хребта та тазу - Реферат

Ушкодження хребта та тазу - Реферат

Лікування:Заходи для поліпшення загального стану хворого, усунення стиснення спинного мозку в перші години – декомпресивної ламінектомії.

Переломи дужок хребців можуть також бути причиною стиснення спинного мозку. Також виконується декомпресивна ламінектомія.

Траматичний спондилолістез.

Найчастіше трапляється траматичний спондилолістез IV чи V поперекового хребця. Сповзання вищележачого тіла хребця уперед, на рівні міжхребцевого диска, виникає внаслідок двобічного перелому дужок зміщуваного хребця або на грунті природженого спонділолізу.

Клініка: біль, „сідлоподібна" анестезія ділянки промежини та сідниць, параліч сфінктирів прямої кишки та сечового міхура.

Лікування: одномоментне вправлення під наркозом. При несвіжому випадку вправлення проводиться поступово за допомогою витягання.

Оперативне лікування: корпородез.

Ушкодження кісток таза.

Становлять 4-7% від усіх переломів кісток скелета. Виникають внаслідок прямої травми (падіння з висоти, ДТП, обвалах в шахтах.

Множинні переломи таза відносяться до тяжких травм з великою смертністю на дошпитальному етапі (1%).

В 30% супроводжується важким шоком, який зумовлений при нестабільних переломах тазу подразненням великої зони іннервації та масивною крововтратою (2 і більше л. крові ) з лакун губчастих кісток так і періостальних судин.

Летальність при тяжких ушкодженнях досягає 20%. Поєднане пошкодження внутрішніх органів зумовлює тяжкість стану хворого на невідкладних хірургічних заходів.

Класифікація переломів тазу:

1. Крайові переломи (ості, крила клубової кістки, сідничного горба, куприка, крижової кістки, нижче крижово-клубового суглоба- переломи без пошкодження тазового кільця.

Тазове кільце утворене симфізом, lina terminalis(суміжною лінією та мисом тазу.

2. Переломи без порушення цілості тазового кільця: переломи гілок однієї або двох лобкових кісток, одно- або двобічні переломи сідничної кістки, з одного боку –перелом гілки лобкової кістки, з друвого – сідничної.

3. Переломи з порушення цілості тазового кільця.

  • Переломи переднього відділу тазового кільця: перелом гілок лобкової кістки з одного боку або двох боків, переломи лобкової та сідничної кістки з одного або з обох боків („метелика"), розрив симфізу.

  • Переломи заднього відділу тазового кільця (півкільця):вертикальний перелом крижової кістки; розрив крижово-клубового суглоба; вертикальний перелом клубової кістки.

  • Перелом переднього та заднього півкільця: вертикальний перелом Мальгеня – перелом лобкової, сідничної та клубової кістки на одному боці;перелом Вуальме – перелом лобкової та сідничної кістки спереду та перелом крижової; діагональний перелом – перелом лобкової та сідничної кістки з одного боку та перелом клубової кістки з другого; переломовивих таза - перелом лобкової та сідничної кістки з розривом зв'язок крижово-клубового суглоба;

Розрив симфізу з переломом або вивихом клубової кістки.

4.Переломи кульшової западини:

Переломи заднього краю або даху кульшової западини без вивиху та з вивихом стегнової кістки; перелом дна кульшової западини з центральним вивихом стегнової кістки; горизонтальний перелом клубової кістки на рівні кульшової западини.

Розрізняють:

А-стабільні переломи ( без порушення цілосності тазового кільця)

В-ротаційно-нестабільні (при дії на таз бокових компресійних або ротаційних сил

С- переломи з ротаційною та вертикальною нестабільністю (повний розрив тазового кільця).

Клініка: крайові переломи та переломи без порушення цілості тазового кільця при них як правило не буває шоку, крововтрата незначна. Локальна біль, при переломах лобкової кістки – симптом „прилиплої п'яти", ості-симптом „задньої ходи".

Переломи з порушення цілості тазового кільця становлять близько 50% - тяжкі ушкодження. Вимушене положення хворого, нижні ківцівки напівзігнуті , а стегна дещо розведені (положення „жабки" – Волковича. При розриві лобкового симфізу – стегна зведені. Спроба розвести або звести їх різко посилюють біль, симптом „прилиплої п'яти". Симптом Вернея – біль при натискуванні на крила клубових кісток, або при їх розведенні – с. Ларея.

Вимірюванням відстані від мечовидного відростка до передньої клубової ості визначають ступінь зміщення половини таза догори при переломах Мальгеня.

Характер, локалізацію перелому уточнюється рентгенологічно, необхідно своєчасно діагностувати ушкодження внутрішніх органів.

Ознаки розриву сечового міхура:невелика кількість сечі з домішкою крові при катетерізації, непроходження розчину фурациліну через катетер, відсутність контурів міхура на контрастній цисторентгенограмі та розповсюдження за межі його, подразнення очеревини сечою.

Пошкодження прямої кишки та піхви визначається при ректороманоскопії та обстеженні в дзеркалах.

Лікування: при зміщенні хребців крижової кістки або куприка проводиться репозиція через пряму кишкупід епідуральною анестезією, свічки з аналгетиками, послаблючі препарати, дієта.

Лікування ушкоджень тазу: протишокова терапія:знеболення, правильне положення хворого в положенні „жабки", трансфузії речовин, внутрішньотазова анестезія за Селівановим- Школьниковим –Цондексу.

