WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Операція видалення зуба - Лекція

Операція видалення зуба - Лекція

Лекція

Операція видалення зуба

План

1. Покази і протипокази до операції видалення зуба.

2. Інструментарій для видалення зубів.

3. Техніка операції видалення зуба.

4. Догляд за післяопераційною раною.

5. Ускладнення операції видалення зубів.

І. ПОКАЗИ ДО ВИДАЛЕННЯ ЗУБА.

I) Загальні

При яких прояви паталогічного стану організму, викликані хворим зубом як джерелом інфекції, виступають на перший план (Д.Е.Танфильев, 1966). Такими станами являються:

I. офтогенний хроніосепсис і одонтогенна хронічна інтоксикація, вони проявляються загальною слабкістю, недомаганням хворого, швидко наступаючою втомою (розумовою і фізичною), зниженням апетиту, субфібріальною температурою і зміною крові (лейкоцитоз, підвищення ШОЕ і ін.);

2. одонтогенне захворювання будь-якого органу чи системи в організмі (ендокарду, міокарду, нирок, кістки, нервової системи і т. д) зазвичай ці эахворювання проявляються на фоні хроніосепсису. Місцеві покази можна поділити на п`ять груп:

- санаційні;

  1. функціонально-санаційні;

  2. санаційно-протетичні і ортодонтичні;

- косметичні;

  1. комплекс місцевих показів.

Під санаційними показами до видалення зуба розуміють такі покази, які диктують наявністю одонтогенних захворювань періодонту, кістки чи періосту щелепи і не можуть бути радикально поліковані без видалення зуба; до таких захворювань належать:

-хронічний гранулюючий чи гранульоматозний періодонтит при наявності непрохідності каналів коренів чи при неможливості провести реплантацію зуба чи резекцію або резекцію верхівки його кореня;

-гострі гнійні періодонтити при умові неможливості забеспечити відтік гною із періодонту через непрохідний чи звивистий канал кореня;

- гострі гнійні одонтогенні остеомієліти щелеп.

Видаленню підлягають розрушені молочні зуби чи їх корені, якщо навколо них має місце хронічний, з періодонтичними загостреннями, запальний процес. Це необхідно зробити для профілактики втягнення в запалення зачатків постійних зубів.

Функціонально-санаційні показники до видалення зуба стосуються тих випадків, коли неправильно розташований зуб (найчастіше - зуби мудрості і ікла) травмує сиизову оболонку щоки чи крилощелепової складки, викликаючи больові відчуття і цим затруднює функцію псування; коли зверхкомплектний зуб нахилений в присінок рота чи в бік язика і травмує слизову оболонку губи чи язика, що затруднює прийом їжі, вимову.

В усіх випадках травмування слизової оболонки порожнини рота зубами, їх видаляють, так як багаторазове травмування може привести до розвитку раку слизової оболонки порожнини рота.

За санаційно-протетичними і ортодонтичними показами видаляють:

- одиночні зуби, що заважають нормальній стабілізації знімного протезу;

- гангренозні корені зубів, які не можуть бути запломбовані і не використовуються для опори знімного чи незнімного претезу;

- зуби, що висунулися через відсутність антагоністів (феномен Попова-Годона), тобто зуби, що заважають утворенню нормальної оклюзійної кривої;

- постійні шості зуби у дітей, якщо ці зуби зруйновані, видаливши їх, лікар забезпечує місце для прорізування і правильного артикулювання нижнього сьомого зуба;

- четверті постійні зуби, шо заважають ортопедичному пересуванню передньої групи зубів (різців і кликів).

За косметичними показами видаляють: надкомплектні зуби, аномалійно розташовані зі зміненою формою; зуби, що спотворюють зовнішній вигляд обличчя, особливо при посміщці.

Серед перелічених показів де виладення зуба абсолютними є лише наростаючі симптоми запалення в періодонті і кістці; всі решту - покази являються відносними.

Протипокази до видадення зуба

Протипокази можна поділити на загальні і місцеві, тимчасові (відносні) і постійні (абсолютні).

Загальні протипокази, зазвичай, бувають тимчасовими, що пов'язані з декомпенсацією серцево-судинної системи; після загальнотерапевтичної підготовки хворого до видалення зуба, (тобто після зняття явищ декомпенсації) воно може бути здійснене в умовах стаціонару.

Абсолютними загальними протипоказами до видадення зуба служать слідуючі стани:

I) перші дні при гострому інфаркті міокарду і наступні дні, якщо інфаркт супроводжується повторними приступами стенокардії і серцевої астми.

