WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Доброякісні та злоякісні пухлини яєчників - Реферат

Доброякісні та злоякісні пухлини яєчників - Реферат

Клініка. Прояви залежать від ступеня гшерестрогенії і віку жінки. У дівчаток спостерігається передчасне статеве дозрівання: поява оволосіння на лобку і в пахвових западинах, збільшення молочних залоз. У жінок дітородного віку спочатку виникає аменорея, пізніше з'являються ациклічні кровотечі, в постменопаузі — маткові кровотечі. Поєднання фемінізуючого синдрому з безплідністю та порушенням менструальної функції свідчать про наявність гормонопродукуючої пухлини.

Діагностика. Діагноз підтверджують даними ультразвукового дослідження, лапароскопії, гістологічного дослідження біоптату.

Лікування хірургічне. При злоякісній гранульозоклітинній пухлині видаляють матку з придатками і проводять резекцію сальника. Хіміотерапію призначають при III і IV стадіях ракового процесу.

Кіста дермощна

Кіста дермоїдна — доброякісна пухлина, яка може розвинутися у жінки будь-якого віку. Вона розміщується спереду від матки, має порівняно невеликі розміри, гладеньку блискучу поверхню, довгу ніжку, переважно двобічна. На розрізі кіста являє собою тонкостінний утвір, виповнений жировим вмістом, може містити волосся, кісткові утвори, зачатки зубів (рис. 169 а, 6) Пухлина росте, як правило, повільно, не викликаючи ніяких симптомів. Її зазвичай знаходять під час профілактичних оглядів.

Клініка. Новоутворення невеликих розмірів, перебігає безсимптомно. При великих пухлинах виникає біль, відчуття важкості внизу живота. При бімануальному дослідженні в ділянці придатків, спереду від матки, визначають пухлину нерівномірної щільності. Для діагностики використовують ультразвукове дослідження, лапароскопію.

Лікування хірургічне — видалення кісти.

Прогноз сприятливий. Злоякісне переродження трапляється у 0,4-1,7% хворих.

Пухлина Бреннера

Пухлина зустрічається рідко, переважно у віці понад 50 років. Вона має доброякісний перебіг. Частіше пухлина однобічна, за формою, величиною та консистенцією нагадує собою фіброму (рис. 170). Гістологічне являє собою поєднання сполучнотканинних та епітеліальних елементів (рис 171).

Клініка. Нерідко виявляються симптоми, характерні для гормонопро-дукуючих пухлин — порушення менструального циклу, явища гіперестрогенізації чи маскулінізації.

Для діагностики використовують бімануальне дослідження, УЗД, лапароскопію. Уточнюють діагноз після гістологічного дослідження.

Лікування хірургічне — видалення пухлини.

Діагностика доброякісних пухлин яєчників. Використовують огляд та пальпацію живота, бімануальне дослідження. Диференціальну діагностику необхідно проводити із фіброміомою матки (рис 172), ендометрюзом, запальною тубооваріальною пухлиною, "блукаючою" ниркою. Для цього використовують додаткові методи дослідження: пробу з кульовими щипцями,

зондування матки, кульдоскопію, цистоскопію, урографію, оглядову рентгенографію, ультразвукове дослідження, лапароскопію. Іноді вдаються до діагностичної пункції пухлини із цитодіагностичним дослідженням пунктату.

Таким чином, доброякісні пухлини мають деякі спільні особливості клінічного перебігу, а саме:

• Тривалий час вони безсимптомні, ростуть як правило, у напрямку черевної порожнини. Болі появляються частіше у тому випадку, коли пухлина росте інтралігаментарно (рис. 173).

• У більшості випадків кісти та кістоми рухомі. Ця рухомість зумовлена наявністю ніжки. Розрізняють анатомічну та хірургічну ніжки. У поняття анатомічної ніжки входять лійково-тазова зв'язка, власна зв'язка яєчника, брижа яєчника, тобто ті утвори, якими яєчник утримується в тазі. Хірургічна ніжка крім цих утворів включає в себе ще розпластану на пухлині трубу з її судинами і нервами. При видаленні пухлини затискачі накладають на хірургічну ніжку.

• У міру росту пухлин можуть з'являтись ознаки стиснення сусідніх органів.

