WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Автоматизоване управління об´єднаною лікарнею і профілактичною роботою лікувальних установ - Лекція

Автоматизоване управління об´єднаною лікарнею і профілактичною роботою лікувальних установ - Лекція

Характеристика соціального складу вибувших хворих:

 1. за статтю;

 2. за віком;

 3. за професією;

 4. за профілєм захворювання і т.ін.

в маштабах міста, району, республіки дозволяє здійснювати планування мережі спеціалізованої допомоги.

Обробка формалізованих карт на вибувших із стаціонара підвищує:

 1. інформативність статистичних даних,

 2. обєктивність оцінки показників діяльності стаціонару,

 3. розробка і своєчасне здійснення комплексу заходів по покращенню роботи стаціонару.

Підсистема АСУ "Стаціонару" вимагає використання методів автоматизованого складання розкладу роботи лікарняних діагностичних підрозділів, що повязано з забезпеченням лікарень новими діагностичними засобами і значними труднощами при традиційному обслуговуванню заявок.

З допомогою ЕОМ різних комплексів і типів (в залежності від потужності лікарні) вирішуюються комплекси задач: "Диспансеризація", "Статистика", "Ліжковий фонд", "Аптека" і ін.

Технологія експлуатації комплексу задач (підсистеми) "Диспансеризація" передбачає роботу в ній медичного персоналу відділень, лабораторій, операторної ЕОМ. Відповідні заявки в визначений час виводяться на відеотермінали за допомогою мультитермінального макетного вводу (вводяться також номера карти на хворих і числові коди назначених досліджень). Відеотермінали дозволяють візуально звіряти інформацію, виправляти помилки з допомогою програми макетного редактування, змінювати нормативну діяльність досліджень.

Дякуючи автоматизації діагностичних підрозділів значно скорочується обєм роботи з заявками медичних сестер відділень, персонал звільняється від планування роботи, одержуючи чіткий розклад, заснований на нормативній необхідності.

До речі, вказати, що на базі АСАТІЗ (автоматизована система аналізу травматизму, працевтрат і захворюваності) створена автоматизована система управління періодичними медичними оглядами (АСУ ГМО).

В даній системі ЕОМ враховує контингенти осіб, що підлягають оглядам (це стосується особливо робітників промислових підприємств), групує їх за ознакою дії шкідливих факторів з врахуванням вираженості ступеню ризику по основних синдромах можливих захворювань, визначає не тільки обєм необхідного дообстеження (у спеціалістів, лабораторно-інструментальні дослідження та ін.), але і черговість (терміновість) і послідовність його виконання для кожного обстежуваного.

Витрата часу на видачу направлень для 600 – 700 чоловік дорівнює 40 – 50 хвилинам. Після завершення огляду ЕОМ бере на себе функцію контролю за виконанням всіх рекомендованих комісійно призначень.

Анкетний метод дозволяє здійснювати динамічне спостереження за станом здоровя працюючих по окремих цехаха заводу, підприємства чи в інших групах на підставі кількісних характеристик ризику (у відсотковому співвідношенні).

Запропонована система визначення посиндромно ступеня ризику (від 0 до 1,0) може вдосконалюватися за рахунок введення в формалізовану анкету додаткових питань і розширення списку аналізуючих синдромів.

Слід розглядати осіб з середнім рівнем ризику (від 0,5 до 8,9) як "групу уваги" і в межах 0,99 – 1,0 – високий (оптимальний) ступінь ризику (фактично хворі). Одержані таким чином дані дають можливість формувати АСУ ГМО чи АСУ "Диспансеризація".

Безпосередньо самі ці системи дозволяють використовувати їх для управління процесом диспансеризації при умові накопичення інформації про кожного обстеженого в памяті ЕОМ.

В медичній службі Цивільної оборони лікарня (стаціонар) розглядається як лікувальна установа, що входить в склад лікарняної бази, призначеної для надання висококваліфікованої і спеціалізованої медичної допомоги і лікування заражених хворих в випадках можливості військового нападу.

