WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Вади постави сколіоз. вроджені деформації шиї і грудної клітки - Лекція

Вади постави сколіоз. вроджені деформації шиї і грудної клітки - Лекція

Основні клінічні симптоми кривошиї у дітей грудного віку.

З віком та ростом дитини ущільнення та потовщення кивного м'язу поступово зростає, м'яз втрачає еластичність та властивість розтягуватися. Збільшується нахил та зростає в більшій мірі поворот голови. Обмежується її рухомість, стає більш помітною асиметрія обличчя, черепа.

Основні клінічні симптоми кривошиї у дітей віком 3-6 років (Пр).

У такому віці спостерігається найбільш виражена деформація. Важкість її проявів зумовлена, головним чином, відставанням у рості кивного м'язу при збереженому фізіологічному рості шийного відділу хребта. Під час огляду дитини спереду звертає увагу різка асиметрія обличчя та черепа. Голова нахилена до переду та в бік зміненого кивного м'язу, а обличчя повернуто у здоровий бік. Паралельно спостерігається більш високе стояння надпліччя та лопатки на боці ураження. Очі та брови на хворому боці розташовані нижче, ніж на здоровій. При огляді дитини з боку спини - помітна асиметрія шиї, нахил та поворот голови, більш високе стояння лопатки. При рентгенографії черепа визначається його асиметрія. Крім асиметрії голови та обличчя, може утворюватися вторинний кіфоз чи сколіоз в шийно-грудному відділі хребта. Іноді спостерігається порушення розвитку верхньої та нижньої щелепи, обмежуються поля зору,

У дітей старшого віку вроджену м'язову кривошию необхідно диференціювати з кістковими формами кривошиї, з набутими формами кривошиї, а також з спастичною, дерматогенною чи десмогенною формами кривошиї.

ЛІКУВАННЯ.

а) консервативне- починають з 10-11 днів життя дитини у вигляді коригуючих гімнастичних вправ 3-4 рази та день, ЛФК, масаж, фізпроцедури (УВЧ). У більш старшому віці йоногальванізація з йодистим калієм-30 сеансів, гіперкорекція і фіксація в картонно-ватному комірці Іїїанца.

б) оперативне. Починають з 3-х років.

-операція пересічення грудино-ключично-сосковидного м'язу за Мікуличем;

  • операція пересічення 2-х сухожильних ніжок м'яза з одноразовим розсіченням листків поверхневої фасції шиї за Зацепіним;

  • операція Гаген-Торна - подовження грудино-ключично-сосковидного м'язу, В положенні гілеркорекції накладають гіпсовий напівкорсет на 3-6 тижнів. Після зняття пов'язки- реабілітація протягом б місяців.

КІСТКОВІ ФОРМИ КРИВОШИЇ.

Хвороба Кліппеля-Фейля - деформація шийного відділу хребта в результаті сикостозу шийних хребців з потиличною кісткою або 1-І! З ін. хребцями. Клінічне відмічається коротка шия, голова нахилена вбік, асиметрія обличчя. Діагноз ставиться на основі клінічних та рентгенологічних даних. Лікування консервативне та оперативне.

Хвороба Гризеля - підвивих атланта в результаті хронічного захворювання позаглоткового лімфатичного кільця. Гризель пояснював зміщення атланта контрактурою паравертебральних м'язів. Клініка повторює м'язову кривошию. На рентгенографії через рот виявляють підвивих атланта. Лікування зводиться до усунення запального процесу.

Крилоподібна шия - відома як синдром Боннові-Ульріха, с-м Тернера, с-м Шерешевеьшго-Тернера. В основі лежить натяг шкіри від сосковидного відростка до середині! надпліччя. Відмічається кривошия, асиметрія обличчя, яке нагадує сфінкса. Лікування хірургічне.

Шийні ребра. Додаткове шийне ребро змінює конфігурацію шиї, викликає кривошию. Клінічно проявляється дише в 10% пацієнтів наявністю припухлості в надключичній ділянці, нервово-судинними розладами верхньої кінцівки. У важких випадках - оперативне лікування.

Додаткові клиновидні напівхребцї Аномалія розвитку шийного відділу хребта. Клиновидні хребці є кістковими утворами, які викликають шийного відділу

хребта, а в результаті кісткову кривошию з асиметрією обличчя, обмеженням рухів голови.

Лікування при важких випадках оперативне.

ДЕФОРМАЦІЯ ГРУДНОЇ КЛІТКИ ТА ЛОПАТОК. КЛАСИФІКАЦІЯ

клітки та лопаток можуть бути вродженими та набутими. Виділяють: -лійкоподібна грудна клітка;

плоска грудна клітка; килеподібна грудна клітка; хвороба Шпренгеля; криловидна лопатка.

ДІАГНОСТИКА.КЛШ1КА. ЛІКУВАННЯ.

