WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Оперативні методи лікування у гінекології - Реферат

Оперативні методи лікування у гінекології - Реферат

Необхідний інструментарій: дзеркала Сімса, кульові щипці, скальпель (або конхотом), голкотримач, голка, кетгут № 3, корнцанг, пінцет.

Етапи операції:

• дезінфекція зовнішніх статевих органів та піхви;

• виведення шийки матки у дзеркалах та фіксація її кульовими щипцями;

• висікання скальпелем частини патологічно зміненої тканини шийки матки на межі із здоровою тканиною;

• накладання швів на шийку матки (кетгут №3);

• обробка шийки матки розчином йоду;

• фіксація матеріалу, заповнення направлення та відправлення його в лабораторію.

Пункція черевної порожнини через заднє склепіння вагіни

Необхідний інструментарій: дзеркала Сімса, кульові щипці, довга пункційна голка, шприц, корнцанг, пінцет.

Етапи операції:

• дезінфекція зовнішніх статевих органів та піхви;

• виведення шийки матки у дзеркалах та фіксація її кульовими щипцями за задню губу;

• проведення місцевої анестезії;

• прокол заднього склепіння піхви довгою голкою та виведення через голку або за допомогою шприца вмісту черевної порожнини;

• виведення голки, обробка місця проколу йодом, зняття кульових щипців, виведення дзеркал.

Зондування порожнини матки

Необхідний інструментарій: дзеркала Сімса, кульові щипці, матковий зонд, корнцанг, пінцет.

Етапи операції:

• дезінфекція зовнішніх статевих органів та піхви;

• виведення шийки матки у дзеркалах та фіксація її кульовими щипцями;

• введення маткового зонда у матку та проведення обстеження рельєфу її порожнини;

• виведення зонда з порожнини матки;

• обробка шийки матки йодом та виведення інструментів.

Фракційне вишкрібання порожнини матки

Необхідний інструментарій: дзеркала Сімса, кульові щипці, матковий зонд, розширювачі Гегара, кюретки № 1,2, 4, корнцанг, пінцет.

Етапи операції:

• дезінфекція зовнішніх статевих органів та піхви;

• виведення шийки матки у дзеркалах та фіксація її кульовими щипцями за передню губу;

• вишкрібання слизової оболонки цервікального каналу маленькою кю-реткою;

• зондування порожнини матки;

• розширення цервікального каналу розширювачами Гегара (якщо необхідно);

• вишкрібання слизової оболонки порожнини матки;

• зняття кульових щипців, обробка шийки матки йодом та виведення інструментів;

• фіксація матеріалу окремо з цервікального каналу та порожнини матки, заповнення направлень, відправлення в лабораторію.

ЕНДОСКОПІЧНІ ОПЕРАЦІЇ

Упровадження у гінекологічну практику ендоскопії відкриває широкі можливості для мікроінвазивних втручань, дозволяє проводити операції та лікувально-діагностичні маніпуляції у черевній порожнині без розтинання

передньої черевної стінки. Сучасний інструментарій дозволяє фіксувати орган у черевній порожнині, мобілізувати його, пунктувати, взяти тканину органа для гістологічного дослідження, видалити частину органа, розсікти спайки, здійснити гемостаз, накласти лігатуру.

Анестезія: внутрішньовенний наркоз або місцеве знеболення 0,25% розчином новокаїну.

Інструментарій: а) хірургічні інструменти для розтинання шкіри та накладання швів після операції; б) ендоскопічне обладнання: джерело світла, світловоди, оптичні трубки, в тому числі з біопсійним каналом; в) спеціальне обладнання для виконання діагностичних та лікувальних маніпуляцій — щипці, затискачі, електрокоагулятор, голки та інші інструменти залежно від виду операції. _

Основні ендоскопічні операції та маніпуляції

Дренування порожнини малого таза. Показання: гострі запальні процеси малого таза, пельвіоперитоніт. Операція полягає в огляді органів малого таза та введенні дренажів-мікроіригаторів (гумових, поліетиленових трубок діаметром від 2 до 7 мм). Після введення мікроіригатор фіксують до шкіри передньої черевної стінки шовковою лігатурою, кілька разів на день у нього вводять медикаменти, найчастіше антибіотики. Кожного разу після введення накладають стерильну пов'язку.

Біопсія яєчників. Показання: безплідність внаслідок функціональної неповноцінності яєчників, склерополікістозні зміни яєчників, підозра на злоякісні пухлини яєчників. Яєчник виводять в поле зору за допомогою маніпулятора, біопсійними щипцями захоплюють тканину яєчника та відділяють її і виводять назовні. Проводять діатермокоагуляцію місця біопсії. Отриманий матеріал фіксують у розчині формаліну та направляють на гістологічне дослідження.

