WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Роль контрацепції в плануванні сім'ї та охороні репродуктивного здоров'я жінки - Реферат

Роль контрацепції в плануванні сім'ї та охороні репродуктивного здоров'я жінки - Реферат

Гестагенні оральні контрацептиви. До складу цих таблеток не входять естрогени, а лише прогестини в кількості 1 мг або менше у вигляді похідних нортестостерону — норетистерон, лінестерол, етинодіол-діаце-тат, левоноргестрел, екслютон.

Ефективність гестагенних оральних контрацептивів вища в жінок старшого віку. Як і в комбінованих контрацептивів, надзвичайно важливе значення має дотримання режиму приймання препаратів.

Ці препарати дають позитивний ефект при болючих і надмірних менструаціях, масталгії, передменструальному синдромі.

Однією з найважливіших обставин є те, що гестагенні контрацептиви можна вживати при лактації.

Механізм дії:

• ановуляція за рахунок пригнічення вироблення лютеїнізуючого гормону;

• зміна цервікального слизу, що перешкоджає проникненню сперматозоїдів у матку;

• зміни в ендометрії, що не створюють оптимальних умов для імплантації;

• зміна скоротливої діяльності маткових труб, що перешкоджає процесові запліднення;

• вплив на сперматозоїди та їх життєдіяльність.

Показання: непереносимість естрогенів або наявність побічних ефектів, у жінок віком понад 35 років, які курять, період лактації, хворим з гіпертензією, цукровим діабетом.

Протипоказання: вагітність, тяжкі захворювання серцево-судинної системи у цей час або в анамнезі, порушення менструального циклу нез'ясо-ваної етіології, стан після міхурового занеску.

Правила приймання: таблетки приймають з 1-го дня менструального циклу строго в один і той самий час у безперервному режимі.

При запізненні з прийняттям таблетки більше ніж на 3 год., пропуску прийому чергової таблетки, наявності блювання або діареї, при прийманні таблетки необхідні додаткові запобіжні заходи.

Таким чином, гестагенні контрацептиви мають обмежене застосування, проте в деяких випадках можуть бути препаратами вибору.

Пролонговані контрацептиви для ін'єкцій. Розрізняють комбіновані естроген-гестагенні ін'єкційні контрацептиви (КІК) Cyclofem, Mesigyna і однокомпонентні, до складу яких входять прогестагени пролонгованої дії — депо-медроксипрогестерону ацетат. У цій групі препаратів найбільш поширеним є депо-провера.

Механізм дії:

• запобігає овуляції за рахунок пригнічення секреції гонадотропних гормонів;

• викликає зміни в цервікальному слизі;

• викликає зміни в ендометрії, що перешкоджають імплантації яйцеклітини.

Переваги пролонгованих контрацептивів: висока ефективність, відсутність естрогензалежних побічних ефектів, швидкий і тривалий контрацептивний ефект, можливість вживання під час лактації.

Під час вживання цього препарату спостерігаються позитивні неконтра-цептивні впливи — зменшення втрати крові під час менструації, зменшення болючості менструації, а також профілактика раку ендометрія та яєчників. Водночас слід пам'ятати і про недоліки препарата—неможливість швидко припинити дію, затримка відновлення фертильності до 6-12 місяців, часті порушення менструального циклу.

Протипоказаннями є вагітність, порушення менструального циклу нез'ясованої етіології, непереносимість препарата.

Відносними протипоказаннями є захворювання печінки з порушенням її функції, тромбоемболічні стани, цукровий діабет.

Правила вживання. Депо-провера вводять кожні 3 місяці. Першу ін'єкцію роблять у перші 5 днів менструального циклу або через 6 тижнів після пологів. Якщо використовують КІК, то наступну ін'єкцію роблять через кожен місяць. Коли використовують чисто прогестинові ІК — через кожних 2-3 місяці.