Техніка анестезії:відступаючи на1см всередину від передньої верхньої ості клубової кістки, після анестезії шкіри, вколюють, довгу голку і, спрямовуючи її перпендикулярно до тіла хворого, ковзають по внутрішній пластинці клубової кістки вглибину (поступово вводячи 0,25% -ий розчин новокаїну). Приблизно на глибині 10-12 см вістря голки потрапляє в гематому ділянки перелому, що перевіряють відсмоктуванням її. У ряді випадків можна відчути, що голка вперлася у відламок.

При однобічній анестезії вводять 200-250 мл 0,25%-го розчину новокаїну, а при двобічній — по 200 мл з кожного боку. Введенням значної кількості слабкого розчину новокаїну досягиють не лише знеболюючого ефекту, а й підвищення внутрішньотазового тиску. Якщо немає умов для введення такої блокади ультраасептичио, то ліпше відмовитись від неї.

Хворого вкладають в положення Волковича з манжетним витяганням за обидві голінки. При переломах типу "метелика" для розслаблення прямих м'язів живота хворому надають півсидяче положення, накладають гамак, за допомогою якого адаптують і утримують лобкові кістки.

Переломи таза з порушенням цілості передньо і заднього відділу тазового кільця (вертикалькі переломи типу Мальгеня, Вуальм'є і ін.) належать до найтяжчих травм, при яких зміщується вся половина таза догори.

В комплекс протишокової терапії входить також репозиція уламків тазу, яку проводять за допомогою системи скелетного витягання. Хворого вкладають на дещо підняте в ногах ортопедичне ліжко (противага), а нижні кінцівки — на шини Белера, причому симетрично, щоб не перекосити таз.

Залежно віл сили м'язів та маси тіла вантаж (7-15 кг) дозують індивідуально, контролюючи ступінь вправлення вимірюванням відстані від мечовидного відростка до остей клубових кісток або рентгенологічно. У процесі лікування хворому проводять масаж, ЛФК, догляд. Через 1,5-2 місяці витяг скидають і дозволяють ходити на милицях.

При розриві симфізу хворого лікують в гамаку, стискаючи таз протягом 6-8 тижнів.

Переломи кульшової западини

Переломи кульшової западини виникають внаслідок непрямої травми. Залежно від напряму діючої сили і положення стегна буває декілька видів переломів.

Найчастіше трапляються переломи заднього або задньо-верхнього краю кульшової западини з вивихом стегнової кістки під час ДТП коли людина, сидячи, вдаряється колінами.

Колисила діє за віссю зігнутого і приведеного стегна, тоді ламається задній край кульшової западини і вивихується стегнова кістка.

Коли стегно знаходиться у нейтральному положенні або дещо відведеним, тоді головка стегнової кістки вдаряє у задньо-верхню ділянку кульшової западини і відламує її з утворенням великого за розміром уламка і вивиху. Такі переломовивихи є нестабільними і після вправляння мають тенденцію доповторного зміщення. Інколи задні вивихи супроводжуються ушкодженням сідничного нерва, особливо при багатовідламкових переломах краю западини.

Лікування. При крайових переломах кульшової западини насамперед необхідно терміново вправити вивихнуте стегно, тому що частота ускладнення асептичним некрозом головки стегнової кістки залежить від тривалості вивиху.

Вправляння проводять під наркозом, обережно, без різких рухів, щоб неушкодити головку. Тому деякі хірурґи поступово вправляють вивих.

Враховуючи те, що внутрішньосуглобові переломи потребують ідеальної репозиції уламків застосовують відкриту репозицію та фіксацію уламків металофіксаторами.

Коли сила діє за віссю шийки стегнової кістки відведеного стегна, коли голівка ламає дно кульшової западини виникає центральний вивих стегнової кістки.

Клініка: Якщо головка стегнової кістки зміщена, то видно западання вертлюга і відносне вкороченнякінцівки. Основним у діаґностиці є рентгенологічне дослідження у фасній і косій передньо-задній проекціях.

Лікування. Під час лікування переломів дна кульшової западини слід дотримуватися основного принципу, що стосується всіх, внутрішньо-суглобових переломів — відновлення анатомічного співвідношення елементів суглоба і функції.

При переломах дна западини без вклинювання голівки стегнової кістки всередину тазу накладають скелетне витягання за стегно на шині Белера з невеликим (4-5 кг) дисциплінуючим вантажем. Через 3 тижніпочинають розробляти рухи. Через 6 тижнів витягання знімають і дозволяють ходити за допомогою милиць, не навантажуючи ноги. Повне навантаження можливе через 3,5-4 місяці після травми.

При переломах дна западини з частковим зміщенням головки стегнової кістки в порожнину таза потребує швидшого виведення головки зі стану центрального підвивиху чи вивиху, щоб запобігти виникненню асептичного некрозу. Витягання за допомогою спеціального ґвинта з гачком, який вкручують в шийку стегнової кістки та накладають скелетне витягання за надвиросткову ділянку стегнової кістки.Ногу вкладають на шину Белера.

Насамперед слід вивести головку з центрального підвивиху або вивиху і лише після цього можна збільшити вантаж за- віссю стегна.

У випадку невдалого вправлення переромовивиху протягом 5-7 днів застосовують оперативне лікування.


 
 

Цікаве

Загрузка...