WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Медико-соціальні критерії способу життя, санітарна освіта - Лекція

Медико-соціальні критерії способу життя, санітарна освіта - Лекція

3 -зловживаючі алкоголем — частіше одного разу в тиждень:

а) без ознак алкоголізму, тобто обличчя, що споживають алкоголь часто (кілька разів у тиждень) у великих кількостях;

б) з невеликими ознаками алкоголізму — при наявності психічної залежності і змін реактивності, чутливості - організму до алкоголю (потяг до алкоголю і стану сп'яніння, утрата контролю за кількістю споживаних напоїв, підвищення толерантності, сприйнятливості і т.п.);

в) з вираженими ознаками алкоголізму, коли з'являються ознаки фізичної залежності від алкоголю, зокрема, абстинентний синдром і інші симптоми, аж до серйозних психічних порушень (алкогольний психоз).

Таким чином, в основі цієї класифікації лежить медико-соціальний підхід з використанням комплексу критеріїв: частоти і кількості споживаних алкогольних напоїв, наявності і ступеня виразності ознак психічної і фізичної залежності від алкоголю.

Вивчення поширеності алкоголізму серед робочих промислових підприємств м. Києва з використанням вищевказаної класифікації показало, що алкогольні напої вживали практично усі чоловіка (99,8%) і переважна більшість жінок (95%). Що зловживають виявилося 18,8% (36,7% чоловіків і 1,9% жінок). Серед робітників, що зловживають алкоголем ? — мала ознаки хронічного алкоголізму. З числа облич з вираженими ознаками алкоголізму лише 2/3 були на обліку психоневрологічного диспансеру, а з числа облич з початковими ознаками алкоголізму жоден робітник не вважав себе хворим і не був на обліку.

Проблеми, зв'язані з вживанням алкоголю, торкаються не тільки самих питущих, але також їхні родини, оточення, суспільство. При цьому можна виділити наступні три групи проблем:

1. Проблеми для питущого, до яких відносяться наслідки гострого алкогольного сп'яніння (швидке погіршення дієздатності і самоконтролю, агресивність, нещасливі випадки, порушення правопорядку, алкогольне отруєння); тривалість зловживання спиртними напоями (зниження розумових здібностей, поява фізичних порушень, нещасливі випадки, зниження працездатності, розвиток алкогольної залежності), а також супутні негативні наслідки (утрата друзів, родини).

2. Проблеми для родини питущого: погіршення взаємин у родині (хоча сімейні проблеми можуть відноситися до числа причин, що викликали зловживання алкоголем); погіршення відносини до дітей; педагогічна "занедбаність" дітей, раннє прилучення дітей до алкоголю і правопорушень.

3. Проблеми для суспільства: порушення суспільного порядку; нещасливі випадки, травми, зв'язані з вживанням алкоголю; зниження виробничих показників, зниження працездатності; матеріальний збиток; додаткові витрати на підтримку здоров'я і на організацію спеціальних лікувальних служб.

Неминуче негативний вплив вживання алкоголю на показники здоров'я. Так, зловживання алкоголем, за даними американських авторів, скорочує середню тривалість життя на 20 років. Рівень смертності систематично питущих у 2—3 рази вище, ніж непитущих.

Структура причин смертності в облич, що зловживають алкоголем, має свої особливості.

У структурі причин смертності чоловіків, що зловживають алкоголем, на I місці коштують нещасливі випадки, отруєння і травми (майже половина усіх випадків смерті); на II місці — серцево-судинні захворювання (30%); на III місці — злоякісні новотвори.

Маються розходження в рівні і структурі захворюваності обличчя, що зловживають алкоголем. Рівень загальної захворюваності в хворих, що зловживають алкоголем, у 1,3 рази вище в порівнянні з захворюваністю всього населення.

Особливо помітні розходження по таких класах хвороб, як хвороби системи кровообігу, хвороби органів травлення, отруєння, травми. Нещасливі випадки, отруєння, травми в структурі загальної захворюваності в чоловіків, що зловживають алкоголем, займають друге місце. Той що випиває у день 2—3 склянки вина чи кілька стопок горілки в багато разів більш підданий ризику одержати захворювання раком чи гортані стравоходу, чим непитущий. Підраховано, що тільки по Західній Німеччині щорічні витрати на лікування подібних хворих складають 30 мільярдів марок.

Маються численні дані про зв'язок зловживання алкоголем з побутовим і виробничим травматизмом, отруєннями, убивствами і самогубствами, з багатьма захворюваннями — психічними розладами.

