WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Переломи верхньої щелепи. Клініка, діагностика, лікування. Переломи виличної кістки і дуги, кісток носа. Поєднана травма - Лекція

Переломи верхньої щелепи. Клініка, діагностика, лікування. Переломи виличної кістки і дуги, кісток носа. Поєднана травма - Лекція

Лекція

Переломи верхньої щелепи. Клініка, діагностика, лікування. Переломи виличної кістки і дуги, кісток носа. Поєднана травма.

П Л А Н

1. Класифікація переломів верхньої щелепи

2. Клінічні прояви.

3. Види транспортної імобілізації.

4. Лікування переломів верхньої щелепи.

5. Класифікація переломів виличної кістки і дуги.

6. Діагностика.

7. Лікування хворих з переломами виличної кістки і дуги

Переломи верхньої щелепи відносяться до числа найбільш важких

Пошкоджень кісток лицевого черепа. Частота переломів верхньої щелепи коливається в широких межах (від 2,9 до 20,3% всіх переломів щелеп).

На підставі особливостей анатомічної будови верхньої щелепи, а також експериментів, проведених Ле-Фором (1901 р.) і клінічних спостережень були встановлені: лінії слабкості, за якими найбільш часто наступають переломи верхньої щелепи.

Розрізняють три основні типи переломів верхньої щелепи за Ле-Фором:

Ле-Фор І - перелом тіла щелепи в горизонтальній площині, при якому відламується дно верхньощелепної пазухи, дно носа. При двобічному переломі проходить горизонтальний перелом перегородки носа. Лінія перелому проходитьвід краю грушовидного отвору горизонтально позаду вище альвеолярного паростка до горба в. щелепи і до криловидного паростка клиновидної кістки.

Ле-Фор II - лінія перелому проходить горизонтально через носові кістки, переходить на внутрішню поверхню очниці і доходить по ній до нижньої очної щілини. Далі йде по нижній стінці очниці попереду, перетинає нижньоочний край поблизу від скулощелепового чи по ньому і вздовж шва переходить з передньої стінки верхньої щелепи до нижнього відділу криловидного паростка. При двобічному переломі в.щ. по другому типу завжди ламається перегородка носа в вертикальному напрямі і дещо спереду назад. Цей перелом називають щелепово-лицеве роз`єднання.

Ле-Фор ЕП - ще називається черепно-лицевим роз`єднанням, так як вся верхня щелепа з виличною кісткою відділяється від основи черепа. Лінія перелому при цьому типу перелому проходить поперечно через носові кістки, переходить на внутрішню стінку очниці і доходить до нижньоочної щілини, далі від неї лінія зламу проходить по зовнішній стінці очниці, пересікає зовнішній край очниці по лобно-виличному шву чи поблизу нього і йде позаду, до верхнього відділу криловидного паростка клиновидної кістки, який відділяється разом з верхньою щелепою. Спостерігається перелом скроневого паростка виличної кістки біля вилично-скроневого шва.

Деколи спостерігаються змішані переломи, коли з одної сторони може виникнути перелом по другому, а з іншої - по третьому типу. Крім того, деколи бувають однобічні переломи в/щелепи, коли щілина проходить ближче до середньої лінії між правою і лівою верхньощелеповими кісткам.

Тепер часто використовується термін "переломи середньої зони лицевого скелету". Межами середньої зони лицевого скелету є:

зверху - верхньоорбітальна лінія;

знизу - лінія змикання зубних рядів, в цю зону входять також кістки, носа, стінка орбіти, виличні кістки і дуги, власне, верхня щелепа.

При однобічному переломі зміщується та щелепа (частина в.щ.), яка знаходиться на стороні удару, при двобічному переломі зміщуються обидві щелепи. При цьому вони, як правило, опускаються донизу, деколи настільки, що впираються в зуби нижньої щелепи при відкритому чи напіввідкритому роті і зсуваються дозаду. При цьому передній відділ верхньої щелепи спускається значно менше, ніж задні відділи верхньої щелепи, навіть при суббазальних переломах або повному черепно-лицевому роз`єднанні (Ле-Фор III). Це пояснюється двома причинами:

1) тягою латеральних криловидних м`язів, які беруть початок в ділянці горбів верхньої щелепи;

2) власною масою (вагою) кісткового масиву верхньої щелепи. При стисканні обличчя між двома твердими предметами, падінні з великої висоти обличчям донизу і при деяких інших видах травм, зміщення верхньої щелепи переважно поєднюється зі зміщенням виличних і носових кісток, розривом м`яких тканин обличчя і голови. Деколи одна або обидві щелепи розходяться в сторони, цесвідчить про повне порушення зв`язків верхньої щелепи з іншими кістками обличчя і основою черепа, про порушення зв`язку по лінії підннебінного шва.

В таких випадках повному відділенню верхньої щелепи заважають м`які тканини, за допомогою яких вона і утримується. Деколи спостерігається вклинення верхньої щелепи (частини з одної сторони) в інші кістки. І тоді треба прикласти велике зусилля, щоб змістити всю чи половину верхньої щелепи. Між цими двома крайніми ступенями рухомості верхньої щелепи, звичайно, є і середня, коли уламки чи самі щелепи зміщуються в передньозадньому, бокових і вертикальному напрямах при прикладанні дуже незначного зусилля.

Скарги хворого на загальну слабкість, головокружіння, блювоту, нудоту - ці скарги присутні при наявності струсу мозку. Скарги на болі в ділянці верхньої щелепи, які посилюються при змиканні зубів і пережовуванні їжі, болі з ділянці носа будуть при переломах по Ле-Фор II і III. В зв`язку з множинними розривами слизової оболонки носа, переломом перегородки кореня носа скарги на утрудненість дихання через ніс, кровотечу з носа, порушення нюху. Неправильний контакт зубів.

