WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Невідкладна допомога в гінекології - Реферат

Невідкладна допомога в гінекології - Реферат

Реферат на тему:

Невідкладна допомога в гінекології

У гінекологічній практиці трапляються захворювання, що потребують невідкладної допомоги. Передусім це захворювання, що супроводжуються кровотечею: позаматкова вагітність, апоплексія яєчника (внутрішня кровотеча), аборт у ходу чи неповний аборт, шийкова вагітність, дисфункціональні маткові кровотечі, кровотечі при підслизовій фіброміомі матки, травмах статевих органів (зовнішні кровотечі). Невідкладної допомоги вимагають також перекрут ніжки кістоми, розрив піосальпінкса. Нерідко не лише здоров'я, а й життя жінки залежить від того, наскільки швидко і правильно лікар зорієнтується у ситуації і застосує правильні організаційні та лікувальні заходи.

ПОЗАМАТКОВА ВАГІТНІСТЬ

Позаматковою, або ектопічною, називається вагітність, яка настає внаслідок імплантації плідного яйця поза межами порожнини матки.

Позаматкова вагітність — одне із найбільш серйозних гінекологічних захворювань, оскільки переривання її супроводжується значною внутрішньочеревною кровотечею і вимагає надання невідкладної допомоги.

Етіологія. Серед причин, що призводять до порушення транспортування яйцеклітини, а відтак до позаматкової вагітності, основними є анатомічні зміни в тканинах маткових труб, що виникають внаслідок запальних процесів. Запалення слизової оболонки, її набряк та наявність запального ексудату у гострій та хронічній фазі викликають зміни функції маткових труб, пов'язані з утворенням зрощень, спайок, перегинів труби, закриття її ампулярного кінця. Ураження м'язової оболонки та зміни іннервації труб призводять до порушення їх перистальтики і затримки просування заплідненого яйця. Значні анатомічні зміни у стінці труби або в навколишніх тканинах викликають перенесені аборти, оперативні втручання на органах малого таза. Позаматкова вагітність часто трапляється у жінок з генітальним інфантилізмом (звивисті та тонкі труби уповільнюють просування яйцеклітини), ендометріозом, пухлинами матки та її придатків. Підвищує

ризик ектопічної вагітності застосування внутрішньоматкових контрацептивів Є наукові дані про те, що токсичний вплив ексудату в трубі при хронічному її запаленні призводить до прискореного дозрівання трофоблас-та, тому активізуються протеолітичні ферменти, і імплантація настає до надходження плідного яйця у матку. При сповільненому розвитку трофобласта яйце імплантується у нижніх відділах матки (передлежання плаценти) або поза межами порожнини матки у її шийці (шийкова вагітність).

Класифікація позаматкової вагітності. Залежно від того, де імплантувалось плідне яйце, розрізняють: трубну вагітність, яєчникову вагітність, черевну вагітність, вагітність у рудиментарному розі матки, а також інтралігаментарну (між листками широкої зв'язки матки) та шийкову вагітність.

У переважній більшості випадків (98,5 %) трапляється трубна вагітність — інтерстиціальна — в інтерстиціальній частині труби, істмічна — у перешийку і ампулярна — в ампулярній частині (рис. 76).

За клінічним перебігом розрізняють прогресуючу позаматкову вагітність та порушену. Переривання позаматкової вагітності буває за типом трубного аборта та за типом розриву маткової труби (рис. 77-80).

Перебіг позаматкової вагітності. Після імплантації плідного яйця в організмі жінки розпочинаються зміни, притаманні нормальній матковій вагітності: в яєчнику розвивається жовте тіло вагітності, у матці утворюється децидуальна оболонка, під впливом гормонів, що продукує яєчник, матка розм'якшується та збільшується у розмірах, як і має бути при вагітності. Виробляється хоріонічний гонадотропін, який можна виявити відповідними дослідженнями, тест на вагітність позитивний. У жінки є гадані ознаки вагітності: нудота, зміни апетиту тощо.

Плідне яйце, що імплантувалося в ендосальпінксі, проходить ті самі стадії розвитку, що й при матковій вагітності. Утворюються ворсини хоріона, вони вростають спочатку у слизову оболонку труби, потім, не знаходячи достатніх умов для розвитку, у її м'язову стінку. У міру збільшення плідного яйця стінки труби розтягуються. Ворсини хоріона, проростаючи все глибше й глибше, викликають її руйнування, утворюється шар фібриноїдного некрозу. За образним висловом Werth, "плідне яйце риє собі у стінці труби не тільки гніздо, а й могилу". Стінка маткової труби не може створити плодові сприятливих умов для розвитку, тому в межах 4-7 тижнів відбувається переривання позаматкової вагітності.

