WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Дитяча гінекологія - Реферат

Дитяча гінекологія - Реферат

Реферат на тему:

Дитяча гінекологія

ОРГАНІЗАЦІЯ ГІНЕКОЛОГІЧНОЇ ДОПОМОГИ ДІТЯМ

Основним завданням дитячої гінекології є профілактика гінекологічних захворювань у дівчаток, активне виявлення дівчаток-підлітків, що страждають на захворювання статевих органів, санітарно-освітня робота серед батьків, а також працівників дитячих закладів, надання спеціалізованої гінекологічної допомоги хворим дітям і їх диспансеризація. Вирішення цих завдань проводиться у три етапи:

І етап — профілактична робота в дитячих садках, школах;

II етап — санітарно-освітня, профілактична та лікувальна робота дитячих гінекологів у гінекологічних кабінетах дитячих поліклінік та підліткових кабінетах;

III етап — робота гінекологів у дитячих гінекологічних відділеннях у складі дитячого стаціонару.

Обстеження та лікування дівчаток проводять дитячі гінекологи, проте велика роль на всіх етапах надання допомоги дітям належить медичній сестрі, акушерці. Саме вони навчають матерів догляду за дівчатками — і новонародженими, і у більш старшому віці, роз'яснюють прийоми догляду за хворими дітьми, необхідність консультації дитячого гінеколога, виконання його призначень.

У стаціонарі видужання дитини великою мірою залежить від уміння знайти підхід до неї, ретельності виконання призначень лікаря.

Своєчасне виявлення та раціональне лікування гінекологічних захворювань у дівчаток є запорукою запобігання акушерській та гінекологічній патології у дорослої жінки.

АНАТОМО-ФІЗІОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ СТАТЕВОГО АПАРАТУ ДІВЧИНКИ

У наш час дитяча гінекологія виділена в окремий розділ науки та практики. Гінекологічну допомогу дівчаткам здійснюють дитячі гінекологи як амбулаторне, так і в стаціонарі. Найчастіше в практиці дитячих гінекологів

трапляються аномалії жіночих статевих органів, травми, запальні процеси, дисфункціональні маткові кровотечі у ювенільному періоді. У розвитку дівчаток розрізняють такі періоди: період новонародженості — перші 28 днів життя, грудний — до 1 року, нейтральний — від 1 до 8 років, препу-бертатний — від 8 років до появи першої менструації, пубертатний — від появи першої менструації до 17-18 років.

У періоді новонародженості зовнішні статеві органи новонародженої дівчинки відрізняються деякими характерними особливостями. На стан статевих органів дівчинки впливають різноманітні фактори зовнішнього середовища, особливо під час внутрішньоутробного життя, при ембріогенезі, коли проходить формування і розвиток цих органів. Пошкоджуючу дію можуть здійснювати алкоголь, наркотики, хімічні препарати, які приймає вагітна, певну роль відіграють екстрагенітальні захворювання матері, а також перебіг пологів.

У новонароджених дівчаток статеві губи сильніше виступають вперед, у більшості дівчаток малі статеві губи прикриті великими. У них більше, ніж у дорослих, малих вестибулярних залозок. Іноді відмічається десквамація покривів малих статевих губ, що відбувається під впливом естрогенів, отриманих від матері. Поступово ці зміни регресують. Потім геніталії ростуть повільно і починають функціонувати лише із настанням статевої зрілості — це нейтральний період. Рівень статевих гормонів у цей час низький, виділень з вагіни немає.

Препубертатний період починається із розвитку вторинних статевих ознак і закінчується появою першої менструації (menarche). За рахунок підвищення рівня гормонів гіпофіза та естрогенів починають з'являтися вторинні статеві ознаки — оволосіння на лобку, розвиток молочних залоз, ріст кісток, відкладається підшкірний жир у певних місцях.

В яєчнику, який ще не був підготовлений до виконання основної функції, фолікули, почавши дозрівати, піддаються атрезії. До виконання своєї основної функції ще не готова матка — не розвинутий залозистий апарат ендомет-рія. Поява першої менструації знаменує початок етапу статевого дозрівання. В яєчнику один із примордіальних фолікулів дозріває, з нього виходить яйцеклітина. Під час дозрівання фолікула виділяються естрогени, а після виходу яйцеклітини утворюється жовте тіло, що продукує прогестерон. Ці гормони впливають на матку, викликаючи проліферацію ендометрія, а потім — його секрецію і десквамацію — починається менструація. Цим завершується Препубертатний період.

Після появи першої менструації може пройти 1,5-2 роки, поки менструації стануть регулярними. У цей час можуть спостерігатися ювенільні

кровотечі. У цьому періоді повністю розвиваються вторинні статеві ознаки, формується жіночий організм. На кінець пубертатного періоду встановлюється нормальний овуляторний цикл з утворенням жовтого тіла.

ОБСТЕЖЕННЯ ДІВЧАТОК ІЗ ГІНЕКОЛОГІЧНИМИ ЗАХВОРЮВАННЯМИ

Обстеження дівчаток з гінекологічними захворюваннями відрізняється від обстеження дорослих і за підходом до хворої дитини, і за методикою обстеження. Дитина завжди відчуває страх, незручність перед лікарем, тому привітна зустріч, ласкаве слово, а іноді декілька запитань, що не стосуються захворювання, викликають довіру до лікаря, допомагають контактові. Обстеження дітей, як і дорослих, розпочинають із збору анамнезу. Краще, щоб спочатку про захворювання дівчинки розповіла мати, іноді за відсутності дівчинки (якщо та розуміє суть запитань). У матері необхідно з'ясувати вік батьків дівчинки, як проходили пологи. Важливо дізнатися, на що дитина хворіла, починаючи від народження і до цього захворювання, як вона харчується, в яких умовах живе. Особливу увагу слід приділити становленню менструальної функції, якщо дівчинка вже менструює.

