WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Невідкладна допомога в гінекології - Реферат

Невідкладна допомога в гінекології - Реферат

симптом Гофштетера — наявність синьо-зеленого або синьо-чорного забарвлення шкіри в ділянці пупка;.

симптом Кушталова — шафранове (жовте) забарвлення шкіри долонь та підошов, особливо у ділянці пальців.

При розриві труби майже завжди наявна виражена картина внутрішньої кровотечі, яскрава симптоматика, тому, ретельно зібравши анамнез, лікар відразу може встановити діагноз. Проте інтенсивність внутрішньої кровотечі залежить від індивідуального розміщення судин, що живлять трубу, і деякі хворі після її розриву, незважаючи на біль у животі, запаморочення, можуть не відразу звернутися до лікаря. Разом з тим, відсутність вираженої симптоматики може ввести лікаря в оману. Хвороба прогресує, допомога віддаляється. Тому для підтвердження діагнозу перерваної позаматкової вагітності обов'язково слід робити пункцію заднього склепіння, при якій отримують кров. Проте необхідно пам'ятати, що у 10-15 % випадків пункція не підтверджує діагнозу. У такому випадку, якщо загальний стан хворої дозволяє, проводять ендоскопічне дослідження.

Підсумовуючи сказане, можна зробити висновок, що діагностика позаматкової вагітності може бути або дуже простою (при типовому перебігові захворювання за типом розриву маткової труби), або надзичайно складною, зокрема при трубному викидні, який називають "королем діагностичних помилок". Тому слід засвоїти чіткий діагностичний алгоритм щодо хворих із підозрою на позаматкову вагітність та певну клінічну тактику ведення.

Діагностика:

• збір анамнезу;

• зовнішній огляд з урахуванням перерахованих симптомів;

• внутрішнє дослідження;

• тест на вагітність;

• ультразвукова діагностика;

• пункція черевної порожнини через заднє склепіння;

• за показаннями у складних випадках кульдоскопія або лапароскопія.

Тактика ведення. Кожна жінка з підозрою на позаматкову вагітність повинна бути госпіталізована і перебувати в стаціонарі до встановлення клінічного діагнозу — підтвердження або спростування підозри на ектопічну локалізацію плідного яйця.

Рідкісні форми позаматкової вагітності

До форм позаматкової вагітності, що рідко зустрічаються, належать:

яєчникова вагітність, інтралігаментарна вагітність, черевна вагітність, шинкова вагітність та вагітність у рудиментарному розі матки.

Яєчникова вагітність. При такій локазації вагітність розвивається або безпосередньо у фолікулі (фолікулярна вагітність), або на поверхні яєчника. Прогресування вагітності супроводжується болем за рахунок розтягнення очеревини, що покриває яєчник. Переривання настає у ранні терміни. У рідкісних випадках вагітність може досягати пізніх термінів.

Черевна вагітність буває первинна та вторинна. При первинній плідне яйце імплантується безпосередньо у черевній порожнині — на очеревині, сальнику, петлях кишечника, печінці. Вторинна черевна вагітність розвивається в результаті реімплантації у порожнині малого таза плідного яйця, що вийшло з маткової труби внаслідок трубного викидня. Черевна вагітність може перериватися у ранні терміни, викликаючи картину "гострого живота", але описані випадки доношування її до кінця. Плід пальпується безпосередньо під черевною стінкою, чітко прослуховується його серцебиття, дещо збільшена матка визначається окремо від плода. Можливе народження живої доношеної дитини. Операція полягає у видаленні плода та дитячого місця оперативним шляхом, причому виникають значні технічні труднощі, пов'язані з відділенням плаценти від внутрішніх органів.

Міжзв'язкова (інтралігаментарна) вагітність. Якщо при трубній вагітності ворсини хоріона ростуть не у бік черевної порожнини, а у бік широкої зв'язки матки, розшаровуючи її, плідне яйце потрапляє у простір

між листками lig. latum uteri і продовжує розвиватися між ними. Плідне яйце, захищене листками широкої зв'язки, може розвиватися до пізніх термінів або навіть доношуватись (рис. 81), проте значно частіше відбувається переривання такої вагітності у терміні 2-3 місяців. При перериванні утворюється велика гематома, а якщо листки широкої зв'язки руйнуються внаслідок проростання ворсин хоріона, виникає кровотеча в черевну порожнину.