І в даному випадку АСУ "Стаціонар" може бути використана для розрахунку даних по лікарській базі (ЛБ) – як етап медичної евакуації в системі Цивільної оборони, представляючої собою сукупність лікувальних установ, обєднаних єдиним керівництвом, розгорнутих в приміській зоні в евакуаційному напрямку для надання враженим і хворим спеціалізованої медичної допомоги і їх лікування до визначеного ісходу враження (захворювання).

Математичне забезпечення являється організуючим началом всієї сучасної технології діагностики і лікування. Недавно в стаціонарах зявились автоматизовані робочі місця. Невелика персональна ЕОМ з інтегрованою системою, що використовується при цьому, одночасно виконує функції:

 1. довідника,

 2. архіву,

 3. бібліографічного каталогу,

 4. записної книжки,

 5. щотижневника,

 6. обчислювальної системи і т.ін.

Дякуючи цьому рутинна частина роботи менш докучає лікарю, який може більше приділяти уваги творчому процесу лікування, проводити більш глибокий аналіз своєї діяльності.

Автоматизовані робочі місця обєднуються в єдину мережу, яка в свою чергу включається в АСУ "Стаціонар". Мережа робить доступними для кожного робочого місця ресурси, память, програми і технічні пристрої всіх входячих в неї персональних ЕОМ. Це дозволяє створити загальний банк даних, який містить всю інформацію про кожного і всіх хворих разом.

Завдяки такій системі протягом декількох хвилин можна одержати, наприклад, відомості про хворих, що знаходяться в останні роки на лікуванні з приводу недостатності серця і легень одночасно і виявити, яких ускладнень потрібно боятися, потім порівняти способи лікування і їх результати і виділити найбільш ефективні лікарські препарати.

Створені ОАСУ "Охорони здоровя" – це:

 1. самі сучасні концепції,

 2. можливість досягнення якісно нових результатів,

 3. адаптивність до визначених умов роботи ЛПУ,

 4. зручність для користувачів при використанні діалогових систем,

 5. висока економічна ефективність.

В перспективі на найближчі роки планується в більш широкому масштабі:

 1. створення банку єдиних історій розвитку і хвороби кожної людини із обслуговуючого контингенту по всіх медичних спеціальностях,

 2. створенняі використання обчислювальної мережі для розподільчої обробки такої інформації,

 3. подальша розробка і використання моделей оптимізації діяльності різних служб і установ охорони здоровя,

 4. розробка моделей оцінки динаміки здоровя населення,

 5. створення на цій основі апарату напрацювання рекомендацій для прийняття управляючих рішень,

 6. створення комплексу керуючих задач по різних медичних спеціальностях, взаємоповязаних між собою.

Поліклініки повинні отримувати інформацію за допомогою анкет і комплексного скринінгу. Машини призвані здійснювати не тільки процеси формування груп ризику, визначати передбачувану локалізацію очікуваного захворювання, видавати алгоритм обстеження, але і вести також облік, звіт, контроль, прогнозування і планування профілактичних заходів. Кінцевою метою є взаємозвязок АСУ охороною здоровя нижнього рівня з вищестоящими. Розкриття і широке застосування можливостей АСУ в охороні здоровя не обмежується сказаним. Наступила необхідність, щоб кожний лікар знав і розумів, для чого необхідні АСУ в охороні здоровя, що вміє робити компютер, де і як найбільш доцільно його використовувати.

В підсумку цього розділу нам хотільсь би привести висловлювання Норберта Винера: "Отдайте же человеку – человеческое, вычислительной машине – машинное. В этом и должна , по-видимому, заключаться разумная линия поведения организации совместных действий людей и машин".

 1. Оцінка здоровя населення і його прогнозування в процесі диспансеризації населення

Здоровя – стан повного фізичного, душевного і соціального благополуччя, а не тільки відсутність хвороб і фізичних дефектів, як вказано в Установі ВООЗ.

Показниками здоровя є:

 • показники фізичного здоровя;

 • показники демографії;

 • показники захворюваності;

 • показники інвалідності.

Всі ці показники повинні враховуватися при проведенні диспансеризації. Вони повинні бути взяті за основу при створенні моделей здоровя і його прогнозування. Всі ці питання розглядаються при проходженні самостійної теми "Здоровя населення і методи його вивчення".


 
 

Цікаве

Загрузка...