WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Міжнародне співробітництво. Всесвітня організація охорони здоров'я - Лекція

Міжнародне співробітництво. Всесвітня організація охорони здоров'я - Лекція

Лекція №

Міжнародне співробітництво. всесвітня організація охорони здоров'я

Це найбільша міжнародна, медична організація. Основною метою її діяльності є досягнення всіма народами можливо вищого рівня здоров'я. У статуті ВООЗ уперше на міжнародному рівні було проголошене право кожної людини на здоров'я, затверджений принцип відповідальності урядів за здоров'я своїх народів, а також зазначено нерозривний зв'язок здоров'я з міжнародною безпекою і зміцненням науки.

Всесвітня організація охорони здоров'я була створена після другої світової війни, коли в політичному і соціально-економічному житті країн світу відбулися великі зміни. Стало можливо сконцентрувати зусилля на відновлення ушкоджених війною служб і забезпечити необхідною терміновою допомогою народи, яким війна завдала шкоди чи руйнувань. Це зажадало створення міжнародного єдиного центру охорони здоров'я. У зв'язку з цим у 1946 році в Нью-Йорку за рішенням Економічної і Соціальної ради при ООН була скликана міжнародна конференція по охороні здоров'я, у якій брали участь делегати з 51 країни, а також представники міжнародних організацій, у т.ч. Міжнародного бюро суспільної гігієни, Міжнародного Червоного Хреста, Міжнародного бюро праці й ін. На конференції був розроблений Статут ВООЗ, що набрав сили 7 квітня 1948 року. Цей день щорічно відзначається як Всесвітній день здоров'я.

Всесвітня організація охорони здоров'я - це одна з найбільш широких по складу спеціалізованих установ ООН.

В даний час членами ВООЗ є 164 держави.

СТРУКТУРА ВООЗ

Вищим Органом ВООЗ є Всесвітня асамблея охорони здоров'я, що складається з Делегатів, що представляють держави — члени ВООЗ. Від кожної країни виділяється не більш 3-х делегатів, один із яких є главою делегації. Делегати, як правило, є співробітниками відомства охорони здоров'я своєї країни. Вони повинні мати високу кваліфікацію і спеціальні знання в області охорони здоров'я. Звичайно делегатів супроводжують радники, експерти і технічний персонал.

Чергові сесії Асамблеї скликаються щорічно. Асамблея визначає напрямки роботи ВООЗ, розглядаються і затверджуються перспективні і річні плани робіт, бюджет, питання прийому нових членів і позбавлення права голосу, призначається генеральний директор ВООЗ, розглядаються питання співробітництва з іншими організаціями, установлюються санітарні карантинні вимоги, правила-стандарти у відношенні нешкідливості, чистоти і сили біологічних і фармацевтичних продуктів, що мають місце в міжнародній торгівлі. Крім того, Асамблея ВООЗ розглядає рекомендації Генеральної Асамблеї, Економічної і Соціальної рад і Ради Безпеки ООН з питань охорони здоров'я і представляє їм доповіді про міри, прийняті ВООЗ з метою здійснення цих рекомендацій.

Між сесіями Асамблеї вищим органом ВООЗ є Виконком, що збирається на чергові сесії 2 рази в рік. Виконком складається з 30 членів — представників держав, що обираються на 3 роки. Щорічно його склад обновляється на 1/3. Однак, представники нашої країни, США, Великобританії, Франції і Китаю переобираються постійно, але з річною перервою кожні 3 роки.

Виконкомом розглядається програма і бюджет організації, адміністративні і юридичні питання, зв'язані з діяльністю ВООЗ, заслуховуються доповіді комітету експертів і дослідницьких груп, проводить у життя рішення Асамблеї і готує для неї рекомендації. Виконкому надане право вживати надзвичайних заходів у випадках, що не терпить зволікання (при виникненні епідемій, стихійному лиху і т.д.).

Центральний адміністративний орган ВООЗ — це Секретаріат, очолюваний генеральним директором, що обирається Асамблеєю терміном на 5 років по представленню Виконкому. Штаб-квартира секретаріату знаходиться в Женеві. Генеральний директор виконує всі доручення Асамблеї і Виконкому, щорічно представляє Асамблеї звіти про роботу організації, керує повсякденною діяльністю апарата, що складає секретаріат.

Частина відділів секретаріату ВООЗ об'єднана у 5 груп: відділ гігієни навколишнього середовища і відділ санітарної статистики; відділ зміцнення служб охорони здоров'я й охорони здоров'я родини; відділ неінфекційних хвороб, розвитку кадрів охорони здоров'я і лікарських засобів; відділ адміністративного керівництва і персоналу; відділ бюджету і фінансів.

