WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Вади постави сколіоз. вроджені деформації шиї і грудної клітки - Лекція

Вади постави сколіоз. вроджені деформації шиї і грудної клітки - Лекція

ЛЕКЦІЯ

Вади постави сколіоз. вроджені деформації шиї і грудної клітки

План

  1. Вступ.

  2. Постава та її порушення.

  3. Сколіоз. Етіологія, патогенез.

  4. Діагностика, клініка, лікування сколіозу.

  5. Вроджена кривошия. Класифікація.

  6. Діагностика, клініка, лікування кривошиї.

  7. Деформація грудної клітки та лопаток. Класифікація.

  8. Діагностика, клініка, лікування деформацій грудної клітки.

  9. Заключення.

Вступ

„Сколіоз - старий хрест ортопедії", цей афоризм проф. Г.І. Тзфнера, актуальний І по сьогоднішній день, пов'язано це з важкістю лікування деформацій хребта, які за даними різних авторів становлять немалий відсоток. Так, за даними ЦІТО деформації хребта у дітей складають 9-Ї0% (1983), за даними Саню-Петербурзькоїо НД1ТО їм. Турнера вади постави виявлено у 40% школярів, з них сколіоз у 7% (1994). Дега В. стверджує, що біля 60% хлопчиків та 75% дівчаток в пубертатному періоді мають патологічну поставу. Ванштейн (СІЛА) стверджує, що біля 3% дітей у СІМА хворіють сколіозом (1994), а в Україні, за даними академіка Фіщенко В.Я. та проф. Шевченко С.Т., біля 3,5% дітей хворіють сколіозом.

Все це вказує на актуальність даної проблеми та необхідність її подальшого вивчення.

Для розкриття нашої теми необхідно пригадати анатомію хребта. (Пр). Хребетний стовп складається з шийного, грудного, поперекового та крижового відділів. Складають його 33-34 хребці. В сагітальній площині хребетний стовп утворює 4 фізіологічні викривлення - лордоз у шийному та поперековому відділах та кіфоз у грудному та крижовому відділах. У фронтальній площині ,відмітьте, фізіологічні викривлення хребта в нормі відсутні. В результаті вертикальна вісь, проведена через центр ваги тіла, який знаходиться на рівні 2-го крижового хребця, проходить через СІ, С6, ТН9, 1^2 , 82.. Вага тіла рівномірно розподіляється між передньою і задньою половинами тіла. Фізіологічні викривлення хребта формуються в процесі росту дитини. Так, при народженні дитини фізіологічні викривлення хребта, крім патологічних відсутні. З моменту утримання голови дитиною (2-3 міс.) формується шийний лордоз, з моменту початку сидіння формується грудний кіфоз (7-8 міс.) та з початком ходьби - поперековий лордоз та крижовий кіфоз ( 11-14 міс.).

Отже, в нормі , хребетний стовп має 4 фізіологічні викривлення, при яких вертикальна вісь проходить через виїде перераховані точки і забігаючи вперед скажу, що ця норма відповідає нормальній поставі людини. Відхилення від норми, як ви розумієте, вимагають дослідження і діагностики, про що ми будемо дальше говорити.

2. ПОСТАВА та її порушення.

Для діагностики порушень постави, огляд хворого необхідно проводити в роздягнутому стані при денному освітленні. При цьому оглядають хворого спереду, збоку, з боку спини та обов'язково в зігнутому положенні з нахилом тулуба вперед. Відмічають огляді спереду -асиметрію висоти плечового поясу, з боку спини - асиметрію лопаток, відсутність чи наявність асиметрії тазу, бокове викривлення лінії остистих паростків, збоку - стан фізіологічних викривлень хребта та наявність реберного горба. При нахилі тулуба до переду оглядають симетричність випинаючих ребер, кутів лопаток та лінію остистих паростків.

Провівши даний огляд визначають форму постави, (Пр). Постава — це набуте людиною в процесі рослу та розвитку звичне, індивідуальне положення тіла, яке змінюється в просторі і часі. Формування постави починається у дошкільному віці і закінчується з закінченням періоду росту людини, Неблагоприємшши факторами в період формування постави є: слабкий розвиток м'язів скелету,, відсутність фізичної тренованості, дефекти зору, порушення зі сторони носоглотки та слухового апарату, часті інфекційні захворювання, м'яке ліжко, сидіння за партою в школі, яка не відповідає росту дитини. Порушення постави є функціональним викривленням хребта, яке формується в процесі функціонального осьового його навантаження. Розрізняють такі типи постави:

а) габітусна, або нормальна постава (підтягнутий плоский живіт, плечовий пояс розвернений, незначний грудний кіфоз, кут нахилу тазу 31° у чоловіків і 28° у жінок);

б) сутула спина (підсилений фізіологічний кіфоз, голова нахилена до переду, западіння грудної клітки, випинання живота, нахил тазу зменшений);

в) кругла спина (компенсаторне підсилений фізіологічний лордоз, збільшений грудний кіфоз, голова нахилена до переду, шия вкорочена, кут нахилу тазу збільшений, живіт вип'ячений);

г) плоска спина (астенічна будова тіла, голова розташована прямо, шия довга, плечі опущені, грудна клітка плоска, живіт втягнутий, фізіологічні вигини хребта згладжені);

д) лордотична постава (збільшення лордозу, нахил плечового поясу до переду, а крижової ділянки до заду);

е) сколіотична постава (деформація хребта в фронтальній площині, нахил голови вбік, одне плече опущене, живіт випинаючий, асиметрія трикутників талії При активному випрямленні спини, або нахилі дитини до переду деформація хребта зникає. На рентгенограмі хребта, зробленій в лежачому положенні дитини, деформації вісі хребта немає, що і є диференційним тестом між сколіотичною поставою та структуральним сколіозом).