Видалення яєчників. Показання до операції — полікістоз яєчників, підозра на злоякісне переродження. Лігатуру у вигляді петлі підводять до яєчника, протягують яєчник крізь неї, петлю затягують. Таким чином перев'язують зв'язковий апарат яєчника. Яєчник видаляють з черевної порожнини при невеликих розмірах цілком, при потребі — фрагментують.

Стерилізація жінок. Завдяки своїй 100% ефективності та незначній травматичності операція стала дуже поширеною в багатьох країнах світу. Способи стерилізації різні: непрохідності маткових труб досягають шляхом накладання лігатур або металевих скоб; проводять електрокоагуляцію маткових труб, потім у зоні коагуляції трубу перетинають.

Видалення міоматозних вузлів. Операція рекомендована при наявності субсерозних міоматозних вузлів невеликого розміру. Вузли на тонкій ніжці захоплюють маніпулятором, перетинають ніжку, коагулюють її.

Серед інших операцій при пельвіоскопіїслід відмітити розтин синехій, відновлення прохідності маткових труб; при гістероскопи— видалення поліпів та субмукозних міоматозних вузлів, розтин спайок в порожнині матки, видалення внутрішньоматкових контрацептивів, електрокоагуляцію ен-дометріоїдних ходів.

ДОГЛЯД ЗА ХВОРОЮ У ПІСЛЯОПЕРАЦІЙНОМУ ПЕРІОДІ

Вдало виконана операція та адекватне знеболення є важливими чинниками, що визначають термін видужання хворої, проте інколи у післяопераційному періоді виникають ускладнення, які зводять нанівець зусилля хірургів, надовго відкладають повернення пацієнтки до активного життя, а часом, як не прикро, призводять до трагічних наслідків. Тому надзвичайно важливо правильно вести післяопераційний період, правильно доглядати хвору, вчасно виявляти ускладнення та боротися з ними, ефективно проводити їх профілактику.

Одразу після операції хвору переводять у.спеціальну палату для щойно прооперованих хворих. Палати повинні бути невеликими, щоб забезпечити пацієнткам максимальний комфорт і спокій. Для обслуговування цих палат

виділяють спеціальний медперсонал — медична сестра та молодша медична сестра з догляду за хворими. Палати для прооперованих хворих повинні знаходитися недалеко від операційної, щоб хвору з операційної можна було швидко перевезти на каталці в палату і покласти у заздалегідь приготоване зігріте ліжко. З каталки хвору перекладають на ліжко і прикладають до її ніг грілки. З метою запобігання опікам температура води для грілок повинна бути не вища 40°С, прикладати їх потрібно поверх ковдри. На живіт хворої для зменшення болю в операційній рані кладуть міхур з льодом. Холод слід прикладати через пелюшку, через кожну годину міхур знімають на ЗО хв., щоб запобігти переохолодженню хворої та порушенню функції сечового міхура.

Лікар, що курує прооперованих хворих, повинен спостерігати за пульсом, артеріальним тиском, диханням, забарвленням шкіри, станом пов'язки на післяопераційній рані, сечовипусканням, температурою тіла. Важливо контролювати кількість, колір та інші характеристики виділень з дренажних трубок та катетерів. У хворих після вагінальних операцій треба періодично оглядати підкладні пелюшки біля статевих органів, щоб не пропустити можливих ускладнень. Усі порушення стану хворої — розлади дихання, зміна частоти пульсу чи його наповнення, поява зовнішньої кровотечі чи ознаки внутрішньої — потребують негайного вжиття відповідних заходів.

У палаті для післяопераційних хворих повинні бути всі необхідні предмети для догляду за ними: ниркоподібні лотки, індивідуальні підкладні судна, грілки, міхури для льоду, газовідвідні трубки, все необхідне для клізми та промивання шлунка, металеві та гумові катетери, роторозширювач, язи-котримач, мішок Амбу, шприци, голки, системи одноразового використання, штатив для систем, гумові рукавички, стерильний матеріал, у достатній кількості стерильні пелюшки, чисті простирадла. У спеціальній шафі повинні зберігатися медикаменти на випадок виникнення ускладнень або термінальних станів, вони повинні бути напоготові, щоб у будь-яку хвилину можна було їх одержати і ввести хворій.

У післяопераційному періоді хворих часто турбують болі, для зменшення яких треба вводити 1% розчин промедолу по 2 мл, 1% розчин димедролу по 1-2 мл через 4-6 годин. З 3-4-ї доби замість промедолу вводять анальгін.


 
 

Цікаве

Загрузка...