Об'єктивне обстеження слід розпочинати з неболючих і найменш неприємних методів. Враховуючи вік дитини, обов'язково слід скористатися консультацією педіатра, але лікар-гінеколог повинен сам провести огляд дівчинки. Проводять загальний огляд, визначають будову тіла, наявність деформацій скелета, розвиток підшкірно-жирового шару, колір шкіри і слизових оболонок, наявність висипань.

Визначають ступінь вираженості вторинних статевих ознак, їх відповідність вікові дівчинки. При оцінці статевого розвитку застосовують визначення морфотипу. Після цього переходять до обстеження найважливіших органів і систем (серцево-судинної, дихальної, травної і т.д.).

Проводять пальпацію та перкусію живота — обережно, теплими руками. Якщо передбачається виявлення болючості живота, починають пальпацію з неболючих ділянок.

Гінекологічне дослідження — особливо складний етап. Це зумовлено тим, що діти боляче реагують на дослідження і чинять опір діям лікаря. Чим доросліша дівчинка, тим більше вона відчуває страх, сором'язливість, незручність, що обов'язково має враховувати лікар. Оглядати дівчаток необхідно в присутності матері, а якщо дитина перебуває у стаціонарі, то медсестри, до якої вона звикла. Перед оглядом дівчинка повинна спорожнити сечовий міхур, очистити кишечник.

Дівчаток до 3-х років оглядають на пеленальному столі, старших — на гінекологічному кріслі. Спочатку оглядають зовнішні статеві органи, відмічають, чи відповідають вони вікові хворої, чи немає аномалій розвитку, травматичних пошкоджень та інших змін. Потім, захопивши через шматочок стерильної вати великі статеві губи, уважно оглядають зовнішній отвір уретри, уретральних залоз, присінок вагіни, зовнішні отвори вестибулярних залоз. Щоб ретельно оглянути hymen, необхідно натягнути великі статеві губи дещо допереду, вниз і в боки.

Після огляду зовнішніх статевих органів беруть мазки для дослідження вагінального вмісту. З цією метою використовують найрізноманітніші інструменти — дитячі скляні піпетки, капілярні трубки, жолобкуваті зонди. Іноді проводять не лише бактеріоскопічне, а й бактеріологічне дослідження вмісту.

Одним з основних методів дослідження дівчаток, як і дорослих жінок, є дворучне дослідження. Його проводять усім хворим. Як правило, це ректально-абдомінальне дослідження. Проте, як найбільш неприємне для дитини, воно повинно проводитись наприкінці огляду.

Ректально-абдомінальне дослідження має деякі недоліки, тому дуже важливо, щоб кишечник і сечовий міхур були звільнені від вмісту, а живіт був м'який і піддатливий. Спочатку слід спробувати визначити внутрішнім пальцем через ректо-вагінальну стінку величину і напрямок вагінальної частини шийки, наявність чи відсутність болючості при її зміщенні. Потім зовнішньою рукою з допомогою пальця, що знаходиться в кишці, пальпують тіло матки. Визначають положення матки, її рухомість, наявність чи відсутність болючості, величину тіла матки. Потім переходять до дослідження придатків. У нормі труби та яєчники у дітей не пальпуються. Якщо вони збільшені, необхідно уточнити ступінь їх збільшення і рухомість, форму, консистенцію, болючість, наявність спайок, зрощень. Після дослідження придатків матки визначають стан параметрію та дугласового простору — чи немає в них інфільтратів, чи вони не болючі. Наприкінці дослідження пальпують суміжні органи і стінки малого таза.

У деяких випадках, особливо у збуджених дітей, доводиться вдаватись до проведення ректально-абдомінального обстеження під наркозом, якщо до цього немає прямих протипоказань. Це не так шкідливо, як боротьба із перезбудженою хворою, що наносить їй психічну травму і перешкоджає отриманню всіх даних, необхідних для встановлення діагнозу.

У багатьох випадках такий об'єм обстеження є недостатнім, і виникає необхідність у проведенні вагіноскопії. Її виконують вагіноскопом (оптичний прилад). За допомогою цього апарата можна оглянути слизову оболонку вагіни, виявити наявність стороннього тіла. Проте слід зауважити, що

виконання цієї маніпуляції вимагає певних навичок, обережності, тому що невмілі дії можуть спричинити травматизацію. Проводити вагіноскопію необхідно лише у тих випадках, коли вона дійсно може дати цінні дані і при абсолютній відсутності протипоказань (гострий запальний процес). Ва-гіноскопічна картина за нормальних умов показує рівномірне забарвлення слизової оболонки вапни у ніжно-рожевий колір із жовтуватим відтінком, наявність відносно невеликої кількості слабо виражених складок, переважно у верхній частині вагіни. Можна побачити форму і величину вагінальної частини шийки матки. При огляді шийки матки слід не забувати про можливість наявності псевдоерозії, що не являє собою патології.


 
 

Цікаве

Загрузка...