WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Організація лікувально-профілактичної допомоги дітям - Лекція

Організація лікувально-профілактичної допомоги дітям - Лекція

Ведучою,; фігурою в організації позалікарської допомоги дітям є дільничний лікар-педіатр дитячої міської поліклініки.

Головною задачею дільничного лікаря-педіатра є проведення профілактичних заходів, спрямованих на забезпечення гармонічного фізичного і нервово-психічного розвитку дітей, що проживають на території ділянки, на зниження захворюваності і смертності шляхом надання своєчасної і висококваліфікованої медичної допомоги.

Права й обов'язки дільничного педіатра регламентовані положенням про дільничного лікаря-педіатра дитячої міської поліклініки.

Дільничний лікар-педіатр призначається і звільняється головним лікарем установи і працює під керівництвом завідувача відділенням, працює за планом, складеному на основі аналізу стану здоров'я дітей, їхньої захворюваності.

Дільничний лікар-педіатр має права видавати листки непрацездатності відповідно до діючого інструкціями, давати розпорядження підлеглим йому середньому і молодшому медичному працівникам, вносити пропозиції про заохочення цих чи працівників накладенні на них дисциплінарних стягнень за окремі недогляди в чи роботі порушенні правил внутрішнього розпорядку.

У роботі дільничного педіатра виділяють кілька основних розділів роботи: профілактичного, протиепідемічного, лікувальна, робота з формування здорового способу життя, робота з медичною документацією.

I. ОРГАНІЗАЦІЯ ПРОФІЛАКТИЧНОЇ РОБОТИ

Головною метою профілактичної діяльності дільничного педіатра є проведення заходів, що сприяють правильному фізичному і нервово-психічному розвитку дітей, широкий упровадження гігієнічних вимог у повсякденне життя родини.

Основним методом у профілактичній роботі є диспансерний метод — активного динамічного спостереження не тільки за хворими, але і за здоровими дітьми.

Організація профілактичних заходів, спрямованих на охорону здоров'я дитини, фактично починається До його народження. Спостереження за здоров'ям вагітної жінки здійснюється спільно жіночою Консультацією і дитячою поліклінікою. З моменту узяття вагітної жінки на облік поліклініка організує проведення патронажів з вагітної, разом з жіночою консультацією проводить заняття школи молодих матерів.

За вказівкою і під керівництвом дільничного лікаря-педіатра дільнична медсестра дитячої поліклініки повинна провести не менш двох дородових патронажів. Проведення дородових патронажів мають на меті:

— з'ясувати стан здоров'я вагітної, соціальний стан і психологічний клімат у родині, умови життя майбутньої дитини;

—дати необхідні рекомендації з режиму праці, відпочинку, харчування, по підготовці куточка немовляти, навчити правилам відходу за дитиною і вигодовування.

Перший дородовий патронаж проводиться після надходження зведень .про вагітну з жіночої консультації, другий — звичайно на 31—32 тижнях вагітності.

У випадку обтяженого акушерського анамнезу, неблагополучного протікання вагітності, дільничний педіатр проводить третій дородовий патронаж, безпосередньо перед родами.

Вагітна жінка повинна відвідати кабінет здорової дитини, де дільничний педіатр і медична сестра проводять індивідуальні і групові бесіди, знайомлять майбутню матір з наочними приладдя і предметами відходу за немовлям.

Відповідно до існуючого положення, лікар-педіатр і медична сестра дитячої поліклініки відвідують немовляти в перші 2 дні після виписки з родильного будинку. Якщо в родині народилася перша дитина, чи двійня в матері немає молока, патронажне відвідування рекомендується зробити в перший же день після виписки. Надалі дільнична медсестра відвідує дитину вдома через 1—2 дні протягом першого тижня і щотижня — протягом першого місяця життя.

Дільничний лікар повторно відвідує дитину вдома на 14-й день, потім на 21-й день життя.

Усі діти недоношені, народжені з великою масою тіла, що одержали родову травму, що народилися в матерів з патологією вагітності чи пологів в матерів що перенесли інфекційні захворювання під час вагітності, діти, виписані з відділень патології немовлят, а також діти з несприятливих соціально-побутових умов відносяться до груп ризику і знаходяться під особливим спостереженням дільничного педіатра за індивідуальним планом.

При патронажному відвідуванні на 4-й тижню життя немовляти дільнична медична сестра запрошує матір на перший прийом до поліклініку.

Дільничний педіатр спостерігає здорової дитини на першому році життя 1 раз на місяць, бажано в умовах поліклініки. Під час прийому лікар здійснює контроль за правильним фізичним і нервово-психічним розвитком дитини, дає необхідні рекомендації матері по вигодовуванню, організації режиму дня, загартовуванню, фізичному вихованню, профілактиці рахіту і з інших питань.

Дільнична медична сестра відвідує вдома здорової дитини першого року життя не рідше одного разу на місяць* ,|

Медичне спостереження за розвитком дітей цієї вікової групи повинний вестися з обліком як індивідуальних особливостей дитини, так і найбільш відповідальних періодів у житті дітей першого року життя, а саме:

—виписка з родильного будинку;

— початок специфічної профілактики рахіту;

вступ--введення докорму (до 4,5 місяців);

—проведення профілактичних щеплень;

вступ--введення прикорму (у 4,5 місяці);

— припинення грудного вигодовування;

—вихід матері на роботу;

—оформлення дитини в дитячу установу.

У віці 3, 6, 9, 12 місяців (декретовані віку) дільничний лікар після ретельного огляду дитини, проведення антропометричних вимірів, бесіди з матір'ю, аналізу захворюваності складає докладний епікриз, у якому дає оцінку стану здоров'я дитини, його фізичного і нервово-психічного розвитку в динаміку, а також складає план спостереження й оздоровчих заходів, якщо в цьому є необхідність на наступний період.

Дільничний лікар-педіатр спостерігає дитину 2-го року життя один раз у квартал (із проведенням антропометричних вимірів), при цьому він дає докладний висновок про стан його здоров'я, оцінює фізичний і нервово-психічний розвиток. Це висновок необхідно довести до зведення батьків, звертаючи увагу на недоліки у вихованні дитини, виконанні тих чи інших призначень, рекомендацій з подальшого виховання й оздоровлення дитини.

Медична сестра повинна відвідувати дитини 2-го року життя вдома не рідше 1 рази в квартал.

На 3-м року життя педіатр оглядає дитину з профілактичною метою 1 раз у півроку, патронажна сестра також 1 раз у півроку. Основна увага при проведенні оглядів дітей даної вікової групи приділяють організації режиму, проведенню заходів, що гартують, фізичному вихованню, раціональному харчуванню, розвитку рухів, нервово-психічному і фізичному розвитку дитини. Два рази в рік дитині проводяться антропометричні виміри. Наприкінці 3-го року життя, коли закінчується найбільш важливий період розвитку дитини — період раннього віку, лікар підводить підсумки трирічної профілактичної роботи з дитиною, оцінює стан здоров'я, динаміку фізичного і нервово-психічного розвитку, складає план оздоровчих заходів на наступний період, а при необхідності і план лікування.

Дільничний лікар-педіатр забезпечує профілактичне спостереження за неорганізованими дітьми у віці від 3 до 7 років. У цей період лікар оглядає дітей не рідше 1 рази в рік із заключною диспансеризацією перед надходженням у школу. Антропометрію проводять у дітей у віці 5 років і 6—7 років. Особлива увага в цей період звертають на організацію режиму, нервово-психічний і фізичний розвиток дитини, готовність дітей до школи.


 
 

Цікаве

Загрузка...