За рахунок зміщення верхньої щелепи донизу, наявності крововиливів, набряків (Ле- Фор II, III), набряку верхньої губи, шок (Ле-Фор І) скарги на порушення конфігурації обличчя.

Внаслідок звисання м`якого піднебіння при значному зміщенні дозаду скарги на відчуття стороннього тіла в роті, в горлі, утруднене ковтання.

При зміщенні в.щ. донизу разом з очними яблуками, що спостерігається при переломі по Ле-Фор III, скарги будуть на порушення гостроти зору і диплопію.

З причини травмування підочного нерва (Ле-Фор II) скарги на оніміння шкіри в підочні ділянці, в губи і крила носа.

При зборі анамнезу уточнюється час і обставини одержання травми, вид ранячого предмету (дерево, скло, метал і т.п.) напрям удару, місце прикладання сили. Треба вияснити, чи не втрачав хворий свідомість, чи пам`ятає події до травми, в момент її, після неї - (Дежев`ю) - ретроградна амнезія.

Чи не було нудоти, блювоти, кровотечі з вух. Слід уточнити чи не перебував хворий в момент травми в стані алкогольного сп`яніння, яка допомога була надана хворому після травми оточуючими людьми чи бригадою швидкої допомоги. Треба знати чи не було у потерпілого до травми деформації обличчя, косоокості та інших порушень зору і нюху. Чи не має у хворого алергії до медикаментів. Анамнез збирається шляхом опитування пацієнта чи супроводжуючих його осіб. Звернути увагу на мову хворого (чи розбірлива чи немає гугнявості). Порушення мови може бути при парезі, м`якого піднебіння, при пошкодженні твердого піднебіння. Об`єктивне обстеження - загальний статус: виявити симптоми, які вказують на можливу асфіксію, кровотечу, шок, пошкодження головного мозку, внутрішні крововиливи, пошкодження інших кісток скелету ( в т.ч. мозкового черепа). Про це можуть свідчити похолодання і блідність шкірних покровів, синюшність, блідість слизових оболонок; АТ, пульс, частота і глибина дихання, вираз очей і обличчя, положення хворого в ліжку (на ношах), ширина зіниць, реакція їх на світло.

Місцевий статус - прн зовнішньому обстеженні візуально звернути увагу на:

1) вираз обличчя (воно буде сплющене або порушення симетрії);

2) крововилив в м`які тканини (часто в нижні і верхні повіки- Ле-Фор ІІ, симптом окулярів (Ле-Фор III).

3) Зміна конфігурації обличчя хворого при зміні положення:

при зміні з горизонтального в вертикальне наступає подовження обличчя, а при переході з вертикального в горизонтальне - сплющення його і деяке вкорочення. При стисканні зубів - зміна положення очних яблук (їх зміщення). Причому при Ле-Фор І - подовження нижньої третини обличчя, опускання шкірної перегородки носа; при II і III – подовження, чи вкорочення середньої третини обличчя.

4) локалізація, і характер ран м`яких тканин обличчя - рвані рани, рвано-забійні, різані, рубані та інші.

5) кровотеча і лікворея з носа, порожнини рота, вух - при змочуванні в витікаючій рідині марлі утворюється червона пляма (кровотеча) червона пляма з блідо-жовтуватою каймою (кровотеча і лікворея). Наявність ліквореї свідчить про перелом основи черепа.

6) лікворея з носа (диференціювати з ринореєю).

Симптом хустинки: носову хустинку змочити виділеннями з носа. Якщо це лікворея - хустинка при підсиханні залишається м`якою, якщо носові виділення - жорсткою. При цьому про лікворею свідчить факт посилення витікання рідини з носа при нахилі голови вперед і вниз, натуженні чи стисненні вен шиї пальцями.

б) пальпаторно. 1. через набряклі тканини прощупайте кісткову деформацію, кісткові виступи - при Ле-Фор І - буде болючість в нижньому відділі підочних ділянок, Ле-Фор II - деформація і біль, кістковий виступ в ділянці надперенісся і нижнього краю орбіти, III - деформація, кістковий виступ, біль в ділянці надперенісся, вилично-лобних швів і виличних дуг.

2. необхідно вміти відрізнити крепітацію пухирців повітря в тканинах (повітряна емфізема) від крепітації, виникаючої внаслідок переміщення і тертя кісткових уламків. Для цього треба зібрати двома пальцями м`які тканини в складку, намагаючись мінімально тиснути на кістку. Виникаюче при цьому характерне поскрипування вказує на емфізему, яка виникає при переломах по типу Ле-Фор І і Ле-Фор II.

3. перевірити стан регіонарних лімфовузлів - на 2-3-й день після травми майже завжди збільшені.

в) визначення больової чутливості шкіри в підочних ділянках, ділянці верхньої губи і крил носа - буде пониження в зоні інервації підочного нерва при переломі по Ле-Фор II.

2. Обстеження порожнини рота - присінок рота.

а) візуально: 1. крововиливи, садна, рвані ради при Ле-Фор І будуть по перехідній складці вздовж всього зубного ряду, II - тільки в ділянці молярів і премолярів. 2. часто спостерігається пошкодження зубів і альвеолярного паростка - зуби і альвеолярні паростки зміщені, часто перелом коронок зубів.

3. контакт зубів - типово -контактують тільки моляри; але може бути зсув з сторону. Прикус прямий або зворотний.


 
 

Цікаве

Загрузка...