Трубна вагітність переривається за типом розриву маткової труби або за типом трубного викидня, залежно від того, в який спосіб плідне яйце виходить у черевну порожнину. При розриві маткової труби руйнування її стінки відбувається не внаслідок механічного її розтягнення і розриву, а швидше внаслідок роз'їдання ворсинами хоріона. При перериванні за типом трубного викидня відбувається відшарування плідного яйця від стінок труби та його зганяння у черевну порожнину через ампулярний кінець.

Прогресуюча позаматкова вагітність

До появи ознак переривання ектопічну вагітність діагностують порівняно рідко. Важкість діагностики пов'язана з тим, що жодних симптомів, які відрізняли б її від маткової вагітності, немає. Іноді жінок турбують больові відчуття внизу живота. При бімануальному дослідженні можна пропаль-пувати збільшену трубу, але це не завжди вдається, оскільки лише на кінець другого місяця вона досягає розмірів курячого яйця, а м'яко-еластична консистенція утвору не дає можливості чітко його пальпувати.

Диференціальну діагностику прогресуючої позаматкової вагітності проводять із матковою вагітністю ранніх термінів, кістою, кістомою яєчника, гідросальпінксом. При кістомі яєчника збоку від матки так само, як і при прогресуючій трубній вагітності, пальпується еластичний утвір, проте матка при цьому не збільшена, реакція на хоріонічний гонадотропін (ХГ) негативна. Затримки менструації немає. При гідросальпінксі у ділянці придатків також визначають ковбасоподібний еластичний утвір, матка не збільшена, на затримку менструації жінка не вказує, реакція на ХГ негативна.

Утруднення в діагностиці виникають тому, що за рахунок розвитку децидуальної оболонки та гіпертрофії м'язових волокон деякий час продовжує збільшуватись матка, проте відстає у розмірах від очікуваних для даного терміну вагітності.

Тести для визначення хоріонічного гонадотропіну в таких випадках дають можливість констатувати наявність вагітності, не даючи відповіді на питання про її локалізацію. У деяких випадках можна встановити діагноз прогресуючої позаматкової вагітності за допомогою ультразвукового дослідження — в порожнині матки при цьому відсутній ембріон. Підтвердити діагноз можна за допомогою лапароскопії (рис. 77). При підозрі на прогресуючу позаматкову вагітність необхідна термінова госпіталізація для комплексного обстеження і спостереження. Хвора повинна перебувати під ретельним наглядом медичного персоналу. Про найменші зміни у стані жінки, появу нових симптомів, особливо таких, що можуть свідчити про внутрішню кровотечу, слід повідомити чергового лікаря.

Відразу ж після прийняття у стаціонар такій пацієнтці необхідно визначити групу крові, а також резус-фактор.

Трубний аборт

Клініка. При трубному аборті відбувається відшарування плідного яйця від стінки труби і вигнання його в черевну порожнину (рис. 78). Клініка трубного аборта проявляється переймоподібним болем, що локалізується в одній із здухвинних ділянок та іррадіює у стегно, пряму кишку, крижі. Іноді виникає біль у надключичній ділянці — френікус-симптом. Якщо плідне яйце виганяється із труби відразу, це іноді супроводжується досить значною крововтратою, запамороченням і непритомністю. Іноді відшарування плідного яйця на деякий час припиняється, біль перестає турбувати, проте невдовзі відновлюється. Це може повторюватися кілька разів, тоді трубний аборт триває довго. Кров, що виливається з труби, накопичується у матково-прямокишечному просторі і викликає відчуття тиску на пряму кишку.

Виділення із зовнішніх статевих органів мають "мажучий" характер, бувають бурого або коричневого кольору. Іноді виходять обривки децидуальної оболонки, а деколи вона виходить цілком, нагадуючи собою відбиток порожнини матки.

Діагностика. Діагноз трубного аборта встановити не завжди легко. Велике значення має ретельно зібраний анамнез. Присутні сумнівні та імовірні ознаки вагітності. Відзначається анемія, при інтенсивній крововтраті знижується артеріальний тиск, прискорюється пульс. Живіт здутий, участь його в акті дихання обмежена. У бокових відділах живота визначається притуплення перкуторного звуку, при пальпації — симптоми подразнення очеревини.

При огляді дзеркалами виявляють ціаноз слизової піхви і шийки матки, характерні описані вище виділення. Бімануальним дослідженням можна виявити таке: матка збільшена, проте не відповідає терміну затримки менструації, ділянка перешийка розм'якшена, рухи шийкою болючі. У ділянці придатків з одного боку можна пальпувати утвір еластичної консистенції з нечіткими контурами. Заднє склепіння згладжене або навіть випнуте.


 
 

Цікаве

Загрузка...