Основними причинами, що сприяють зловживанню спиртними напоями, є: 1) нездорові традиції, наслідування дорослим, товаришам, вплив мікросфери, найближчого оточення; 2) сімейні безладдя; 3) недоліки в проведенні протиалкогольної роботи серед населення. Пияцтво в 80% випадків і більш починалося під впливом товаришів по дворі, роботі, навчанню.

Значне поширення останнім часом у нашій країні одержали наркоманія і токсикоманія. По офіційних зведеннях на обліку складається 130 тис. чоловік, що вживають наркотики, з них 52 тис. визнані наркоманами. Токсикоманів нараховується 22 тис. Загальний рівень наркоманії складає 3,4 на 100 тис. населення, а токсикоманії — 1,0 випадок на 100 тис. населення.

У зв'язку зі значним забрудненням навколишнього середовища зростає значення такого фактора, як екологічне поводження. За даними національного ракового центра США, 15% усіх захворювань раком викликані забрудненням навколишнього середовища. За даними ВІЗ, не менш 20% усіх хворих хронічним бронхітом і емфіземою легень, що проживають у містах, своїм стражданням зобов'язані забрудненню повітря в них. Одне лікарняне ліжко з кожних чотирьох у світі зайняті хворими, що стали жертвами забруднення води.

Ми зупинилися лише на деяких факторах ризику і діють ці фактори не ізольовано, а взаємозалежно. Це значно підсилює їхній несприятливий ефект на здоров'я. Так, паління підвищує ризик онкологічного захворювання в 1,5 рази, зловживання алкоголем — у 1,2 рази, а спільний вплив цих факторів підвищує ризик онкологічного захворювання в б раз.

Проте, вичленовування окремих факторів ризику виправдано не тільки в медичному, але й в організаційному плані, тому що визначення ведучого ланки виникнення і розвитку захворювань дозволяє правильно й ефективно здійснювати міри профілактики і раннього лікування, зосередити зусилля і засоби на обмеження дії визначених факторів ризику. Наприклад, завдяки кампанії скорочення і припинення тютюнопаління серед різних груп населення (наприклад, лікарів Великобританії, США), значно скорочена (на 40% і більш) смертність від злоякісних пухлин легень і бронхів.

По цьому ж шляху йдуть учені кардіологічного наукового Центра АМН, що розробили програму вторинної профілактики хвороб серця і судин, що включає усунення факторів ризику, а також медикаментозні засоби зниження артеріальної гіпертензії.

Одним з найважливіших критеріїв здорового способу життя є медична (профілактична) активність, що складається з відношення до свого здоров'я і здоров'я інших людей, виконання медичних рекомендацій, відвідування медичних установ, оглядів, диспансеризації. Це ступінь реалізації медичних знань у повсякденному житті людини. Профілактична активність — це комплексний показник, при оцінці якого враховується чи наявність відсутність шкідливих для здоров'я звичок: паління, вживання алкоголю, гіподинамії, дотримання режиму праці, відпочинку, харчування, правил техніки безпеки, раннє звертання до лікаря з профілактичною метою, виконання медичних розпоряджень і призначень.

Професор Э. И. Зборовский вважає, що в основі правильного гігієнічного поводження населення поряд із причинами, зв'язаними з психологією, традиціями, культурою, часто лежать:

— диспропорція між високими діагностичними можливостями і відносно низкою ефективністю лікування;

— приступність медичної допомоги, її безкоштовність, впевненість у можливості лікування багатьох захворювань;

— значний розрив між новизною, привабливістю науковості методів діагностики і лікування з щоденністю і простотою методів профілактики;

— труднощі, зусилля і втрата особистого часу, відмовлення від задоволень, звичного способу життя;

— недовіра до нових лікарських препаратів і часто змінюваним схемам лікування, захоплення народними засобами;

— неправильне тлумачення медичної інформації й ін. Таким чином, у сучасних умовах зниження захворюваності і смертності, поліпшення здоров'я в значно більшому ступені залежать від змін способу життя, умов життя, навколишнього середовища, чим від специфічних медичних функцій (лікування, медична профілактика, медична реабілітація).

Сьогодні терпить крах система охорони здоров'я, що ставить своєю задачею лікування хвороб тільки за допомогою лікарських препаратів, забуваючи про такий діючий засіб профілактики і лікування захворювань, як фізична культура, здоровий спосіб життя, праці і відпочинку.


 
 

Цікаве

Загрузка...