WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Операції при новоутворах язика - Лекція

Операції при новоутворах язика - Лекція

Лекція

Операції при новоутворах язика

В тканинах язика спостерігається розвиток самих різноманітних доброякісних і злоякісних пухлин (папіломи, фіброми, ангіоми, рак та ін.). Видалення невеликих доброякісних пухлин на поверхні язика не викликає труднощів. Їх висікають двома півмісячними розтинами слизової оболонки, що сходяться з частиною підслизового шару навколо пухлини.

Операції при фібромах язика. Фіброми, що локалізуються в товщі язика видаляють під інфільтраційною анестезією 0,5% -ним розчином новокаїну через повздовжні розтини. Під час операції один із асистентів за допомогою марлевої салфетки фіксує язик в потрібному положені. Інколи для цієї мети зручніше взяти язик на лігатуру або утримувати його язикотримачем.

Вибір місця розтину (спинка, бокова поверхня) залежить від топографічного розташування пухлини; його проводять в зоні найбільш близького прилягання пухлини до слизової оболонки язика.

Після розтину асистент невеликими гострими гачками розводить краї рани. Обережно проводять подальше розсікання тканин, які покривають пухлину. Пухлину вилущують зазвичай тупим шляхом – вузьким распатором, зімкнутими ножицями Купера і т.п. Після видалення пухлини здійснюють гемостаз, накладають 1-2 погружних шви кетгутом. Щоб уникнути прорізання швів в післяопераційному періоді краї рани слизової оболонки на спинці язика доцільно зшивати матрацними швами. В ділянку операційного втручання вводять 100-150 тис. ОД пеніциліну.

Операції при гемангіомах язика. Ці пухлини можуть мати різноманітну локалізацію і різноманітну поширеність, у зв'язку з чим і вирішується питання про їх хірургічне лікування. Невеликі гемангіоми, розташовані на боковій поверхні або на кінчику язика, підлягають оперативному видаленню. Операцію проводять під інфільтраційною анестезією 0,5%-ним розчином новокаїну. Пухлину висікають в межах здорових тканин. Під час операції асистент закутаними марлею пальцями обох рук стискує тканини язика по сусідству з розтином і тим самим зменшує кровотечу. Тканини по периферії від пухлини, яку висікають прошивають кетгутовими швами. Краї рани зближують, шви накладають шовком, охоплюючи при цьому і м'язевий шар. Кавернозні гемангіоми язика підлягають лікуванню прошиванням частими наскрізними швами шовком №4. Цей метод лікування може поєднюватися з введенням склерозуючих речовин і наступним висіченням частини язика, яка склерозована.

В окремих випадках великих кавернозних і капілярних ангіом язика, а також при дермоїдних кістах язика (мал....) ми з успіхом проводимо лікування оперативним шляхом. Таке лікування, однак, можливо, і доцільно, здійснювати тільки при певних умовах, при яких виключаються небезпечні для життя кровотечі і аспірація крові. Ми досягаємо цього наступними заходами.

Спершу хворому накладають трахеостому, вводять трахеостомічну трубку, через яку дають ендотрахеальний наркоз, і туго тампонують глотку. Трахеостомія забезпечує в подальшому нормальне дихання в умовах вираженого післяопераційного набряку тканин у верхній частині зіву і гортані. Операції виконують в умовах гіпотермії або гіпотензії.

По краях кінчика язика накладають шовкові лігатури і виводять язик назовні. Операцію доцільно починати з клиновидного висікання язика, поскільки при вказаних гемангіомах він завжди буває збільшений в розмірах. Асистенти пальцями, закутаними марлею, стискують тканини поблизу кореня язика для зменшення кровотечі. Можна також застосовувати накладання петельного шва з товстого кетгута через всю товщину тканин кореня язика. Клиновидне розсікання хірург проводить гострим скальпелем через всю товщину язика з основою клина в ділянці кінчика язика. Через раневу поверхню, що утворилась, можна висікти гемангіоматозну тканину у товщі язика або провести прошивання пухлини.

