WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Організація стоматологічної допомоги населенню - Лекція

Організація стоматологічної допомоги населенню - Лекція

—диспансерне спостереження за визначеними, групами стоматологічних хворих;

— проведення планової санації порожнини рота у визначених контингентів населення;

— санітарно-просвітня робота.

Дитяче стоматологічне відділення працює переважно по методу планової санації. Цей метод реалізується в два етапи:

1 етап — огляд порожнини рота, визначення потреби в різних видах стоматологічної допомоги і її обсягу;

2 етап — надання необхідної лікувально-профілактичної допомоги в можливо більш короткі терміни до повної санації. У значній частині випадків планова санація передбачає і третій етап — наступне систематичне активне спостереження за хворими, тобто диспансерне спостереження.

Планова санація організованих дитячих колективів виробляється за графіком, погодженому з відділом народного утворення. За виконання цього графіка несе відповідальність не тільки стоматологічна поліклініка, але й адміністрація шкіл, дитячих садів.

Плановою санацією охоплюються і деякі контингенти дорослого населення: інваліди Великої Вітчизняної війни, вагітні жінки, допризовники, соматологічні хворі, що складаються під диспансерним спостереженням у терапевта, учні ПТУ, технікумів, студенти Вузів, представники деяких професій.

Особливої уваги заслуговує організація роботи ортопедичного відділення. Зубопротезна допомога виявляється на заключному етапі лікування стоматологічних хворих, після проведення повної санації.

Ортопедичне відділення має свою реєстратуру, оглядовий кабінет, кабінети лікарів-протезистів, зуботехнічну лабораторію, може мати кабінет лікаря-ортодонта.

Хворий, що потребує зубопротезування, звертається в реєстратуру ортопедичного відділення. При наявності довідки про повну санацію на нього заводиться спеціальна амбулаторна карта і видається талон на прийом до лікаря оглядового кабінету. В оглядовому кабінеті складається план протезування, після чого хворий направляється на прийом до лікаря протезисту, що оглядає хворого, знайомиться з планом протезування і складає убрання, у який включаються усі види зубопротезних робіт. Хворий видається направлення у касу з перерахуванням усіх необхідних зубопротезних робіт. Тут роблять розрахунок вартості цих робіт, і після оплати починається виготовлення протезів на основі зліпків зубного ряду.

Крім виготовлення нових протезів в ортопедичному відділенні виробляється ремонт і заміна старих протезів, даються консультації з питань зубопротезування, у деяких великих поліклініках виявляється спеціалізована допомога по ортодонтії.

Безкоштовним зубопротезуванням забезпечуються інваліди Великої Вітчизняної війни, інваліди праці 1 і II груп, персональні пенсіонери, діти і деякі інші контингенти населення.

Стоматологічні поліклініки роблять у разі потреби допомога вдома по виклику лікарів територіальних поліклінік. Для надання стоматологічної допомоги вдома в поліклініці мається портативна апаратура. Удома здійснюються всі необхідні види допомоги, включаючи зубопротезування. Виклики чи обслуговуються спеціально виділеними для цього лікарями, чи всіма лікарями поліклініки в порядку черговості.

Невідкладна стоматологічна допомога в годинник роботи поліклініки виявляється черговими стоматологами, а в нічний час — у спеціальних пунктах невідкладної стоматологічний! допомоги, що організовані в декількох поліклініках міста. У вихідні і святкові дні організуються додаткові прийоми чергових лікарів у всіх поліклініках.

Представляється виправданої організація стоматологічних кабінетів в інших установах за рахунок штатів поліклініки для проведення планової санації порожнини рота. У такому випадку ці кабінети поєднуються у відділення первинної стоматологічної допомоги.

Велике місце в роботі стоматологічної поліклініки займає диспансеризація стоматологічних хворих.

Під диспансерним спостереженням знаходяться хворі з активно протікає карієсом зубів, із захворюваннями пародонта і слизуватої оболонки порожнини рота, хронічним остеомієлітом щелеп, злоякісними новотворами обличчя і порожнини рота, уродженими ущелинами губи і неба, аномаліями розвитку і деформації щелеп і ін.

Добір хворих проводиться при профілактичних оглядах і плановій санації, при звертаннях до стоматологів для надання медичної допомоги.

Найважливішою умовою підвищення якості роботи стоматологічної поліклініки є чітке ведення медичної обліково-звітної документації, уміння аналізувати статистичні дані і на їхній основі розробляти заходу для поліпшення медичного обслуговування. Робота стоматологічної поліклініки оцінюється наступними показниками:

  1. Відсоток хворих, виявлених при плановій санації:

число тих, хто потребує санації порожнини рота з числа оглянутих

-------------------------------------------------------------------------------------------- х 100

число осіб, оглянутих у порядку планової санації

Показник, оцінюваний у динаміку, характеризує стан профілактичної роботи серед контингентів, що оглядаються. Чим він вище, тим гірше проводилася профілактична робота в попередні роки і навпаки, чим він нижче, тим ефективніше була робота стоматологів.

  1. Повнота санації порожнини рота і зубів:

число санованих з числа потребуючих санації

---------------------------------------------------------------------------х100

число потребуючих санації порожнини рота

Чим ближче цей показник до 100%, тим краще організовані робота з планової санації порожнини рота і зубів.

  1. Повнота диспансерного обслуговування хворих:

число хворих, узятих під диспансерне спостереження

------------------------------------------------------------------------х100

число зареєстрованих хворих

Показник розраховується як у цілому, так і по окремим нозологічних формах захворювань. Оптимальним треба вважати наближення цього показника до 100%.

4. Число відвідувань у день на один лікаря-стоматолога:

число відвідувань до лікаря-стоматолога за місяць (рік)

------------------------------------------------------------------------

число робочих днів за місяць (рік)

Цей показник складає по нормативах у стоматологів-терапевтів — 16, у стоматологів-хірургів — 25, на недиференційованому прийомі— 18.

5. Середнє число пломб на один робочий день лікаря-стоматолога:

число пломб за місяць роботи лікаря-стоматолога

-------------------------------------------------------------------------------

число робочих днів лікаря-стоматолога

При обслуговуванні дорослих цей показник по нормативі складає 8, а при обслуговуванні дітей — 7. У сучасних умовах цей показник збільшується до 11—12.

6. Середнє число санацій у день на 1 лікаря:

число санацій порожнини рота і зубів за місяць у лікаря-стоматолога

-------------------------------------------------------------------------------------------

число робочих днів на місяць у лікаря-стоматолога

Норматив — 25 санацій на місяць (1 санація в день)

7. Відношення числа пломб при неускладненому карієсі до числа пломб, накладених після лікування ускладненого карієсу (пульпіт і періодонтит);

число неускладнених карієсом

---------------------------------------------------------

число пульпітів і періодонтитів

У поліклініках Києва цей показник складає 8:1.

8. Відношення числа накладених пломб до числа проведених видалень зубів:


 
 

Цікаве

Загрузка...