• Пухлини пальпують, зазвичай, збоку від матки, зміщуючи її у протилежний бік.

Ускладнення кіст і кістом яєчників

Злоякісне переродження. Найчастіше спостерігається при циліоепітелі-альних та папілярних пухлинах, рідше — при муцинозних, і зовсім рідко — при дермоїдних кістах яєчників. Момент виникнення злоякісного переродження виявити важко, тому необхідно якомога раніше видалити пухлину.

Перекручення ніжки пухлини. Виникають некроз і перитоніт з різким болем унизу живота, підвищенням температури тіла, нудотою, блюванням, появою симптомів подразнення очеревини, прискоренням пульсу. Рекомендовано термінову операцію.

Нагноєння пухлини. Перебігає з високою гарячкою, подразненням очеревини, болем у животі. Рекомендовано термінову операцію.

Розрив капсули пухлини. Трапляється рідко, проявляється гострим болем, кровотечею, шоком. Може призвести до імплантації елементів пухлини по очеревині. Рекомендовано термінову операцію.

Виходячи з того, що злоякісне переродження відбувається у третині всіх випадків доброякісних пухлин яєчників, а діагностувати переродження на початкових етапах неможливо, слід дотримуватися положення, згідно з яким всі пухлини яєчника підлягають видаленню.

РАК ЯЄЧНИКІВ

Рак яєчника буває первинний (розвивається з покривного епітелію), вторинний (з папілярної або псевдомупинозної кістоми), метастатичний (метастази раку травного каналу, молочних залоз).

Рак яєчника перебуває на четвертому місці серед пухлин геніталій і складає 15-20%. Найчастіше він виникає у жінок 45-50 років, хоча може зустрічатись і в більш молодому віці. Поширеність раку в різних країнах світу різна і мало залежить від рівня життя населення. Так, у Швеції частота його становить 15,1 на 100 тис. населення, в Естонії— 14,2 на 100 тис., в Японії — 2,8 на 100 тис. населення; в Україні рак трапляється з частотою 7,3 на 100 тис. населення.

Етіологія. Рак яєчника належить до гормонозалежних пухлин. Епідеміологічні дослідження при раку яєчника дають можливість виявити, що в анамнезі у цих хворих трапляються різноманітні порушення менструальної функції — рання менархе, рання або пізня менопауза. Свідченням гор-монозалежності пухлини є також експериментальні дані.

Встановлений зв'язок між захворюваністю на рак, шлюбним станом та генеративною функцією. Частіше хворіють жінки незаміжні, ті, що мало народжували або зовсім не народжували, які мали в анамнезі спонтанні викидні. Ці фактори призводять до порушення гормонального балансу в організмі або є його проявом. Висока захворюваність на рак зустрічається У групі жінок, що були оперовані з приводу різноманітних захворювань із залишенням одного чи двох яєчників. Тому існує думка, що у жінок віком понад 40 років при гінекологічних операціях необхідно вдаватися до двобіч-

ної оваріектомії, що дає можливість у декілька разів (близько 20 %) знизити ймовірність виникнення раку яєчників (Ftrz і співавт.,1967; Mansani, 1968).

Загальновідомий зв'язок між раком молочної залози та пухлинами яєчників. Ризик виникнення раку яєчника у таких жінок у 10 разів вищий, ніж у здорових. Існує залежність між змінами менструального циклу та пухлинами яєчників. Особливо повинно насторожувати лікаря раннє статеве дозрівання дівчаток. Відмічено етіологічний зв'язок між гіперпластичними процесами в матці та пухлинами яєчника.

Необхідно пам'ятати, що небластоматозні, непроліферативні процеси (фолікулярні, лютеїнові кісти) — результат порушень у системі гіпофіз-яєчник. Вони створюють фон для утворення справжніх пухлин і їх малігнізації, тому тривале спостереження за ними без раціонального лікування недопустиме.

Відповідно до цього формуються групи ризику.

Патологічна анатомія, В яєчнику зустрічається велика гістологічна різноманітність злоякісних пухлин. Це зумовлено множинними джерелами їх виникнення. Серед злоякісних пухлин яєчника найчастіше трапляються серозні (46-48%), муцинозні (10-14%), пухлини строми статевого тяжа — 4,7%.


 
 

Цікаве

Загрузка...