2) ускладнення інфаркту повторними колапсоідними станами і гострою аневризмою шлуночка серця.

3) гіпертонічні кризи.

Відносними (тобто тимчасовими) загальними протипоказами до операції є:

I) хронічна недостатність серця і частими повторними приступами стенокардії і серцевої астми.

2) хронічна аневризма серця.

3) підгострий септичний ендокардит зі схильністю до тромбоемболій. В цих випадках необхідно госпіталізувати хворого в терапевтичний стаціонар і вирішувати питания про видалення зуба відповідного лікування і консультації з терапевтом.

До тимчасових загальних протипоказів відносяться також органічні і функціональні ураження нервової системи (епілепсія, психози, істерія і т.д.). Після консультації з лікарем-спеціалістом і відповідної медикаментозної підготовки можна проводити видалення зуба і у цих хворих.

При захворюваннях крові (гемофілія, хвороба Верльогофа і ін.) хворого потрібно госпіталізувати в гематологічне відділення для підготовки до видалення зуба.

При вагітності на 1-3, 8-9 місяцях також потрібно утриматись від видалення зубів.

Загальним тимчасовим протипоказом є наявність будь-якого інфекційного захворювання, що здатне зменшити імунобіологічну активність організму (грип, ангіна, тиф і т.д).

Місцеві протипокази

До групи тимчасових місцевих протипоказів відносять слідуючі захварювання:

1). хвороби слизової оболонки рота і зіва (стоматит, гінгівіт, ангіна, дифтерія);

2) молочні зуби у дорослих не підлягають видаленню, якщо не передбачається (судячи по ренгенограмі) заміна їх постійними;

3) необхідно проявляти обережне відношення до молочних хворих корінних зубів. Передчасне їх видалення може відбитися як на розвитку щелеп, так і на термінах і місці прорізування зубів постійного прикусу.

В групу абсолютних місцевих протипоказів до видалення зубів входять слідуючі:

  1. розташування підлягаючого видаленню зуба в ділянці злоякісної пухлини альвеолярного відростка і тіла щелепи (рак, саркома);

  2. розташування зуба на верхній щелепі, в якій слизова оболонка верхньощелепової пазухи уражена раком;

3) розташування зуба в ділянці ураження щелепи гемангіомою.

2. ЩИПЦІ ДЛЯ ВИДАЛЕННЯ ЗУБІВ.

В щипцях для видадення зубів розрізняють:

1) щипці, необхідні для захоплення коронки зуба чи кореня. Щічки щипців влаштовані відповідно анатомічній будові зуба;

2) ручки, за які тримають щипці і прикладають зусилля для захоплення зуба;

3) замок, що знаходиться між ручками і щічками щипців і з`єднюють обидві половини щипців.

Існують різні щипці в залежності від груп зубів, для яких вони призначені. Розрізняють:

I) щипці для верхніх і нижніх зубів;

2) шипці для видадення різців і ікол, для малих корінних і великих корінних зубів;

3) щипці для правої і лівої половини щелепи.

Щииці для видалення певної групи зубів розрізняють за рядом ознак:

1) Ознака кута. У щипців для видалення верхніх зубів вісь щічок і ручок співпадає чи кут між ними приблизно дорівнює двом прямим кутам. В щипцях, що призначені для видалення великих корінних зубів чи коренів на верхній щелепі, осі щічок і ручок паралельні чи майже паралельні. У щипців для видалення нижніх зубів кут між щічок і ручок приблизно дорівнює прямому.

Щипці для видалення нижніх зубів можуть бути зігнуті по ребру чи по площині.

2) Ознака вигину ручок.

Для видалення середніх зубів на верхній щелепі застосовують прямі щипці, тобто, щипці, у яких ручки знаходяться в одній площині зі щічками щипців. При видаленні верхніх малих і великих корінних зубів застосовують щипці, що мають - подібний вигин. Такий вигин дозволяє вільно накласти щипці на боковий зуб, коли нижня щелепа не заважає рухові щипців і виконати одне із правил: вісь зуба, що видаляють, і щічок щипців повинна співпадати. Для видалення верхніх третіх великих корінних зубів застосовують щипці, що мають штикоподібний вигин (байонетні щипці). Щипці, зігнуті по площині, призначені для видалення нижніх великих корінних зубів, коли рот хворого погано відкривається.


 
 

Цікаве

Загрузка...