При появі кров'янистих виділень протягом 1-2 циклів можна додатково використовувати КОК. При продовженні кровотеч слід обстежити пацієнтку на наявність органічної патології.

Останнім часом використовують гестагенний імплантаційний препарат "Норпласт", активною речовиною якого є левоноргестрел. Цей препарат у вигляді капсул імплантують під шкіру. Це забезпечує контрацептивний ефект протягом 5 років.

Переваги цього методу: безперервність і тривалість контрацепції, швидке відновлення фертильності після видалення капсул; позитивна не-контрацептивна дія на організм, характерна для гестагенів.

Спільні побічні ефекти зустрічаються, як правило, в перші місяці контрацепції: галакторея, незначне збільшення ваги, зниження лібідо, втома, дратівливість.

Протипоказання: вагітність, рак молочної залози, кровотечі нез'ясованої етіології.

Внутрішньоматкова контрацепція (ВМК)

Механізм дії ВМК: зменшує активність і життєздатність сперматозоїдів, посилює сперміцидний ефект ендометрія, зменшує термін життєздатності яйцеклітини, призводить до антиперистальтики маткових труб. Розрізняють виділяючі мідьвмісні(Соррег Т 380 A, Nova T, Multiload 375) та виділяючі прогестини (Progestasert, Levo Nova). ВМК Гайне-Т 380 Сімналайн має високу контрацептивну надійність. Індекс Перля складає 0,31 на 100.

У випадку, якщо запліднення відбулось, настанню вагітності перешкоджають: зміна перистальтики труб і скоротливої активності матки, зміна метаболічних процесів у ендометрії, порушення секреторних перетворень у ендометрії.

Гормоновмісні ВМК, крім того, викликають гормонообумовлені контрацептивні ефекти (Мірена, рис. 199).

Протипоказання до ВМК. Абсолютні: вагітність, онкологічна патологія матки чи шийки матки, маткові кровотечі нез'ясованого генезу, інфекції статевого тракту. Відносні: позаматкова вагітність в анамнезі, наявність кількох сексуальних партнерів.

За наявності фіброміоми матки гормоновмісні ВМК можуть бути методом вибору.

Бар'єрні методи контрацепції

До них належать: чоловічі презервативи, вапнальні діафрагми і церві-кальні ковпачки, сперміциди

Механізм дії бар'єрних контрацептивів: створюють механічні перепони на шляху попадання сперми у вагіну (презерватив) та шийку матки (ковпачок), інактивують сперму.

Останніми роками з'явились нові види бар'єрних контрацептивів, які містять гормони.

Сперміциди існують у різних формах — креми, желе, піноутворювальні таблетки, губки, плівка-жінофільм.

Позитивним у використанні бар'єрних методів є те, що вони деякою мірою запобігають розповсюдженню статевих інфекцій. Презервативи, виготовлені з латексу, мають високу ефективність щодо запобігання інфікуванню ВІЛ і вірусом гепатиту В.

Термальний метод контрацепції

В основі його лежить утримання від статевих актів за 3 дні до і 3-4 дні після передбачуваної овуляції. Для визначення овуляції користуються тестом базальної температури та шкалою безплідності (рис 200).

Хірургічна контрацепція

У багатьох країнах світу в наш час це поширений метод контрацепції. При цьому виді ефективність контрацепції сягає 100%.

Жіночу стерилізацію проводять шляхом оклюзії маткових труб при лапароскопії, а чоловічу — шляхом перев'язування сім'явивідного протоку. Недоліком цього методу є його необоротність.

Посткоїтальна контрацепція

Використовується тоді, коли статевий акт був незахищений іншими методами контрацепції.

Використовують КОК — 2-4 табл. не пізніше 72 годин після статевого акту двічі через 12 годин (з розрахунку 10-12 мг етинілестрадіолу на приймання).

Даназол вживають у перші 72 години по 600 мг двічі через 12 годин.


 
 

Цікаве

Загрузка...