Лійкоподібна грудна клітка, або груди шевця. Характеризується поглибленням передньої грудної стінки і кратероподібним поглибленням в дорзальному напрямку мечевидного паростка грудини. Причиною цієї вродженої патології є дисплазія реберних хрящів. Лійкоподібну грудну клітку (рееіш 5 лпйтсІіЬІІІіГогте) вперше описав ВаиЬіпиз (1600), але більш детально

вивчив в своїй роботі Ееі (1870). (Пр),

За клінічними проявами розрізняють такі стадії;

  • компенсовану;

  • субкомпенсовану;

  • декомпенсовану.

За формою деформації:

симетричну;

асиметричну;

плоско-западену.Залежно від глибини "западини" розрізняють 3 ступені деформації:

I ст.= глибина "западини" до 2-х см без зміщення серця;

II ст.- глибина "западини" до 4см і зміщення серця на Зсм;

Ш ст.- глибина "западини" більше 4 см, а зміщення серця більше Зсм.

Ця класифікація Кондрашина (1958) має значення при виборі методу лікування. При викривлення грудини починається на ГІ-ПТ ребер, глибина лійки може

досягати 3-4 см, об'єм - 15-100 кубічних сантиметрів. Діти з лійкоподібною грудною кліткою мають астенічну будову тіла, виражений грудний кіфоз, сколіотичну поставу. Клінічне у дітей спостерігається швидка втомлюваність при навантаженні, задуха, поганий апетит, болі за грудиною, дратівливість, підвищена пітливість. Екскурсія грудної клітки знижується до 1,0-2,5 куб.дм. (в нормі-4-7), збільшуються розміри лійки: її глибина може досягати 8 см, а об'єм -250-300 куб.см.

Плоска грудна клітка. Частіше спостерігається в людей астенічного типу тілобудови, має сплющені передньо-задні розміри, постава випрямлена, кіфоз слабовиражений.

Килевидна грудна клітка. (Пр). Характеризується збільшенням передньо-заднього розміру грудної клітки, грудина і мечевидний паросток виступають до переду. Це придає вигляд куриної грудній клітці. Частіше патологія є набутою, наслідком рахіту, туберкульозного спондиліт}'. У дітей наявні функціональні розлади, які обумовлені зниженням рухливості грудної клітки через деформацію. Скарги на втомлюваність, болі в ділянці серця, головний біль. Порушення вентиляції легень приводить до частих респіраторних захворювань.

Лікування деформацій грудної клітки є консервативним. Призначають гімнастичні вправи, масаж, ЛФК, механотерапію, укріплення м'язів спини і грудної клітки.

Хірургічне лікування застосовують в основному при лійкоподібній Ірудній клітці і полягає у виконанні торакопластики з подальшою корекцією в спеціальних апаратах. (Пр).

Високе стояння лопатки/Хвороба Шпренгеля/. Характеризується тим, що одна з лопаток на 4-5см вище другої. Причина - порушення ембріонального розвитку плода в ранньому періоді.

Клінічно - високе стояння лопатки і її поворот кругом сагітальної вісі так, що нижній її кут наближається до хребта.

Консервативне лікування - масаж, ЛФК, гімнастика.

Широке застосування знайшли хірургічні методи лікування суть яких полягає в мобілізації лопатки, зведення і її фіксації на новому місці: /Путті, Кеніг, Терньовський, Андріанов та інУ

9.3АКЛЮЧЕННЯ.

Тема, яку ви сьогодні прослухали, ще далеко не вивчена і є актуальною. Практикуючий лікар повинен знати , що дуже важливо виявити цю патологію на ранніх стадіях, особливо це стосується сколіозу. Пізнє виявлення хвороби різко знижує ефект лікування, а нерідко приводить до безпорадності лікарів.

ЛІТЕРАТУРА:

  1. Волхов М.В., Дедова В Д Детская-ортопедяя.- М. "Медицина",- 1978.- 240с.

  2. Крупко И.Л., Руководство по травматологии й ортопедии. Л.,- 1974.-Т.П.- 240 с. 4.Казьмин А.И., Кон И.И., Беленський В.Е. Сколиоз. - М. Медицина. 1982.- 272 с, З.Краснов А.Ф.,Котельников Г.П., Иванова К.А. - Ортопедия - Самара:Самар.Дом пенати, 1998.-480с.

  3. Юмашев Г. С. Травматология й Ортопедия . - 2-е изд., перераб. Й доп. - М.: Медицина, 1983, 576 с.

  4. Травматология й Ортопедия . Под ред.Ю.Г. Шапошникова. - М.:Медицина, 1997.Т.111 -624с.

  5. Маркс В.О. Ортопедическая диагностика.Мн,, "Наука й техника", 1978, 512 с. 9.ЧаклинВ.Д., Альбамасова Е.А. Сколиоз й кифозьі, "Медицина" , 1973.-255 с. Ю.А.ГІ.Крись-Пугач, М.Д.Бурин, Обстеження та діагностика опорно-рухових розладів у дітей.Київ -- Хмельницький, - 2002р. - 216 с.


 
 

Цікаве

Загрузка...