WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Пухлини шиї. рак щитовидної залози - Лекція

Пухлини шиї. рак щитовидної залози - Лекція

ЛЕКЦІЯ

Пухлини шиї. рак щитовидної залози

ПУХЛИНИ ШИЇ

Пухлини шиї поділяють на: органні, позаорганні та пухлинні ураження лімфатичних вузлів.

  1. Органні: - щитовидної залози, паращитовидних залоз, гортані, глотки, стравоходу

(шийний відділ), підщелепних лімфатичних вузлів.

2. Позаорганні: - 1) нейроектодермальні(невріноми, гліоми, гангліоневроми,

нейрофібром, хемодектоми – із парагангліїв);

2) з мезенхіми (фіброми – фібросаркоми, ліпома – ліпосаркома,

синовіома – синовіальна саркома, гемангіома-

гемангіосаркома, гемангіоперіцитома);

3) дисембріональні (з щитоязичного протоку, бранхіогенний рак,

тімома, тератоми).

  1. Пухлинні ураження лімфатичних вузлів:

    1. первинні – лімфогранульоматоз,

негоджкінські лімфоми,

хронічний лімфолейкоз.

    1. метастатичні – регіонарні і віддалені.

ПУХЛИНИ ЩИТОВИДНОЇ ЗАЛОЗИ

Класифікація пухлин щитовидної залози будується з урахуванням трьох основних принципів: клінічного, гістологічного, гістогенетичного.

Класифікація пухлин щитовидної залози

Джерело розвитку

доброякісна

злоякісна

А-клітини (фолікулярні)

В-клітини

(Гюртля-Ашкіназі)

фолікулярна аденома,

папілярна аденома

Трабекулярна аденома

фолікулярна аденокарцинома,

папілярна карцинома

Недиференційований рак

С-клітини (парафолікулярні)

Солідна аденома

Солідний рак з амілоїдозом строми (медулярний рак)

метаплазований епітелій

плоскоклітинний рак

Анатомо-фізіологічні основи діагностики патології щитовидної залози

Щитовидна залоза, наче метелик, лежить безпосередньо на передній поверхні трахеї щільно під гортанню. Вона складається з двох часток, які зв"язані поміж собою маленькою середньою часткою, так званим перешийком.

Клітини щитовидної залози (ЩЗ) – тиреоцити ( А і В –клітини), об"єднуючись поміж собою в функціоналні структури утворюють так звані фолікули. Тиреоцити синтезують тиреоглобуліни, який і є вмістом порожнини фолікула. Внаслідок щільного прилягання тиреоцитів до ендотелію кровоносних судин, а також появи розривів в стінці фолікула синтезовані в ньому гормони потрапляють в кров"яне русло. ЩЗ сецернує денно в середньому біля 100 мкг Т4. Більша частина Т3 утворюється при екстратиреоїдальному 5-дейодуванні з Т4 в печінці. Між фолікулярними клітинами і фолікулами розташовуються С-клітини, які синтезують кальціотонін. Внаслідок того, що частина фолікулів постійно відмирає в ЩЗ виявляються вогнища регресивно-дегенеративних змін з ділянками звапніння. кістами і вузловими переродженями тканини залози. В результаті цих змін ЩЗ дорослої людини на розрізі має строкату будову.

Причини розвитку раку в ЩЗ

Вважається, що в основі розвитку раку ЩЗ лежить поломка зв"язків у взаємодії між гіпофізарно-гіпоталамічною діяльністю і виробленням тироксину в щитовидній залозі. Тобто зниження функціональної активності ЩЗ в результаті: 1) вікової інволюції, 2) екзо- і ендогенної недостатності, 3) застосування тіреостатичних препаратів і в т.ч. радіоактивного йоду, 4) порушення обміну йоду, в т.ч. в печінці, 5) іонізуючого випромінювання.

Єдиним, достовірно встановленим етіологічним фактором раку ЩЗ є вплив іонізуючої радіації, особливо в період статевого дозрівання. Ризик розвитку РЩЗ у дітей при цьому вдвічі вищий ніж у дорослих. Мінімальний латентний період від опромінення до появи раку складає у дітей в середньому 5 років. У осіб молодого віку цей період складає в середньому 10 років, а у дорослих близько 25 років. Аналіз реальної захворюваності на РЩЗ станом на 2000 рік показує незначний ріст серед дітей. В абсолютних цифрах це становило в Україні в 1997 році 31 випадок. Більшість дослідників вважає, що сьогодні ми практично не маємо чорнобильськіх раків в прямому розумінні цього слова або. що вони тільки починають проявлятись.