є) кіфоз патологічний (викривлення хребта в грудному відділі дугою до заду). Зустрічається вроджений та набутий. Вроджений кіфоз пов'язаний з аномаліями розвитку хребців, які мають клиновидну форму, або має місце додатковий клиноподібний хребець. Набутий кіфоз виникає частіше всього на ґрунті рахіту, туберкульозного спондиліту, остеокондропатії апофізів тіл хребців (хвороби Шойєрмана-Мау), компресійних переломів тіл хребців.

Досить часто зустрічається кіфоз на грунті хвороби Шойєрмана-Мау. Остеохондропатія охоплює апофізи 3-5 хребців, кіфоз з часом стає фіксований, не зменшується при зміні положення хворого. Як правило, не викликає болю, стан підлітка залишається задовільним,

Лікування вад постави консервативне; масаж, фізіопроцедури, укріплення м'язів спини, спання на щиті, корсетльс^гоц. І ос "*&*-.

Висновок вищесказаного - всі порушення постави є наслідком відхилення вертикальної вісі хребта та зміщення центру ваги тіла, що в процесі життя людини може привести до вторинних деформацій з боку грудної клітки, а відповідно до змін в серцево-легекевій системі та прискорити V розвиток дегенеративно-дистрофічних процесів в пульпозному ядрі міжхребцевого диску, тобто до розвитку остеохондрозу хребта. Ось чому профілактика порушень постави вже з раннього дитячого віку є особливо важлива.

3.СКОЛІОЗ. ЕТІОЛОГІЯ. ПАТОГЕНЕЗ.

Сколіоз - стійке бокове викривлення хребта у фронтальній площині, яке розвивається поряд з торсі єю хребців і може носити багатоплощинний характер в процесі росту хребта. Термін введений В.Галеном. Це найбільш поширена ортопедична деформація у дітей. Розрізняють структуральний сколіоз та функціональне викривлення хребта. Сколіоз завжди є фіксованим викривленням з торсією хребців і супроводжується порушенням їх структури чим і відрізняється від функціонального викривлення, тобто сколіотичної постави.

Отже, для розуміння біомеханіки даної патології, ми знову повертаємось до нашої моделі нормальної анатомії хребетного стовпа. Поява викривлень хребта у фронтальній площині, які при нахилі тулуба зникають, свідчить про сколіотичну поставу. Поява стійких викривлень хребта, які не зникають при нахилі тулуба, свідчать про сколіоз. Прогресування деформації шляхом скручування приведе до поєднання викривлення, як у фронтальній, так і сагітальній площині -формування кіфосколіозу. А збільшення торси або скручування хребців приведе до деформації вже у горизонтальній площині, В результаті деформується хребетний стовп, грудна клітка, плечовий пояс, таз, відповідно наступає деформація вісі серця з серцево-судинною недостатністю, деформація грудної клітки приведе до формування реберного горба, обмеження екскурсії легень та в подальшому легеневої недостатності, деформація та торсія хребців приведе до сплющення міжхребцевих дисків, до розвитку дегенеративно-дистрофічних змін у останніх, зміщення центру ваги приведе до розвитку вторинних деформацій у кінцівках, (Пр.).

Вчення про сколіоз розвивалось тривалий час. Ще Амбруаз Паре в 1570р. дав перше клінічне описання сколіозу, яке довго вважалось вичерпним. Етіологія і патогенез сколіозу вивчається і дискутується по сьогоднішній день. Цій проблемі присвячені фундаментальні роботи К.Никифорової, В. Чакліна, 1. Мовшовича, Абальмаеової, Казьміна, Фіщенко та ін.

Сколіози класифікують в залежності від патогенетичних ознак на три групи:

І дискогенннй або диспластичний, або ідіопатичний розвивається в результаті диеплаетачвих порушень в міжхребцевому диску і змін в локалізації пульпозного ядра. При виявлені вроджених структурних змін з боку хребців ( нашвхребець, еиноетоз тіл хребців, додаткові хребці, тощо) окремо виділяють вроджений сколіоз.

Ц - гравітаційний сколіоз, розвиток якого зумовлений зміщенням парціальних центрів тяжіння тіла в середньо-сагітальній площині. Він виникає при грубих рубцях (після оперативного втручання, опіків, запальних процесів), больової контрактури млязів при перекосі тазу із розвитком сколіозу немовляти.


 
 

Цікаве

Загрузка...