Після ретельного гемостазу бокові клапті язика зближують і пошарово зшивають між собою кетгутом. Інколи виникає необхідність у додатковому висіченні пухлинних утворів на бокових поверхнях язика.

Під час операції визначають крововтрату (гравиметричним методом) і повністю її компенсують.

В післяопераційному періоді на протязі 1-1,5 тижнів хворого годують через шлунковий зонд, введений через ніс. Трахеотомічну трубку забирають через 5-6 днів після операції.

Слід пам'ятати, що переважна більшість кавернозних гемангіом обличчя, в тому числі язика, являються венозними пухлинами і тому перев'язка зовнішніх сонних артерій не дає ефекту з точки зору як зменшення гемангіоми, так і зменшення кровотечі під час операції.

Операції при раку язика. Рак язика займає видне місце (біля 2% всіх раків, біля 55% раку інших органів порожнини рота). Найбільш часто пухлина локалізується в задній або середній третині бокових поверхонь язика, рідше – в ділянці спинки, нижній поверхні, кореня і кінчика язика. У 95% хворих розвивається плоскоклітинний рак, частіше ороговіваючий.

План лікування раку язика повинен будуватися в залежності від локалізації пухлини, її форми (папілярна, виразкова, інфільртуюча), але головним чином у відповідності із стадією захворювання. Розрізняють 4 стадії хвороби:

І стадія – обмежена пухлина слизової оболонки і підслизового шару язика діаметром 0,5-1 см при відсутності клінічно визначених метастазів в регіонарних лімфатичних вузлах.

ІІ стадія – велика пухлина або виразка, вростаюча в товщу м'язевої тканини, але не переходить за середню лінію язика, без метастазів.

ІІІ стадія – пухлина або виразка, що розповсюджується за середню лінію язика і на тканини дна порожнини рота при наявності одиноких, обмежено рухомих, або множинних рухомих регіонарних метастазів.

ІУ стадія – пухлина або виразка, яка охоплює велику частину язика, що проростає в навколишні м'які і кісткові тканини, з наявністю множинних регіонарних, обмежено рухомих, або одиночних нерухомих метастазів, спаяних з нижньою щелепою. Пухлина може бути меньших розмірів, але при наявності нерухомих регіонарних або віддалених метастазів.

Більшість авторів признають доцільність комбінованого лікування раку язика, направлення якого такі:

  1. передопераційна телегаматерапія, інколи в поєднанні з внутрішньоротовою близькофокусною рентгенотерапією;

  2. радикальне висікання первинного вогнища;

  3. боротьба з метастазами пухлини за допомогою оперативних втручань на шиї або паліативного променевого лікування.

Оперативне втручання, що передбачає радикальне видалення первинного вогнища, доцільно проводити при І та ІІ стадіях захворювання, інколи і при ІІІ стадії, через 3-4 тижня після закінчення променевої терапії, коли стихають реактивні явища.

При локалізації ракової пухлини на боковій поверхні язика операція полягає в електроексцизії враженої половини язика (мал....). Знечулення – ендотрахіальний наркоз з інтубацією трахеї через ніс.

Для кращого доступу до операційного поля язик беруть на шовкову лігатуру через прокол тканин передньої третини язика на здоровій стороні, після чого язик максимально виводять назовні і фіксують в потрібному положенні. Тупим гачком асистент відтягує щоку в сторону, покращуючи огляд ураженої половини язика.

За допомогою крутої голки накладають петельний шов з товстого кетгута через всю товщу тканин кореня язика як можна дальше від задньої межі пухлини. Саме цим досягається зменшення кровотечі під час половинного висікання язика. Для цього ж можна попередньо перев'язати зовнішню сонну артерію на відповідній стороні.


 
 

Цікаве

Загрузка...