Вагітність у рудиментарному розі матки. Зачатковий (рудиментарний) ріг матки може мати сполучення з основною порожниною, у такому випадку туди може потрапити запліднена яйцеклітина та настати вагітність (рис. 82). Прогресуюча вагітність особливої симптоматики не дає. При пальпації визначається пухлиноподібний утвір, зв'язаний з маткою, іноді на ніжці, рухомий, неболючий. М'язовий шар рудиментарного рогу розвинутий недостатньо порівняно з міометрієм, але значно краще порівняно із стінкою маткової труби, тому вагітність у рудиментарному розі переривається у пізніші терміни. Кровотеча при такій локалізації ектопічної вагітності буває значною, тому дуже важливо швидко транспортувати жінку в лікувальний заклад, діагностувати захворювання та прооперувати хвору.

Лікування. Відразу після встановлення діагнозу слід вирішувати питання про оперативне втручання. При госпіталізації в стаціонар хворій негайно визначають групу крові, резус-фактор, щоб відразу можна було розпочати боротьбу з крововтратою та шоком. Кількість перелитої крові визначається крововтратою та загальним станом хворої.

Об'єм операції полягає у видаленні ураженої маткової труби. Останнім часом з метою збереження репродуктивної функції жінки проводять консервативно-пластичні операції. При відсутності виражених анатомічних змін

у трубі та задовільному стані жінки видаляють плідне яйце з труби, трубу зашивають. Під час операції, якщо переривання вагітності відбулося нещодавно, кров не гемолізована, є необхідність у негайному переливанні крові, можна проводити реінфузію крові, забраної із черевної порожнини.

Важливе значення має реабілітація хворої у післяопераційному періоді — фізіотерапія, введення біостимуляторів. Після проведення органо-зберігаючих операцій необхідно подбати про відновлення прохідності прооперованої труби шляхом гідротубації. Бажано провести 2-3 курси реабілітаційної терапії протягом шести місяців з наступним санаторно-курортним лікуванням.

АПОПЛЕКСІЯ ЯЄЧНИКА

Апоплексія яєчника — це крововилив у паренхіму яєчника, який супроводжується кровотечею у черевну порожнину.

Причини апоплексії чітко не встановлені. Вона може розвиватись у будь-який день оваріально-менструального циклу чи після затримки менструації, але частіше в середині циклу. Провокуючими чинниками можуть бути статевий акт, травма живота, оперативне втручання, механічне стискання судин пухлиною таза.

Клініка. Захворювання розпочинається раптово, появою гострого болю, частіше в одній із здухвинних ділянок, який невдовзі поширюється на весь живіт та іррадіює у пряму кишку, пахову ділянку, крижі, ногу. З'являються симптоми внутрішньої кровотечі, шок із втратою притомності. Температура тіла нормальна. При пальпації живота відзначають його здуття, болючість у нижній половині з одного або з обох боків.

Діагностика. Попередній діагноз встановлюють на основі ретельно зібраного анамнезу, скарг. Враховують початок захворювання, дані об'єктивного обстеження, а також вагінального дослідження.

Бімануальне дослідження дає можливість установити гінекологічну природу захворювання. Констатують нависання (у випадку сильної кровотечі) і болючість вагінальних склепінь. Зміщення шийки викликає сильний біль. Матка здебільшого нормальних розмірів, а в ділянці придатків з одного боку визначається болючість, збільшений, нерідко кістознозмінений яєчник.

Часто при апоплексії встановлюють діагноз позаматкової вагітності, тому що симптомів, характерних для апоплексії, немає.

Диференціальна діагностика проводиться із позаматковою вагітністю, апендицитом; здійснити її необхідно, оскільки при позаматковій вагітності оперативне втручання обов'язкове, тоді як при апоплексії — не завжди.

При диференціальній діагностиці апоплексії яєчника з позаматковою вагітністю звертають увагу на те, що при апоплексії немає ознак вагітності. Позаматкова вагітність частіше виникає після затримки менструації (не завжди!). Біль в обох випадках виникає різко, іррадіює у ті ж ділянки, але при позаматковій вагітності виражений френікус-симптом, тоді як при апоплексії він трапляється рідко.

При апоплексії менше виражені перитонеальні явища, а також симптоми внутрішньої кровотечі. Проте чітких критеріїв, за якими можна відрізнити апоплексію яєчника від порушеної позаматкової вагітності, особливо якщо вона переривається за типом розриву труби, немає. Тому тактика повинна визначатися загальним станом хворої.


 
 

Цікаве

Загрузка...