WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Організація лікувально-профілактичної допомоги дітям - Лекція

Організація лікувально-профілактичної допомоги дітям - Лекція

Для здійснення профілактичної роботи зі здоровими дітьми раннього віку в складі дитячої поліклініки організується кабінет профілактичної роботи з дітьми (кабінет здорової дитини).

У кабінеті здорової дитини працює чи фельдшер медична сестра, що пройшли підготовку по профілактичній роботі з дітьми і санітарно-просвітньою роботою з населенням.

Керівництво роботою кабінету здійснює завідувач одним з педіатричних відділень.

Медичний персонал кабінету здорової дитини працює під контролем головної (старшої) медичної сестри дитячої міської поліклініки.

Основними задачами кабінету здорової дитини є:

— пропаганда здорового способу життя в родині;

—навчання батьків основним правилам виховання здорової дитини (режим, харчування, фізичне виховання, загартовування, відхід і ін.);

— санітарна освіта батьків з питань гігієнічного виховання дітей, профілактики захворювань і відхилень у розвитку дитини.

У цих цілях медичний персонал кабінету здорової дитини:

— робить допомога дільничним лікарям-педіатрам у проведенні у кабінеті занять шкіл молодих матерів, батьків;

— проводить індивідуальні і колективні бесіди з батьками дітей раннього віку, видає їм пам'ятки і методичну літературу з питань охорони здоров'я дитини;

— навчає батьків методиці відходу за дітьми, організації режиму дня, віковим комплексам масажу, гімнастики, проведенню процедур, що гартують, технології готування дитячого харчування, правилам уведення докорму і прикорму;

Проводить роботу з профілактики рахіту в дітей, видає вітамін "Д" на будинок чи видає його в кабінеті, ставить пробу Сулковича по призначенню лікаря, організує кварцування дітей;

—-спільно з дільничним педіатром і дільничною медичною сестрою проводить індивідуальну підготовку дітей до надходження в дитячу дошкільну установу;

—навчає дільничних медичних сестер питанням профілактичної роботи з дітьми, методиці масажу, гімнастики, що гартують процедур і ін.;

—повідомляє дільничним лікарям-педіатрам і медичним сестрам про виявлені порушення в розвитку дитини і помилках, що допускаються батьками у відході за дітьми;

— здійснює зв'язок з центром здоров'я для вивчення і поширення нових матеріалів з питань розвитку и| вихованню здорової дитини;

—комплектує матеріали для оформлення кабінету, що відповідає санітарно-просвітню літературу, таблиці, плакати, посібники, пам'ятки, виставки по основних питаннях профілактичної роботи зі здоровими дітьми;

- веде необхідну робочу документацію й облік інструктивно-методичних матеріалів по розвитку і вихованню дітей раннього віку.

Кабінет здорової дитини повинний бути забезпечений методичними матеріалами і наочними приладдя по основних питаннях розвитку і виховання здорової дитини, профілактиці захворювань.

В основі профілактичної роботи з дітьми лежить диспансерний метод.|

Диспансерний метод являє собою синтез лікувальної і профілактичної діяльності в медичній практиці. Це вища організаційна форма медичного забезпечення населення. Метою диспансерного методу є:

1. Попередження захворювання (первинна, чи соціально-гігієнічна профілактика).

2. Попередження ускладнень, загострень захворювань (вторинна, чи медична профілактика).

Диспансеризація є основною формою роботи дитячих поліклінік. Показання до узяття дітей на диспансерне спостереження надзвичайно широкі. У нашій країні диспансеризація дітей проводиться, по-перше, по віковій ознаці поза залежністю від стану дитини, по-друге, у залежності від наявного захворювання.

Найважливішою ланкою диспансеризації дитячого населення є організація профілактичних оглядів. Виділяють наступні види профілактичних оглядів: профілактичний огляд, що проводить лікар, що обслуговує дитину за місцем проживання чи в дитячій установі; заглиблений профілактичний огляд, при якому огляду передує проведення визначених функціонально-діагностичних досліджень; комплексні профілактичні огляди, при яких здоров'я дитини оцінюється бригадою лікарів-фахівців.

В даний час при проведенні оглядів широко впроваджуються в практику автоматизовані системи профілактичних оглядів дитячого населення.

У поліклініках виділяють 3 групи дітей, що підлягають профілактичним оглядам:

— діти до 7-літнього віку, що не відвідують дитячі дошкільні установи;

— діти, що відвідують дитячі дошкільні установи;

— школярі.

Для першої групи дітей найбільш доцільним є виділення в поліклініках Профілактичних днів, коли усі фахівці в поліклініках приймають тільки здорових дітей. Число таких днів роботи багато в чому залежить від потужності поліклініки.

Так, у великих міських поліклініках виділяють 2 дні в тиждень, причому поліклініка відкрита для здорових і для дітей усіх віків, що знаходяться під, диспансерним спостереженням. Для упорядкування роботи матерям вручають пам'ятку про те, якими фахівцями повинний бути оглянута дитина в різні вікові періоди його життя. У вестибулі вивішується добре оформлена довідка аналогічного змісту.

Частота профілактичних оглядів лікарями-фахівцями передбачена так, щоб вчасно виявити відхилення в стані здоров'я дітей і організувати необхідні лікувальні й оздоровчі заходи.

В даний час профілактичні огляди дітей, що відвідують освітні установи, проводяться у виді обов'язкових заглиблених обстежень відповідно до декретованих вікових груп".

Таких груп нараховується 7:

1. перед надходженням у дошкільну установу;

2. за рік до надходження в школу;

3. перед надходженням у школу;

4. кінець першого року навчання;

5. перехід до предметного навчання;

6. пубертатний період (14--15 років);

7. перед закінченням загальноосвітньої установи-10—11 клас (16—17 років).

У зазначених заглиблених оглядах обов'язково повинні бути передбачені 3 етапи: доврачлікарський, педіатричний, спеціалізований.

На долікарському етапі організується скринінг і лабораторне обстеження. На педіатричному етапі педіатр проводить огляд з аналізом даних скринінг-теста і лабораторного обстеження, розподіляє дітей по групах здоров'я. На спеціалізованої етапі диспансеризація здійснюється бригадою фахівців у складі: невропатолог, окуліст, отоларинголог, хірург-ортопед, стоматолог, логопед у 3 роки (далі за показниками), а також за показниками інші фахівці. При переході до предметного утворення в пубертатний період і перед закінченням загальноосвітньої установи до бригади фахівців приєднується гінеколог.

По завершенні профілактичних оглядів проводиться комплексна оцінка здоров'я дітей. На кожну дитину з виявленими захворюваннями, що підлягають диспансерному спостереженню, заводиться "Контрольна карта диспансерного хворого" (форма 030/у). "Контрольна карта" поряд з виконанням сигнальних функцій (контроль за диспансерними відвідуваннями) відбиває такі дані про хворого, що допомагають лікарю в проведенні диспансерного спостереження.

Диспансерний метод роботи дозволяє найбільше повно реалізувати одне з найважливіших положень профілактичної роботи — не тільки зберігати, але і поліпшувати здоров'я здорових. Практично в педіатричній практиці вже реалізована система суцільної диспансеризації населення, що є безсумнівною перевагою вітчизняної системи охорони здоров'я.


 
 

Цікаве

Загрузка...