Морфологічна класифікація раку щитовидної залози.

1-ий тип А – високодиференційовані: 1) папілярний – росте повільно, метастазує

переважно в лімфатичні вузли шиї,

2) фолікулярний – росте повільно, метастазує

переважно гематогенно в кістки і легені.

2-ий тип з С –клітин (APUD-клітини ):

  1. медулярний - в 25% це сімейний рак

  2. недиференційований

Папілярний і змішаний папілярно-фолікулярний раки ЩЗ виникають із фолікулярних клітин (тиреоцитів), за звичай є функціонуючими, тобто поглинають йод і продукують тиреоїдний гормон.

Фолікулярний рак – перефажно це однофокальний рак. з вираженою тенденцією до інвазії судин та гематогенного метастазування . Ця форма раку виникає переважно у дорослих.

Медулярний рак – розвивається з парафолікулярних або С-клітин, нейроектодермального походження, і складає біля 10% всіх форм раку ЩЗ. Якщо попередні форми раку зустрічаються переважно у жінок, то для медулярного раку немає статевих відмінностей. Виникає він у дітей до 10 років та у старців після 80 років. Спонтанний медулярний рак спостерігається приблизно у 80% хворих і частіше на 5-му десятку життя. В 25% цей рак є сімейним і при цьому ураження залози є двобічним. Супроводжується рак продукцією кальціотоніну (>4 мкг/л), що є діагностичним маркером цієї форми раку.

Анапластичний недиференційований рак ЩЗ виникає із фолікулярних клітин і має 3 гістологічні типи: дрібноклітинний, веретеноклітинний і гігантоклітинний.. На його долю припадає біля 10% всіх РЩЗ, частіше зустрічається у віці від 40 до 90 років, в 4 рази частіше серед жінок. У 80% випадків з цією формою раку в анамнезі зоб.

Класифікація РЩЗ за системою TNM

Т1 - < 1 см,

Т2 – від 1 до 4 см,

Т3 - > 4 см але в межах капсули ЩЗ,

Т4 – пухлина переходить на сусідні анатомічні структури.

N0 – регіонарні метастази відсутні;

N1 - метастази в регіонарні лімфатичні вузли.

М0 – немає віддалених метастазів

М1 – є віддалені метастази.

Групування за стадіями РЩЗ

Будь-яке поширення процесу при недиференційованій формі раку ЩЗ це 1У ст.

У пацієнтів до 45 років при папілярній і фолікулярній формах раку виділяють тільки дві стадії: 1 – М0 неметастатична і 11 – М1 – метастатична.

У пацієнтів з папілярною і фолікулярною формами раку старше 45 років, а також у всіх вікових груп з медулярною формою раку виділяють 4 стадії.

При цьому 1 і 11 стадії визначаються тільки символами Т1 і відповідно Т2 та N0 і М0;

111 стадія – Т4 або у всіх випадках N1.

1У стадія – наявність віддалених М 1

Клініка і діагностика РЩЗ

Перебіг раку ЩЗ визначається в першу чергу тими особливостями, які дані при

морфологічній характеристиці пухлин. Папілярний і фолікулярний рак характеризується появою в ЩЗ вузла з повільним ростом. Наявність при цьому збільшених регіонарних лімфатичних вузлів засвідчує високу вірогідність того, що це злоякісна пухлина. Проте, якщо за таких даних діагноз раку буде підтверджено то це вже виявиться рак, як мінімум 111 стадії. Для недиференційованого раку властивий бурхливий перебіг з генералізованим метастазуванням. Для РЩЗ характерне існування так званої прихованої форми, її ще називають аберантною формою. Первинну пухлину при цій формі вдається знайти тільки після гістологічного дослідження пошарової секції видаленої щитовидної залози. Діагнозується ця форма раку ЩЗ на основі виявлення збільшених лімфатичних вузлів з наступним проведенням пункційної або відкритої біопсії одного із них. Зустрічається така форма раку у 25% всіх випадків РЩЗ. Аберантна форма РЩЗ може розвиватись з усіх трьох груп клітин.


 
 

Цікаве

Загрузка...