Щоб краще враховувати місцеві умови і надавати державам допомогу, приймаючи до уваги їхні особливі, специфічні для даної країни нестатки в питаннях охорони здоров'я, у рамках ВООЗ створено 6 регіональних організацій. Кожна така організація має регіональний комітет, що складається з представників держав — членів ВООЗ, що входять у даний географічний район. Виконавчими органами цих організацій є регіональні бюро.

В даний час існують наступні регіональні організації: Європейська, бюро в Копенгагені (Данія); Африканська, бюро в Браззавілі (Конго); Східно-Середземноморська, бюро в Олександрії (АРІ); Південно-Східна Азія, бюро в Делі (Індія); Західна частина Тихого океану, бюро в Манілі (Філіппіни); Американська, бюро у Вашингтоні (США).

БЮДЖЕТ ВООЗ

Регулярний бюджет ВООЗ складають внески країн — членів, що нараховує 520 млн доларів. В останні роки майже половину всього бюджету Організації складали внески держав — членів Європейського регіону. США вносить у бюджет 15—17%. Велика частина цих внесків асигнується в регіони, що складають основу світу, що розвивається, і лише приблизно 6% загального бюджету ВООЗ надається в розпорядження Європейського регіонального бюро на заходи в самому регіоні.

Крім того, діяльність ВООЗ фінансує також Добровільний фонд зміцнення здоров'я, заснований у 1960 році. Цей фонд складається з добровільних пожертвувань і добровільних внесків країн — членів ВООЗ. З кожним роком позабюджетні асигнування збільшуються і наближаються до величин регулярного бюджету.

ФУНКЦІЇ ВООЗ

Відповідно до Статуту, ВООЗ функціонує як керівний і координуючий орган у міжнародній роботі з охорони здоров'я.

ВООЗ розробляє й удосконалює міжнародні стандарти, номенклатуру і класифікації, сприяє їхньому поширенню.

Крім того, ВООЗ перевіряє і проводить медичні дослідження, надає технічне сприяння урядам у зміцненні національної охорони здоров'я. ВООЗ сприяє прийняттю і виконанню міжнародних конвенцій, угод і правил в галузі охорони здоров'я.

НАПРЯМКИ ДІЯЛЬНОСТІ ВООЗ

— Зміцнення й удосконалювання служб охорони здоров'я.

—попередження і боротьба з інфекційними і неінфекційними захворюваннями.

— охорона й оздоровлення навколишнього середовища.

— охорона здоров'я матері і дитини.

  • підготовка медичних кадрів.

  • санітарна статистика.

  • розвиток медико-біологічних досліджень.

ЗМІЦНЕННЯ Й УДОСКОНАЛЮВАННЯ СЛУЖБ ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я

У різних країнах служби охорони здоров'я організуються по-різному, але головна мета всюди полягає в досягненні "позитивного стану" здоров'я (тобто цілком фізичного, морального і соціального благополуччя) при наявному обсязі грошових і кадрових ресурсів. Тому Регіональне бюро намагаються через епідеміологічні дослідження узагальнити наявний досвід у країнах — членах ВООЗ. Кінцева мета проведених досліджень полягає в тім, щоб планувати служби охорони здоров'я на науковій основі, а не продовжувати використовувати неперевірені і помилкові методи.

Прикладом цього може служити запропонована ВОЗ схема організації медичної допомоги в країнах, що розвиваються, шляхом створення в першу чергу мережі установ первинної медико-санітарної допомоги (ПМСД) у сільській місцевості.

ПМСД повинна містити в собі як мінімум наступні елементи:

— освіта по основних проблемах охорони здоров'я і навчання методам профілактики і боротьби з хворобами;

— сприяння в організації правильного харчування, забезпеченні доброякісною водою, проведенні основних санітарних заходів;

— охорону здоров'я матері і дитини, включаючи планування родини;

— імунізацію проти основних інфекційних захворювань;

— профілактику епідемічних у даному районі хвороб і боротьбу з ними;

— правильне лікування звичайних захворювань і травм;

— забезпечення основними лікарськими засобами.

ПОПЕРЕДЖЕННЯ І БОРОТЬБА З ЗАХВОРЮВАННЯМИ

Робота ВООЗ спрямована на створення такої системи служб охорони здоров'я, що так само сприяла б як лікуванню, так і профілактиці захворювань. Зокрема в рамках ВООЗ розроблені наступні програми: програма по боротьбі з малярією; програма по боротьбі з паразитними хворобами; програма по боротьбі із серцево-судинними захворюваннями.


 
 

Цікаве

Загрузка...